VM i sprint, Amatører

År Cykelrytter Land Kommentar
1992 VM blev efter 1992 afholdt som Open Se VM i sprint, Professionelle/Elite
1991 (3.plads) Neiwand, Gary Malcolm Australien Bronze
1991 (2.plads) Huck, Bill Tyskland Sølv
1991 (1.plads) Fiedler, Jens Tyskland Guld
1990 (3.plads) Fiedler, Jens Østtyskland Bronze
1990 (2.plads) Harnett, Curtis Canada Sølv
1990 (1.plads) Huck, Bill Østtyskland Guld
1989 (3.plads) Kovche, Nikolai Sovjet Bronze
1989 (2.plads) Hübner, Michael Østtyskland Sølv
1989 (1.plads) Huck, Bill Østtyskland Guld
1988 Ingen løb pga. OL
1987 (3.plads) Huck, Bill Østtyskland Bronze
1987 (2.plads) Hübner, Michael Østtyskland Sølv
1987 (1.plads) Heßlich, Lutz Østtyskland Guld
1986 (3.plads) Kuschy, Ralf-Gudo Østtyskland Bronze
1986 (2.plads) Heßlich, Lutz Østtyskland Sølv
1986 (1.plads) Hübner, Michael Østtyskland Guld
1985 (3.plads) Kuschy, Ralf-Gudo Østtyskland Bronze
1985 (2.plads) Hübner, Michael Østtyskland Sølv
1985 (1.plads) Heßlich, Lutz Østtyskland Guld
1984 Ingen løb pga. OL
1983 (3.plads) Hübner, Michael Østtyskland Bronze
1983 (2.plads) Kopylov, Sergey Sovjet Sølv
1983 (1.plads) Heßlich, Lutz Østtyskland Guld
1982 (3.plads) Gulachvili, Emzar Sovjet Bronze
1982 (2.plads) Heßlich, Lutz Østtyskland Sølv
1982 (1.plads) Kopylov, Sergey Sovjet Guld
1981 (3.plads) Uibel, Detlef Østtyskland Bronze
1981 (2.plads) Heßlich, Lutz Østtyskland Sølv
1981 (1.plads) Kopylov, Sergey Sovjet Guld
1980 Ingen løb pga. OL
1979 (3.plads) Drescher, Christian Østtyskland Bronze
1979 (2.plads) Raasch, Emmanuel Østtyskland Sølv
1979 (1.plads) Heßlich, Lutz Østtyskland Guld
1978 (3.plads) Drescher, Christian Østtyskland Bronze
1978 (2.plads) Raasch, Emmanuel Østtyskland Sølv
1978 (1.plads) Tkac, Anton Tjekkoslovakiet Guld
1977 (3.plads) Heßlich, Lutz Østtyskland Bronze
1977 (2.plads) Raasch, Emmanuel Østtyskland Sølv
1977 (1.plads) Geschke, Hans-Jürgen Østtyskland Guld
1976 Ingen løb pga. OL
1975 (3.plads) Raasch, Emmanuel Østtyskland Bronze
1975 (2.plads) Rossi, Giorgio Italien Sølv
1975 (1.plads) Morelon, Daniël Frankrig Guld
1974 (3.plads) Rossi, Giorgio Italien Bronze
1974 (2.plads) Kravtsov, Sergej Sovjet Sølv
1974 (1.plads) Tkac, Anton Tjekkoslovakiet Guld
1973 (3.plads) Rossi, Giorgio Italien Bronze
1973 (2.plads) Jablunowski, Anatoli Sovjet Sølv
1973 (1.plads) Morelon, Daniël Frankrig Guld
1972 Ingen løb pga. OL
1971 (3.plads) Kucírek, Ivan Tjekkoslovakiet Bronze
1971 (2.plads) Kravtsov, Sergej Sovjet Sølv
1971 (1.plads) Morelon, Daniël Frankrig Guld
1970 (3.plads) Quintyn, Gérard Frankrig Bronze
1970 (2.plads) Pedersen, Peder Danmark Sølv
1970 (1.plads) Morelon, Daniël Frankrig Guld
1969 (3.plads) Pedersen, Peder Danmark Bronze
1969 (2.plads) Pkhakadze, Omari Sovjet Sølv
1969 (1.plads) Morelon, Daniël Frankrig Guld
1968 (3.plads) Van Lancker, Robert Belgien Bronze
1968 (2.plads) Fredborg, Niels Danmark Sølv
1968 (1.plads) Borghetti, Luigi Italien Guld
1967 (3.plads) Borghetti, Luigi Italien Bronze
1967 (2.plads) Trentin, Pierre Frankrig Sølv
1967 (1.plads) Morelon, Daniël Frankrig Guld
1966 (3.plads) Pkhakadze, Omari Sovjet Bronze
1966 (2.plads) Trentin, Pierre Frankrig Sølv
1966 (1.plads) Morelon, Daniël Frankrig Guld
1965 (3.plads) Morelon, Daniël Frankrig Bronze
1965 (2.plads) Turrini, Giordano Italien Sølv
1965 (1.plads) Pkhakadze, Omari Sovjet Guld
1964 (3.plads) Bianchetto, Sergio Italien Bronze
1964 (2.plads) Morelon, Daniël Frankrig Sølv
1964 (1.plads) Trentin, Pierre Frankrig Guld
1963 (3.plads) Trentin, Pierre Frankrig Bronze
1963 (2.plads) Bianchetto, Sergio Italien Sølv
1963 (1.plads) Sercu, Patrick Belgien Guld
1962 (3.plads) Trentin, Pierre Frankrig Bronze
1962 (2.plads) Beghetto, Giuseppe Italien Sølv
1962 (1.plads) Bianchetto, Sergio Italien Guld
1961 (3.plads) Baensch, Ron Australien Bronze
1961 (2.plads) Beghetto, Giuseppe Italien Sølv
1961 (1.plads) Bianchetto, Sergio Italien Guld
1960 (3.plads) Handley, Dave Storbritannien Bronze
1960 (2.plads) Sterckx, Leo Belgien Sølv
1960 (1.plads) Gaiardoni, Sante Italien Guld
1959 (3.plads) Gruchet, André Frankrig Bronze
1959 (2.plads) Gaiardoni, Sante Italien Sølv
1959 (1.plads) Gasparella, Valentino Italien Guld
1958 (3.plads) Ploog, Richard Australien Bronze
1958 (2.plads) Gaiardoni, Sante Italien Sølv
1958 (1.plads) Gasparella, Valentino Italien Guld
1957 (3.plads) Gasparella, Valentino Italien Bronze
1957 (2.plads) Pesenti, Guglielmo Italien Sølv
1957 (1.plads) Rousseau, Michel Frankrig Guld
1956 (3.plads) Pesenti, Guglielmo Italien Bronze
1956 (2.plads) Batiz, Jorge Argentina Sølv
1956 (1.plads) Rousseau, Michel Frankrig Guld
1955 (3.plads) Tressider, John Australien Bronze
1955 (2.plads) Batiz, Jorge Argentina Sølv
1955 (1.plads) Ogna, Giuseppe Italien Guld
1954 (3.plads) Gaignard, Roger Frankrig Bronze
1954 (2.plads) Tressider, John Australien Sølv
1954 (1.plads) Peacock, Cyril Storbritannien Guld
1953 (3.plads) Potzernheim, Werner Vesttyskland Bronze
1953 (2.plads) Pinarello, Cesare Italien Sølv
1953 (1.plads) Morettini, Marino Italien Guld
1952 (3.plads) Peacock, Cyril Storbritannien Bronze
1952 (2.plads) Morettini, Marino Italien Sølv
1952 (1.plads) Sacchi, Enzo Italien Guld
1951 (3.plads) Morettini, Marino Italien Bronze
1951 (2.plads) Mockridge, Russell Australien Sølv
1951 (1.plads) Sacchi, Enzo Italien Guld
1950 (3.plads) Hijzelendoorn, Jan Holland Bronze
1950 (2.plads) Even, Pierre Frankrig Sølv
1950 (1.plads) Verdeun, Maurice Frankrig Guld
1949 (3.plads) Heid, John USA Bronze
1949 (2.plads) Bellenger, Jacques Frankrig Sølv
1949 (1.plads) Patterson, Sidney Australien Guld
1948 (3.plads) Harris, Reginald Storbritannien Bronze
1948 (2.plads) Schandorff, Axel Danmark Sølv
1948 (1.plads) Ghella, Mario Italien Guld
1947 (3.plads) Sensever, Henri Frankrig Bronze
1947 (2.plads) Bijster, Cornelis Holland Sølv
1947 (1.plads) Harris, Reginald Storbritannien Guld
1946 (3.plads) Bijster, Cornelis Holland Bronze
1946 (2.plads) Schandorff, Axel Danmark Sølv
1946 (1.plads) Plattner, Oscar Schweiz Guld
1940-45 Ingen løb under 2. verdenskrig
1939 (3.plads) Purann, Gerhard Tyskland Bronze
1939 (2.plads) Astolfi, Italo Italien Sølv
1939 (1.plads) Derksen, Jan Holland Guld
1938 (3.plads) Derksen, Jan Holland Bronze
1938 (2.plads) Loatti, Bruno Italien Sølv
1938 (1.plads) Van de Vijver, Jef Holland Guld
1937 (3.plads) Ooms, Hendrik Holland Bronze
1937 (2.plads) Georget, Pierre Frankrig Sølv
1937 (1.plads) Van de Vijver, Jef Holland Guld
1936 (3.plads) Collard, Henri Belgien Bronze
1936 (2.plads) Georget, Pierre Frankrig Sølv
1936 (1.plads) Van Vliet, Arie Holland Guld
1935 (3.plads) Van de Vijver, Jef Holland Bronze
1935 (2.plads) Van Vliet, Arie Holland Sølv
1935 (1.plads) Merkens, Toni Tyskland Guld
1934 (3.plads) Lenté, Christian Frankrig Bronze
1934 (2.plads) Van Vliet, Arie Holland Sølv
1934 (1.plads) Pola, Benedetto Italien Guld
1933 (3.plads) Andersen, Anker Meyer Danmark Bronze
1933 (2.plads) Ulrich , Roger Frankrig Sølv
1933 (1.plads) Van Egmond, Jacobus Johannes Holland Guld
1932 (3.plads) Dusika, Franz Østrig Bronze
1932 (2.plads) Mozzo, Nino Italien Sølv
1932 (1.plads) Richter, Albert Tyskland Guld
1931 (3.plads) Andersen, Anker Meyer Danmark Bronze
1931 (2.plads) Gervin, Willy Danmark Sølv
1931 (1.plads) Harder, Helge Danmark Guld
1930 (3.plads) Pelizzarri, Bruno Italien Bronze
1930 (2.plads) Cozens, Sydney Storbritannien Sølv
1930 (1.plads) Gerardin, Louis Frankrig Guld
1929 (3.plads) Gervin, Willy Danmark Bronze
1929 (2.plads) Cozens, Sydney Storbritannien Sølv
1929 (1.plads) Mazairac, Antonius Holland Guld
1928 (3.plads) Standen, Jack Australien Bronze
1928 (2.plads) Beaufrand, Roger Frankrig Sølv
1928 (1.plads) Falck Hansen, Willy Danmark Guld
1927 (3.plads) Steffes, Peter Tyskland Bronze
1927 (2.plads) Falck Hansen, Willy Danmark Sølv
1927 (1.plads) Engel, Mathias Tyskland Guld
1926 (3.plads) Mazairac, Antonius Holland Bronze
1926 (2.plads) Galvaing, Léon Frankrig Sølv
1926 (1.plads) Martinetti, Avanti Italien Guld
1925 (3.plads) Leene, Bernardus Petrus Holland Bronze
1925 (2.plads) Mazairac, Antonius Holland Sølv
1925 (1.plads) Meijer, Jacob Holland Guld
1924 (3.plads) Fuller, H. E. Storbritannien Bronze
1924 (2.plads) Faucheux, Lucien Frankrig Sølv
1924 (1.plads) Michard, Lucien Frankrig Guld
1923 (3.plads) Bosch Van Drakestein, Gerard Holland Bronze
1923 (2.plads) Mazairac, Antonius Holland Sølv
1923 (1.plads) Michard, Lucien Frankrig Guld
1922 (3.plads) Ormston, William Anthony Storbritannien Bronze
1922 (2.plads) Peeters, Maurice Holland Sølv
1922 (1.plads) Johnson, Horace Storbritannien Guld
1921 (3.plads) Norman Hansen, Johan Danmark Bronze
1921 (2.plads) Kjeldsen, Erik Danmark Sølv
1921 (1.plads) Brask Andersen, Henry Danmark Guld
1920 (3.plads) Halpin, Gerald Australien Bronze
1920 (2.plads) Johnson, Horace Storbritannien Sølv
1920 (1.plads) Peeters, Maurice Holland Guld
1914-19 Ingen løb under 1. verdenskrig
1913 (3.plads) Rode, Christel Tyskland Bronze
1913 (2.plads) Ryan, Harry Storbritannien Sølv
1913 (1.plads) Bailey, William Storbritannien Guld
1912 (3.plads) Diver, James USA Bronze
1912 (2.plads) Kaiser, Harry USA Sølv
1912 (1.plads) McDougall, Donald USA Guld
1911 (3.plads) Gasparinetti, Guido Italien Bronze
1911 (2.plads) Feroci, Angelo Italien Sølv
1911 (1.plads) Bailey, William Storbritannien Guld
1910 (3.plads) Texier, Paul Frankrig Bronze
1910 (2.plads) Neumer, Karl Tyskland Sølv
1910 (1.plads) Bailey, William Storbritannien Guld
1909 (3.plads) Schilles, Maurice Frankrig Bronze
1909 (2.plads) Neumer, Karl Tyskland Sølv
1909 (1.plads) Bailey, William Storbritannien Guld
1908 (3.plads) Demangel, Emile Frankrig Bronze
1908 (2.plads) Jones, Benjamin Storbritannien Sølv
1908 (1.plads) Johnson, Victor L. Storbritannien Guld
1907 (3.plads) Avrillon, Camille Frankrig Bronze
1907 (2.plads) Auffray, Alexandre Frankrig Sølv
1907 (1.plads) Devoissoux, Jean André Frankrig Guld
1906 (3.plads) Rondelli, D. Frankrig Bronze
1906 (2.plads) Delage, Emile Frankrig Sølv
1906 (1.plads) Verri, Francesco Italien Guld
1905 (3.plads) Debongnies, Eugene Frankrig Bronze
1905 (2.plads) Buck, H. D. Storbritannien Sølv
1905 (1.plads) Benyon, Jimmy S. Storbritannien Guld
1904 (3.plads) Benyon, Jimmy S. Storbritannien Bronze
1904 (2.plads) Reed, Arthur L. Storbritannien Sølv
1904 (1.plads) Hurley, Marcus USA Guld
1903 (3.plads) Helleman, Carl V. Danmark Bronze
1903 (2.plads) Benyon, Jimmy S. Storbritannien Sølv
1903 (1.plads) Reed, Arthur L. Storbritannien Guld
1902 (3.plads) Nord, Orla Danmark Bronze
1902 (2.plads) Delaborde, Léon Frankrig Sølv
1902 (1.plads) Piard, Charles Frankrig Guld
1901 (3.plads) Struth, Heinrich Tyskland Bronze
1901 (2.plads) Vejtruba, Rudolf Tjekkoslovakiet Sølv
1901 (1.plads) Maitrot, Emile Frankrig Guld
1900 (3.plads) Vasserot, Ferdinand Frankrig Bronze
1900 (2.plads) Lake, John Henri USA Sølv
1900 (1.plads) Didier-Nauts, Alphonse Belgien Guld
1899 (3.plads) Caldow, James Canada Bronze
1899 (2.plads) Peabody, E. USA Sølv
1899 (1.plads) Sommersgill, Thomas Storbritannien Guld
1898 (3.plads) Sommersgill, Thomas Storbritannien Bronze
1898 (2.plads) Opel, Ludwig Tyskland Sølv
1898 (1.plads) Albert, Paul Tyskland Guld
1897 (3.plads) Reynolds, Harry Irland Bronze
1897 (2.plads) Fawcett, W. P. Storbritannien Sølv
1897 (1.plads) Schrader, Erwin Danmark Guld
1896 (3.plads) Guillaumet, Charles Frankrig Bronze
1896 (2.plads) Schrader, Erwin Danmark Sølv
1896 (1.plads) Reynolds, Harry Irland Guld
1895 (3.plads) Schaaf, Jean Tyskland Bronze
1895 (2.plads) Ingemann Petersen, Christian Danmark Sølv
1895 (1.plads) Eden, Jaap Holland Guld
1894 (3.plads) Broadbridge, William Sydafrika Bronze
1894 (2.plads) Eden, Jaap Holland Sølv
1894 (1.plads) Lehr, August Tyskland Guld
1893 (3.plads) Bliss, John Patrick USA Bronze
1893 (2.plads) Johnson, John USA Sølv
1893 (1.plads) Zimmermann, Arthur-Augustud USA Guld