Züri Metzgete

År Cykelrytter Land Kommentar
2010 Lang, Pirmin Schweiz
2009 Trafelet, Stefan Schweiz
2008 Keinath, Nico Tyskland Kun kørt som amatør- og dameløb
2007 Aflyst på grund af sponsormangel
2006 Sanchez, Samuel Spanien
2005 Bettini, Paolo Italien
2004 Flecha, Juan Antonio Spanien
2003 Nardello, Daniele Italien
2002 Frigo, Dario Italien
2001 Bettini, Paolo Italien
2000 Dufaux, Laurent Schweiz
1999 Gwiazdowski, Grzegorz Polen
1998 Bartoli, Michele Italien
1997 Rebellin, Davide Italien
1996 Ferrigato, Andrea Italien
1995 Museeuw, Johan Belgien
1994 Bortolami, Gianluca Italien
1993 Fondriest, Maurizio Italien
1992 Ekimov, Vjatcheslav Rusland
1991 Museeuw, Johan Belgien
1990 Mottet, Charly Frankrig
1989 Bauer, Steve Canada
1988 Rooks, Steven Holland
1987 Gölz, Rolf Tyskland
1986 Da Silva, Acacio Portugal
1985 Peeters, Ludo Belgien
1984 Anderson, Phil Australien
1983 Van der Velde, Johan Holland
1982 Van der Poel, Adri Holland Disk.: McKenzie diskvalificeret på grund af doping
1981 Breu, Beat Schweiz
1980 Verlinden, Gery Belgien
1979 Saronni, Giuseppe Italien
1978 Thurau, Dietrich Tyskland
1977 Moser, Francesco Italien
1976 Maertens, Freddy Belgien
1975 De Vlaeminck, Roger Belgien
1974 Godefroot, Walter Belgien
1973 Dierickx, André Belgien
1972 Van Neste, Willy Belgien
1971 Van Springel, Herman Belgien
1970 Godefroot, Walter Belgien
1969 Swerts, Roger Belgien
1968 Bitossi, Franco Italien
1967 Hagmann, Robert Schweiz
1966 Zilioli, Italo Italien
1965 Bitossi, Franco Italien
1964 Reybrouck, Guido Belgien
1963 Balmamion, Franco Italien
1962 Janssen, Jan Holland
1961 Maurer, Rolf Schweiz
1960 Rüegg, Alfred Schweiz
1959 Conterno, Angelo Italien
1958 Cainero, Giuseppe Italien
1957 Junkermann, Hans Tyskland
1956 Clerici, Carlo Schweiz
1955 Schellenberg, Max Schweiz
1954 Koblet, Hugo Schweiz
1953 Kamber, Eugène Schweiz
1952 Koblet, Hugo Schweiz
1951 Brun, Jean Schweiz
1950 Schär, Fritz Schweiz
1949 Schär, Fritz Schweiz
1948 Bartali, Gino Italien
1947 Guyot, Charles (Junior) Schweiz
1946 Bartali, Gino Italien
1945 Weilenmann, Leo Schweiz
1944 Näf, Ernst Schweiz
1943 Kübler, Ferdi Schweiz
1942 Egli, Paul Schweiz
1941 Diggelmann, Walter Schweiz
1940 Zimmermann, Robert Schweiz
1939 Litschi, Karl Schweiz
1938 Martin, Hans Schweiz
1937 Amberg, Leo Schweiz
1936 Buchwalder, Werner Schweiz
1935 Egli, Paul Schweiz
1934 Egli, Paul Schweiz
1933 Blattimann, Walter Schweiz
1932 Erne, August Schweiz
1931 Bulla, Max Østrig
1930 Taverne, Omer Belgien
1929 Suter, Henri Schweiz
1928 Suter, Henri Schweiz
1927 Notter, Kastor Schweiz
1926 Blattimann, Albert Schweiz
1925 Kaspar, Hans Schweiz
1924 Suter, Henri Schweiz
1923 Huschke, Adolf Tyskland
1922 Suter, Henri Schweiz
1921 Maffeo, Ricardo Italien
1920 Suter, Henri Schweiz
1919 Suter, Henri Schweiz
1918 Sieger, Anton Schweiz
1917 Martinet, Charles Italien
1915-16 Ingen løb under 1. verdenskrig
1914 Rheinwald, Henri Schweiz