VM i pointløb, Professionelle/Elite

År Cykelrytter Land Kommentar
2017 (3.plads) Pszczolarski, Wojciech Polen Bronze
2017 (2.plads) De Ketele, Kenny Belgien Sølv
2017 (1.plads) Meyer, Cameron Australien Guld
2016 (3.plads) De Ketele, Kenny Belgien Bronze
2016 (2.plads) Graf, Andreas Østrig Sølv
2016 (1.plads) Dibben, Jonathan Storbritannien Guld
2015 (3.plads) Beyer, Maximilian Tyskland Bronze
2015 (2.plads) Teruel Rovira, Eloy Spanien Sølv
2015 (1.plads) Ershov, Artur Rusland Guld
2014 (3.plads) Teruel Rovira, Eloy Spanien Bronze
2014 (2.plads) Scully, Thomas New Zealand Sølv
2014 (1.plads) Avila Vanegas, Edwin Alcibiades Colombia Guld
2013 (3.plads) Sveshnikov, Kiril Rusland Bronze
2013 (2.plads) Teruel Rovira, Eloy Spanien Sølv
2013 (1.plads) Yates, Simon Storbritannien Guld
2012 (3.plads) De Ketele, Kenny Belgien Bronze
2012 (2.plads) Swift, Ben Storbritannien Sølv
2012 (1.plads) Meyer, Cameron Australien Guld
2011 (3.plads) Kneisky, Morgan Frankrig Bronze
2011 (2.plads) Meyer, Cameron Australien Sølv
2011 (1.plads) Avila Vanegas, Edwin Alcibiades Colombia Guld
2010 (3.plads) Kadlec, Milan Tjekkiet Bronze
2010 (2.plads) Schep, Peter Holland Sølv
2010 (1.plads) Meyer, Cameron Australien Guld
2009 (3.plads) Newton, Christopher Storbritannien Bronze
2009 (2.plads) Kreutzfeldt, Daniel Danmark Sølv
2009 (1.plads) Meyer, Cameron Australien Guld
2008 (3.plads) Schep, Peter Holland Bronze
2008 (2.plads) Riblon, Christophe Frankrig Sølv
2008 (1.plads) Kiryienka, Vasil Hviderusland Guld
2007 (3.plads) Ignatiev, Mikhail Rusland Bronze
2007 (2.plads) Keisse, Iljo Belgien Sølv
2007 (1.plads) Llaneras Rossello, Juan Spanien Guld
2006 (3.plads) Kiryienka, Vasil Hviderusland Bronze
2006 (2.plads) Ratajczyk, Rafal Polen Sølv
2006 (1.plads) Schep, Peter Holland Guld
2005 (3.plads) Llaneras Rossello, Juan Spanien Bronze
2005 (2.plads) Tamouridis, Ioannis Grækenland Sølv
2005 (1.plads) Rybin, Volodymyr Ukraine Guld
2004 (3.plads) Curuchet, Juan Esteban Argentina Bronze
2004 (2.plads) Wynants Reynes, Milton Uruguay Sølv
2004 (1.plads) Perque, Franck Frankrig Guld
2003 (3.plads) Pronk, Jos Holland Bronze
2003 (2.plads) Llaneras Rossello, Juan Spanien Sølv
2003 (1.plads) Stocher, Franz Østrig Guld
2002 (3.plads) Curuchet, Juan Esteban Argentina Bronze
2002 (2.plads) Stocher, Franz Østrig Sølv
2002 (1.plads) Newton, Christopher Storbritannien Guld
2001 (3.plads) Stocher, Franz Østrig Bronze
2001 (2.plads) Curuchet, Juan Esteban Argentina Sølv
2001 (1.plads) Risi, Bruno Schweiz Guld
2000 (3.plads) Stocher, Franz Østrig Bronze
2000 (2.plads) Gilmore, Matthew Belgien Sølv
2000 (1.plads) Llaneras Rossello, Juan Spanien Guld
1999 (3.plads) Cho, Ho-Sung Korea Bronze
1999 (2.plads) Yakovlev, Vasyl Ukraine Sølv
1999 (1.plads) Risi, Bruno Schweiz Guld
1998 (3.plads) Martinello, Silvio Italien Bronze
1998 (2.plads) Kappes, Andreas Tyskland Sølv
1998 (1.plads) Llaneras Rossello, Juan Spanien Guld
1997 (3.plads) Llaneras Rossello, Juan Spanien Bronze
1997 (2.plads) Risi, Bruno Schweiz Sølv
1997 (1.plads) Martinello, Silvio Italien Guld
1996 (3.plads) Martinello, Silvio Italien Bronze
1996 (2.plads) Sandstød, Michael Danmark Sølv
1996 (1.plads) Llaneras Rossello, Juan Spanien Guld
1995 (3.plads) Laurenenko, Sergej Kasakhstan Bronze
1995 (2.plads) Lupeikis, Remigijus Letland Sølv
1995 (1.plads) Martinello, Silvio Italien Guld
1994 (3.plads) Stocher, Franz Østrig Bronze
1994 (2.plads) Petersen, Jan Bo Danmark Sølv
1994 (1.plads) Risi, Bruno Schweiz Guld
1993 (3.plads) Yakovlev, Vasyl Ukraine Bronze
1993 (2.plads) Magnin, Eric Frankrig Sølv
1993 (1.plads) De Wilde, Etienne Belgien Guld
1992 (3.plads) Curuchet, Juan Esteban Argentina Bronze
1992 (2.plads) Romanov, Ivan Litauen Sølv: Jonas Romanovas
1992 (1.plads) Risi, Bruno Schweiz Guld
1991 (3.plads) Pieters, Peter Holland Bronze
1991 (2.plads) Moreau, Francis Frankrig Sølv
1991 (1.plads) Ekimov, Vjatcheslav Sovjet Guld
1990 (3.plads) Clark, Danny Australien Bronze
1990 (2.plads) Marcussen, Michael Danmark Sølv
1990 (1.plads) Biondi, Laurent Frankrig Guld
1989 (3.plads) Penc, Martin Tjekkoslovakiet Bronze
1989 (2.plads) Sutton, Gary John Australien Sølv
1989 (1.plads) Freuler, Urs Schweiz Guld
1988 (3.plads) Marcussen, Michael Danmark Bronze
1988 (2.plads) Baffi, Adriano Italien Sølv
1988 (1.plads) Wyder, Daniel Schweiz Guld
1987 (3.plads) Ilegems, Roger Belgien Bronze
1987 (2.plads) Doyle, Anthony Storbritannien Sølv
1987 (1.plads) Freuler, Urs Schweiz Guld
1986 (3.plads) Allocchio, Stefano Italien Bronze
1986 (2.plads) Vaarten, Michel Belgien Sølv
1986 (1.plads) Freuler, Urs Schweiz Guld
1985 (3.plads) Allocchio, Stefano Italien Bronze
1985 (2.plads) Ledermann, Hans Schweiz Sølv
1985 (1.plads) Freuler, Urs Schweiz Guld
1984 (3.plads) Rinklin, Henry Vesttyskland Bronze
1984 (2.plads) Sutton, Gary John Australien Sølv
1984 (1.plads) Freuler, Urs Schweiz Guld
1983 (3.plads) Sutton, Gary John Australien Bronze
1983 (2.plads) Bontempi, Guido Italien Sølv
1983 (1.plads) Freuler, Urs Schweiz Guld
1982 (3.plads) Hermann, Roman Liechtenstein Bronze
1982 (2.plads) Sutton, Gary John Australien Sølv
1982 (1.plads) Freuler, Urs Schweiz Guld
1981 (3.plads) Saronni, Giuseppe Italien Bronze
1981 (2.plads) Clark, Danny Australien Sølv
1981 (1.plads) Freuler, Urs Schweiz Guld
1980 (3.plads) Betz, Heinz Vesttyskland Bronze
1980 (2.plads) Mantovani, Giovanni Italien Sølv
1980 (1.plads) Tourné, Constant Belgien Guld