VM i sprint, Professionelle/Elite

År Cykelrytter Land Kommentar
2017 (3.plads) Mitchell, Ethan New Zealand Bronze
2017 (2.plads) Lavreysen, Harrie Holland Sølv
2017 (1.plads) Dmitriev, Denis Rusland Guld
2016 (3.plads) Dmitriev, Denis Rusland Bronze
2016 (2.plads) Glaetzer, Matthew Australien Sølv
2016 (1.plads) Kenny, Jason Storbritannien Guld
2015 (3.plads) Lafargue, Quentin Frankrig Bronze
2015 (2.plads) Dmitriev, Denis Rusland Sølv
2015 (1.plads) Bauge, Grégory Frankrig Guld
2014 (3.plads) Dmitriev, Denis Rusland Bronze
2014 (2.plads) Bötticher, Stefan Tyskland Sølv
2014 (1.plads) Pervis, François Frankrig Guld
2013 (3.plads) Pervis, François Frankrig Bronze
2013 (2.plads) Dmitriev, Denis Rusland Sølv
2013 (1.plads) Bötticher, Stefan Tyskland Guld
2012 (3.plads) Hoy, Chris Storbritannien Bronze
2012 (2.plads) Kenny, Jason Storbritannien Sølv
2012 (1.plads) Bauge, Grégory Frankrig Guld
2011 (3.plads) Bourgain, Mickaël Frankrig Bronze
2011 (2.plads) Hoy, Chris Storbritannien Sølv
2011 (1.plads) Kenny, Jason Storbritannien Guld, Disk. Baugé
2010 (3.plads) Sireau, Kévin Frankrig Bronze
2010 (2.plads) Perkins, Shane Australien Sølv
2010 (1.plads) Bauge, Grégory Frankrig Guld
2009 (3.plads) Sireau, Kévin Frankrig Bronze
2009 (2.plads) Awang, Mohd Azizulhasni Malaysia Sølv
2009 (1.plads) Bauge, Grégory Frankrig Guld
2008 (3.plads) Bourgain, Mickaël Frankrig Bronze
2008 (2.plads) Sireau, Kévin Frankrig Sølv
2008 (1.plads) Hoy, Chris Storbritannien Guld
2007 (3.plads) Bourgain, Mickaël Frankrig Bronze
2007 (2.plads) Bauge, Grégory Frankrig Sølv
2007 (1.plads) Bos, Theo Holland Guld
2006 (3.plads) Nimke, Stefan Tyskland Bronze
2006 (2.plads) McLean, Craig Storbritannien Sølv
2006 (1.plads) Bos, Theo Holland Guld
2005 (3.plads) Dajka, Jobie Australien Bronze
2005 (2.plads) Bourgain, Mickaël Frankrig Sølv
2005 (1.plads) Wolff, René Tyskland Guld
2004 (3.plads) Bayley, Ryan Australien Bronze
2004 (2.plads) Gané, Laurent Frankrig Sølv
2004 (1.plads) Bos, Theo Holland Guld
2003 (3.plads) Wolff, René Tyskland Bronze
2003 (2.plads) Dajka, Jobie Australien Sølv
2003 (1.plads) Gané, Laurent Frankrig Guld
2002 (3.plads) Rousseau, Florian Frankrig Bronze
2002 (2.plads) Dajka, Jobie Australien Sølv
2002 (1.plads) Eadie, Sean Australien Guld
2001 (3.plads) Rousseau, Florian Frankrig Bronze
2001 (2.plads) Gané, Laurent Frankrig Sølv
2001 (1.plads) Tournant, Arnaud Frankrig Guld
2000 (3.plads) Ingen bronze medalje
2000 (2.plads) Gané, Laurent Frankrig Sølv
2000 (1.plads) Van Eijden, Jan Tyskland Guld
1999 (3.plads) Rousseau, Florian Frankrig Bronze
1999 (2.plads) Fiedler, Jens Tyskland Sølv
1999 (1.plads) Gané, Laurent Frankrig Guld
1998 (3.plads) Gané, Laurent Frankrig Bronze
1998 (2.plads) Fiedler, Jens Tyskland Sølv
1998 (1.plads) Rousseau, Florian Frankrig Guld
1997 (3.plads) Hill, Darryn William Australien Bronze
1997 (2.plads) Fiedler, Jens Tyskland Sølv
1997 (1.plads) Rousseau, Florian Frankrig Guld
1996 (3.plads) Hill, Darryn William Australien Bronze
1996 (2.plads) Nothstein, Martin Wayne USA Sølv
1996 (1.plads) Rousseau, Florian Frankrig Guld
1995 (3.plads) Magne, Frédéric Frankrig Bronze
1995 (2.plads) Harnett, Curtis Canada Sølv
1995 (1.plads) Hill, Darryn William Australien Guld
1994 (3.plads) Hübner, Michael Tyskland Bronze
1994 (2.plads) Hill, Darryn William Australien Sølv
1994 (1.plads) Nothstein, Martin Wayne USA Guld
1993 (3.plads) Pokorny, Eyk Tyskland Bronze
1993 (2.plads) Hübner, Michael Tyskland Sølv
1993 (1.plads) Neiwand, Gary Malcolm Australien Guld
1992 (3.plads) Schoefs, Eric Belgien Bronze
1992 (2.plads) Magne, Frédéric Frankrig Sølv
1992 (1.plads) Hübner, Michael Tyskland Guld
1991 (3.plads) Pate, Stephen Australien Bronze: Blev senere diskvalificeret på grund af en positiv dopingprøve.
1991 (2.plads) Colas, Fabrice Frankrig Sølv
1991 (1.plads) Hall, Carey Australien Guld: Blev senere diskvalificeret på grund af en positiv dopingprøve.
1990 (3.plads) Pate, Stephen Australien Bronze
1990 (2.plads) Golinelli, Claudio Italien Sølv
1990 (1.plads) Hübner, Michael Tyskland Guld
1989 (3.plads) Matsui, Hideyuki Japan Bronze
1989 (2.plads) Kamiyama, Yuichiro Japan Sølv
1989 (1.plads) Golinelli, Claudio Italien Guld
1988 (3.plads) Tawara, Noboyuki Japan Bronze
1988 (2.plads) Golinelli, Claudio Italien Sølv: Blev senere diskvalificeret på grund af en positiv dopingprøve.
1988 (1.plads) Pate, Stephen Australien Guld
1987 (3.plads) Golinelli, Claudio Italien Bronze
1987 (2.plads) Matsui, Hideyuki Japan Sølv
1987 (1.plads) Tawara, Noboyuki Japan Guld
1986 (3.plads) Tawara, Noboyuki Japan Bronze
1986 (2.plads) Matsui, Hideyuki Japan Sølv
1986 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1985 (3.plads) Dazzan, Ottavio Italien Bronze
1985 (2.plads) Matsueda, Yoshiyuchi Japan Sølv
1985 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1984 (3.plads) Cahard, Yavé Frankrig Bronze
1984 (2.plads) Dazzan, Ottavio Italien Sølv
1984 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1983 (3.plads) Dazzan, Ottavio Italien Bronze
1983 (2.plads) Cahard, Yavé Frankrig Sølv
1983 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1982 (3.plads) Cahard, Yavé Frankrig Bronze
1982 (2.plads) Singleton, Gordon Canada Sølv
1982 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1981 (3.plads) Takahashi, Kenji Japan Bronze
1981 (2.plads) Singleton, Gordon Canada Sølv
1981 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1980 (3.plads) Morelon, Daniël Frankrig Bronze
1980 (2.plads) Ozaki, Masahito Japan Sølv
1980 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1979 (3.plads) Vaarten, Michel Belgien Bronze
1979 (2.plads) Berkmann, Dieter Vesttyskland Sølv
1979 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1978 (3.plads) Sugata, Yoshua Japan Bronze
1978 (2.plads) Berkmann, Dieter Vesttyskland Sølv
1978 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1977 (3.plads) Nicholson, John Australien Bronze
1977 (2.plads) Sugata, Yoshua Japan Sølv
1977 (1.plads) Nakano, Koichi Japan Guld
1976 (3.plads) Sugata, Yoshua Japan Bronze
1976 (2.plads) Turrini, Giordano Italien Sølv
1976 (1.plads) Nicholson, John Australien Guld
1975 (3.plads) Abe, Ryoij Japan Bronze
1975 (2.plads) Pedersen, Peder Danmark Sølv
1975 (1.plads) Nicholson, John Australien Guld
1974 (3.plads) Van Lancker, Robert Belgien Bronze
1974 (2.plads) Nicholson, John Australien Sølv
1974 (1.plads) Pedersen, Peder Danmark Guld
1973 (3.plads) Cardi, Ezio Italien Bronze
1973 (2.plads) Turrini, Giordano Italien Sølv
1973 (1.plads) Van Lancker, Robert Belgien Guld
1972 (3.plads) Turrini, Giordano Italien Bronze
1972 (2.plads) Johnson, Lewis Gordon Australien Sølv
1972 (1.plads) Van Lancker, Robert Belgien Guld
1971 (3.plads) Turrini, Giordano Italien Bronze
1971 (2.plads) Van Lancker, Robert Belgien Sølv
1971 (1.plads) Loevesijn, Leijn Holland Guld
1970 (3.plads) Loevesijn, Leijn Holland Bronze
1970 (2.plads) Gaiardoni, Sante Italien Sølv
1970 (1.plads) Johnson, Lewis Gordon Australien Guld
1969 (3.plads) Gaiardoni, Sante Italien Bronze
1969 (2.plads) Van Lancker, Robert Belgien Sølv
1969 (1.plads) Sercu, Patrick Belgien Guld
1968 (3.plads) Pettenella, Giovanni Italien Bronze
1968 (2.plads) Sercu, Patrick Belgien Sølv
1968 (1.plads) Beghetto, Giuseppe Italien Guld
1967 (3.plads) Damiano, Angelo Italien Bronze
1967 (2.plads) Beghetto, Giuseppe Italien Sølv
1967 (1.plads) Sercu, Patrick Belgien Guld
1966 (3.plads) Gaiardoni, Sante Italien Bronze
1966 (2.plads) Baensch, Ron Australien Sølv
1966 (1.plads) Beghetto, Giuseppe Italien Guld
1965 (3.plads) Baensch, Ron Australien Bronze
1965 (2.plads) Sercu, Patrick Belgien Sølv
1965 (1.plads) Beghetto, Giuseppe Italien Guld
1964 (3.plads) De Bakker, Joseph Belgien Bronze
1964 (2.plads) Baensch, Ron Australien Sølv
1964 (1.plads) Maspes, Antonio Italien Guld
1963 (3.plads) De Bakker, Joseph Belgien Bronze
1963 (2.plads) Maspes, Antonio Italien Sølv
1963 (1.plads) Gaiardoni, Sante Italien Guld
1962 (3.plads) Plattner, Oscar Schweiz Bronze
1962 (2.plads) Gaiardoni, Sante Italien Sølv
1962 (1.plads) Maspes, Antonio Italien Guld
1961 (3.plads) De Bakker, Joseph Belgien Bronze
1961 (2.plads) Rousseau, Michel Frankrig Sølv
1961 (1.plads) Maspes, Antonio Italien Guld
1960 (3.plads) De Bakker, Joseph Belgien Bronze
1960 (2.plads) Plattner, Oscar Schweiz Sølv
1960 (1.plads) Maspes, Antonio Italien Guld
1959 (3.plads) Derksen, Jan Holland Bronze
1959 (2.plads) Rousseau, Michel Frankrig Sølv
1959 (1.plads) Maspes, Antonio Italien Guld
1958 (3.plads) Maspes, Antonio Italien Bronze
1958 (2.plads) Sacchi, Enzo Italien Sølv
1958 (1.plads) Rousseau, Michel Frankrig Guld
1957 (3.plads) Gaignard, Roger Frankrig Bronze
1957 (2.plads) Van Vliet, Arie Holland Sølv
1957 (1.plads) Derksen, Jan Holland Guld
1956 (3.plads) Plattner, Oscar Schweiz Bronze
1956 (2.plads) Harris, Reginald Storbritannien Sølv
1956 (1.plads) Maspes, Antonio Italien Guld
1955 (3.plads) Van Vliet, Arie Holland Bronze
1955 (2.plads) Plattner, Oscar Schweiz Sølv
1955 (1.plads) Maspes, Antonio Italien Guld
1954 (3.plads) Sacchi, Enzo Italien Bronze
1954 (2.plads) Van Vliet, Arie Holland Sølv
1954 (1.plads) Harris, Reginald Storbritannien Guld
1953 (3.plads) Harris, Reginald Storbritannien Bronze
1953 (2.plads) Sacchi, Enzo Italien Sølv
1953 (1.plads) Van Vliet, Arie Holland Guld
1952 (3.plads) Derksen, Jan Holland Bronze
1952 (2.plads) Senfftleben, Georges Frankrig Sølv
1952 (1.plads) Plattner, Oscar Schweiz Guld
1951 (3.plads) Patterson, Sidney Australien Bronze
1951 (2.plads) Bellenger, Jacques Frankrig Sølv
1951 (1.plads) Harris, Reginald Storbritannien Guld
1950 (3.plads) Derksen, Jan Holland Bronze
1950 (2.plads) Van Vliet, Arie Holland Sølv
1950 (1.plads) Harris, Reginald Storbritannien Guld
1949 (3.plads) Van Vliet, Arie Holland Bronze
1949 (2.plads) Derksen, Jan Holland Sølv
1949 (1.plads) Harris, Reginald Storbritannien Guld
1948 (3.plads) Senfftleben, Georges Frankrig Bronze
1948 (2.plads) Gerardin, Louis Frankrig Sølv
1948 (1.plads) Van Vliet, Arie Holland Guld
1947 (3.plads) Senfftleben, Georges Frankrig Bronze
1947 (2.plads) Gerardin, Louis Frankrig Sølv
1947 (1.plads) Scherens, Jeff Belgien Guld
1946 (3.plads) Van Vliet, Arie Holland Bronze
1946 (2.plads) Senfftleben, Georges Frankrig Sølv
1946 (1.plads) Derksen, Jan Holland Guld
1940-45 Ingen løb under 2. verdenskrig
1939 (3.plads) Richter, Albert Tyskland Bronze
1939 Ingen finale løb på grund af udbrud af 2. verdenskrig
1938 (3.plads) Richter, Albert Tyskland Bronze
1938 (2.plads) Scherens, Jeff Belgien Sølv
1938 (1.plads) Van Vliet, Arie Holland Guld
1937 (3.plads) Richter, Albert Tyskland Bronze
1937 (2.plads) Van Vliet, Arie Holland Sølv
1937 (1.plads) Scherens, Jeff Belgien Guld
1936 (3.plads) Richter, Albert Tyskland Bronze
1936 (2.plads) Gerardin, Louis Frankrig Sølv
1936 (1.plads) Scherens, Jeff Belgien Guld
1935 (3.plads) Gerardin, Louis Frankrig Bronze
1935 (2.plads) Richter, Albert Tyskland Sølv
1935 (1.plads) Scherens, Jeff Belgien Guld
1934 (3.plads) Gerardin, Louis Frankrig Bronze
1934 (2.plads) Richter, Albert Tyskland Sølv
1934 (1.plads) Scherens, Jeff Belgien Guld
1933 (3.plads) Richter, Albert Tyskland Bronze
1933 (2.plads) Michard, Lucien Frankrig Sølv
1933 (1.plads) Scherens, Jeff Belgien Guld
1932 (3.plads) Engel, Mathias Tyskland Bronze
1932 (2.plads) Michard, Lucien Frankrig Sølv
1932 (1.plads) Scherens, Jeff Belgien Guld
1931 (3.plads) Scherens, Jeff Belgien Bronze
1931 (2.plads) Michard, Lucien Frankrig Sølv
1931 (1.plads) Falck Hansen, Willy Danmark Guld
1930 (3.plads) Piani, Orlando Italien Bronze
1930 (2.plads) Moeskops, Piet Daniel Holland Sølv
1930 (1.plads) Michard, Lucien Frankrig Guld
1929 (3.plads) Kaufmann, Ernst Schweiz Bronze
1929 (2.plads) Moeskops, Piet Daniel Holland Sølv
1929 (1.plads) Michard, Lucien Frankrig Guld
1928 (3.plads) Kaufmann, Ernst Schweiz Bronze
1928 (2.plads) Faucheux, Lucien Frankrig Sølv
1928 (1.plads) Michard, Lucien Frankrig Guld
1927 (3.plads) Faucheux, Lucien Frankrig Bronze
1927 (2.plads) Kaufmann, Ernst Schweiz Sølv
1927 (1.plads) Michard, Lucien Frankrig Guld
1926 (3.plads) Michard, Lucien Frankrig Bronze
1926 (2.plads) Moretti, César (Senior) Italien Sølv
1926 (1.plads) Moeskops, Piet Daniel Holland Bronze
1925 (3.plads) Michard, Lucien Frankrig Bronze
1925 (2.plads) Schilles, Maurice Frankrig Sølv
1925 (1.plads) Kaufmann, Ernst Schweiz Guld
1924 (3.plads) Schilles, Maurice Frankrig Bronze
1924 (2.plads) Kaufmann, Ernst Schweiz Sølv
1924 (1.plads) Moeskops, Piet Daniel Holland Guld
1923 (3.plads) Kaufmann, Ernst Schweiz Bronze
1923 (2.plads) Poulain, Gabriel Frankrig Sølv
1923 (1.plads) Moeskops, Piet Daniel Holland Guld
1922 (3.plads) Degraeve, Alois Belgien Bronze
1922 (2.plads) Spears, Robert Australien Sølv
1922 (1.plads) Moeskops, Piet Daniel Holland Guld
1921 (3.plads) Sergent, Pierre Frankrig Bronze
1921 (2.plads) Spears, Robert Australien Sølv
1921 (1.plads) Moeskops, Piet Daniel Holland Guld
1920 (3.plads) Balley, W. J. Storbritannien Bronze
1920 (2.plads) Kaufmann, Ernst Schweiz Sølv
1920 (1.plads) Spears, Robert Australien Guld
1914-19 Ingen løb under 1. verdenskrig
1913 (3.plads) Perchicot, André Frankrig Bronze
1913 (2.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Sølv
1913 (1.plads) Rütt, Walter Tyskland Guld
1912 (3.plads) Perchicot, André Frankrig Bronze
1912 (2.plads) Grenda, Alfred Australien Sølv
1912 (1.plads) Kramer, Frank USA Guld
1911 (3.plads) Pouchois, Julien Frankrig Bronze
1911 (2.plads) Hourlier, Léon Frankrig Sølv
1911 (1.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Guld
1910 (3.plads) Rütt, Walter Tyskland Bronze
1910 (2.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Sølv
1910 (1.plads) Friol, Emile Frankrig Guld
1909 (3.plads) Rütt, Walter Tyskland Bronze
1909 (2.plads) Poulain, Gabriel Frankrig Sølv
1909 (1.plads) Dupré, Victor Frankrig Guld
1908 (3.plads) Van den Born, Charles Louis Belgien Bronze
1908 (2.plads) Poulain, Gabriel Frankrig Sølv
1908 (1.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Guld
1907 (3.plads) Rütt, Walter Tyskland Bronze
1907 (2.plads) Mayer, Henry Tyskland Sølv
1907 (1.plads) Friol, Emile Frankrig Guld
1906 (3.plads) Friol, Emile Frankrig Bronze
1906 (2.plads) Poulain, Gabriel Frankrig Sølv
1906 (1.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Guld
1905 (3.plads) Mayer, Henry Tyskland Bronze
1905 (2.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Sølv
1905 (1.plads) Poulain, Gabriel Frankrig Guld
1904 (3.plads) Mayer, Henry Tyskland Bronze
1904 (2.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Sølv
1904 (1.plads) Lawson, Ivar USA Guld
1903 (3.plads) Meyers, Harrie Holland Bronze
1903 (2.plads) Arend, Willy Tyskland Sølv
1903 (1.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Guld
1902 (3.plads) Bixio, Pietro Italien Bronze
1902 (2.plads) Arend, Willy Tyskland Sølv
1902 (1.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Guld
1901 (3.plads) Schilling, Gustaf Holland Bronze
1901 (2.plads) Jacquelin, Edmond Frankrig Sølv
1901 (1.plads) Ellegaard, Thorvald Danmark Guld
1900 (3.plads) Arend, Willy Tyskland Bronze
1900 (2.plads) Meyers, Harrie Holland Sølv
1900 (1.plads) Jacquelin, Edmond Frankrig Guld
1899 (3.plads) Courbe d'Outerlon, Gaston Frankrig Bronze
1899 (2.plads) Butler, Tom USA Sølv
1899 (1.plads) Taylor, Marshall Walter Major USA Guld
1898 (3.plads) Jacquelin, Edmond Frankrig Bronze
1898 (2.plads) Verheyen, Franz Tyskland Sølv
1898 (1.plads) Banker, Georges A. USA Guld
1897 (3.plads) Masson, Paul Frankrig Bronze
1897 (2.plads) Barden, Charles F. Storbritannien Sølv
1897 (1.plads) Arend, Willy Tyskland Guld
1896 (3.plads) Jacquelin, Edmond Frankrig Bronze
1896 (2.plads) Barden, Charles F. Storbritannien Sølv
1896 (1.plads) Bourillon, Paul Frankrig Guld
1895 (3.plads) Huet, Emile Belgien Bronze
1895 (2.plads) Banker, Georges A. USA Sølv
1895 (1.plads) Protin, Robert T. C. Belgien Guld