VM i linieløb, Amatører/U23

År Cykelrytter Land Kommentar
2017 (3.plads) Carbel Svendgaard, Michael Danmark Bergen: Bronze
2017 (2.plads) Kämna, Lennard Tyskland Bergen: Sølv
2017 (1.plads) Cosnefroy, Benoit Frankrig Bergen: Guld
2016 (3.plads) Mareczko, Jakub Italien Doha: Bronze
2016 (2.plads) Ackermann, Pascal Tyskland Doha: Sølv
2016 (1.plads) Halvorsen, Kristoffer Norge Doha: Guld
2015 (3.plads) Turgis, Anthony Frankrig Richmond: Bronze
2015 (2.plads) Consonni, Simone Italien Richmond: Sølv
2015 (1.plads) Ledanois, Kevin Frankrig Richmond: Guld
2014 (3.plads) Skjerping, Kristoffer Norge Ponferrada: Bronze
2014 (2.plads) Ewan, Caleb Australien Ponferrada: Sølv
2014 (1.plads) Bystrøm, Sven Erik Norge Ponferrada: Guld
2013 (3.plads) Enger, Sondre Holst Norge Toscana: Bronze
2013 (2.plads) Meintjes, Louis Sydafrika Toscana: Sølv
2013 (1.plads) Mohoric, Matej Slovenien Toscana: Guld
2012 (3.plads) Van Asbroeck, Tom Belgien Limburg: Bronze
2012 (2.plads) Coquard, Bryan Frankrig Limburg: Sølv
2012 (1.plads) Lutsenko, Alexei Kasakhstan Limburg: Guld
2011 (3.plads) Fenn, Andrew Storbritannien København: Bronze
2011 (2.plads) Petit, Adrien Frankrig København: Sølv
2011 (1.plads) Démare, Arnaud Frankrig København: Guld
2010 (3.plads) Boivin, Guillaume Canada Geelong: Bronze
2010 (3.plads) Phinney, Taylor USA Geelong: Bronze
2010 (2.plads) Degenkolb, John Tyskland Geelong: Sølv
2010 (1.plads) Matthews, Michael Australien Geelong: Guld
2009 (3.plads) Silin, Egor Rusland Mendrisio: Bronze
2009 (2.plads) Betancourt Gómez, Carlos Alberto Colombia Mendrisio: Sølv
2009 (1.plads) Sicard, Romain Frankrig Mendrisio: Guld
2008 (3.plads) Degenkolb, John Tyskland Varese: Bronze
2008 (2.plads) Ponzi, Simone Italien Varese: Sølv
2008 (1.plads) Duarte Arevalo, Fabio Andres Colombia Varese: Guld
2007 (3.plads) Bellis, Jonathan Storbritannien Stuttgart: Bronze
2007 (2.plads) Sulzberger, Wesley Australien Stuttgart: Sølv
2007 (1.plads) Velits, Peter Slovakiet Stuttgart: Guld
2006 (3.plads) Khatuntsev, Alexander Rusland Salzburg: Bronze
2006 (2.plads) Feillu, Romain Frankrig Salzburg: Sølv
2006 (1.plads) Ciolek, Gerald Tyskland Salzburg: Guld
2005 (3.plads) Popov, Evgueni Rusland Madrid: Bronze
2005 (2.plads) Walker, William Australien Madrid: Sølv
2005 (1.plads) Grabovskyy, Dmytro Ukraine Madrid: Guld
2004 (3.plads) Christensen, Mads Danmark Verona: Bronze
2004 (2.plads) Dekker, Thomas Holland Verona: Sølv
2004 (1.plads) Siutsou, Kanstantsin Hviderusland Verona: Guld
2003 (3.plads) Dekker, Thomas Holland Hamilton: Bronze
2003 (2.plads) Van Summeren, Johan Belgien Hamilton: Sølv
2003 (1.plads) Lagutin, Sergey Uzbekistan Hamilton: Guld
2002 (3.plads) Loosli, David Schweiz Zolder: Bronze
2002 (2.plads) Gutiérrez Alvarez, Francisco Spanien Zolder: Sølv
2002 (1.plads) Chicchi, Francesco Italien Zolder: Guld
2001 (3.plads) Gryschenko, Ruslan Ukraine Lissabon: Bronze
2001 (2.plads) Caruso, Giampaolo Italien Lissabon: Sølv
2001 (1.plads) Popovych, Yaroslav Ukraine Lissabon: Guld
2000 (3.plads) Bernucci, Lorenzo Italien Plouay: Bronze
2000 (2.plads) Popovych, Yaroslav Ukraine Plouay: Sølv
2000 (1.plads) Petrov, Evgueni Rusland Plouay: Guld
1999 (3.plads) Kessler, Mathias Tyskland Verona: Bronze
1999 (2.plads) Paolini, Luca Italien Verona: Sølv
1999 (1.plads) Giordani, Leonardo Italien Verona: Guld
1998 (3.plads) Di Luca, Danilo Italien Valkenburg: Bronze
1998 (2.plads) Nocentini, Rinaldo Italien Valkenburg: Sølv
1998 (1.plads) Basso, Ivan Italien Valkenburg: Guld
1997 (3.plads) Glomser, Gerrit Østrig San Sebastian: Østrig
1997 (2.plads) Freire Gomez, Oscar Spanien San Sebastian: Sølv
1997 (1.plads) Arvesen, Kurt-Asle Norge San Sebastian: Guld
1996 (3.plads) Sironi, Gianluca Italien Lugano: Bronze
1996 (2.plads) Sgambelluri, Roberto Italien Lugano: Sølv
1996 (1.plads) Figueras, Giuliano Italien Lugano: Guld
1996 Amatør VM blev i 1995 nedlagt og erstattet af et VM for U-23 ryttere
1995 (3.plads) Becerra Castro, Victor Angel Colombia Duitama: Bronze
1995 (2.plads) Sgnaolin, Daniele Italien Duitama: Sølv
1995 (1.plads) Nelissen, Danny Holland Duitama: Guld
1994 (3.plads) Mengin, Christophe Frankrig Agrigiento: Bronze
1994 (2.plads) Dvorscik, Milan Slovakiet Agrigiento: Sølv
1994 (1.plads) Pedersen, Alex Danmark Agrigiento: Guld
1993 (3.plads) Tesar, Lubor Tjekkiet Oslo: Bronze
1993 (2.plads) Ozers, Kaspars Letland Oslo: Sølv
1993 (1.plads) Ullrich, Jan Tyskland Oslo: Guld
1991 (3.plads) Zberg, Beat Schweiz Stuttgart: Bronze
1991 (2.plads) Rebellin, Davide Italien Stuttgart: Sølv
1991 (1.plads) Rjaksinski, Viktor Sovjet Stuttgart: Guld
1990 (3.plads) Dojwa, Jean-Philippe Frankrig Utsunomiya: Bronze
1990 (2.plads) Caruso, Roberto Italien Utsunomiya: Sølv
1990 (1.plads) Gualdi, Mirko Italien Utsunomiya: Guld
1989 (3.plads) Manin, Christophe Frankrig Chambéry: Bronze
1989 (2.plads) Pichon, Eric Frankrig Chambéry: Sølv
1989 (1.plads) Halupczok, Joachim Polen Chambéry: Guld
1987 (3.plads) Pedersen, Alex Danmark Villach: Bronze
1987 (2.plads) Bölts, Hartmut Vesttyskland Villach: Sølv
1987 (1.plads) Vivien, Richard Frankrig Villach: Guld
1986 (3.plads) Jagt, Arjan Holland Colorado Springs: Bronze
1986 (2.plads) Talen, John Holland Colorado Springs: Sølv
1986 (1.plads) Ampler, Uwe Østtyskland Colorado Springs: Guld
1985 (3.plads) Van De Vijver, Frank Belgien Giavera del Montello: Bronze
1985 (2.plads) Weltz, Johnny Danmark Giavera del Montello: Sølv
1985 (1.plads) Piasecki, Lech Polen Giavera del Montello: Guld
1983 (3.plads) Serediuk, Andrzej Polen Altenrhein: Bronze
1983 (2.plads) Rüttimann, Niki Schweiz Altenrhein: Sølv
1983 (1.plads) Raab, Uwe Østtyskland Altenrhein: Guld
1982 (3.plads) Bruggmann, Jürg Schweiz Goodwood: Bronze
1982 (2.plads) Vermaelen, Francis Belgien Goodwood: Sølv
1982 (1.plads) Drogan, Bernd Østtyskland Goodwood: Guld
1981 (3.plads) Glaus, Gilbert Schweiz Prag: Bronze
1981 (2.plads) Rogiers, Rudy Belgien Prag: Sølv
1981 (1.plads) Vedernikov, Andrej Sovjet Prag: Guld
1979 (3.plads) Drogan, Bernd Østtyskland Valkenburg: Bronze
1979 (2.plads) Jankiewicz, Jan Polen Valkenburg: Sølv
1979 (1.plads) Giacomini, Gianni Italien Valkenburg: Guld
1978 (3.plads) Mutter, Stefan Schweiz Adenau: Bronze
1978 (2.plads) Sujka, Krzystof Polen Adenau: Sølv
1978 (1.plads) Glaus, Gilbert Schweiz Adenau: Guld
1977 (3.plads) Maccali, Salvatore Italien San Cristobal: Bronze
1977 (2.plads) Morozov, Serguei Sovjet San Cristobal: Sølv
1977 (1.plads) Corti, Claudio Italien San Cristobal: Guld
1975 (3.plads) Ceruti, Roberto Italien Yvoir: Bronze
1975 (2.plads) Nilsson, Sven Åke Sverige Yvoir: Sølv
1975 (1.plads) Gevers, André Holland Yvoir: Guld
1974 (3.plads) Kuhn, Michel Schweiz Montreal: Bronze
1974 (2.plads) Szurkowski, Ryszard Polen Montreal: Sølv
1974 (1.plads) Kowalski, Janusz Polen Montreal: Gold
1973 (3.plads) Bourreau, Bernard Frankrig Barcelona: Bronze
1973 (2.plads) Szozda, Stanislaw Polen Barcelona: Sølv
1973 (1.plads) Szurkowski, Ryszard Polen Barcelona: Guld
1971 (3.plads) Viejo, José-Luis Spanien Mendrisio: Bronze
1971 (2.plads) Maertens, Freddy Belgien Mendrisio: Sølv
1971 (1.plads) Ovion, Regis Frankrig Mendrisio: Guld
1970 (3.plads) Gakens, Tony Belgien Leicester: Bronze
1970 (2.plads) Van der Linden, Ludo Belgien Leicester: Sølv
1970 (1.plads) Schmidt, Jørgen Danmark Leicester: Guld
1969 (3.plads) Van Roosbroeck, Gustaff Belgien Brno: Bronze
1969 (2.plads) Monseré, Jean-Pierre Belgien Brno: Sølv
1969 (1.plads) Mortensen, Leif Danmark Brno: Guld
1968 (3.plads) Pettersson, Erik Fåglum Sverige Imola: Bronze
1968 (2.plads) Florès, Luis Carlos Brasilien Imola: Sølv
1968 (1.plads) Marcelli, Vittorio Italien Imola: Guld
1967 (3.plads) Pijnen, René Holland Heerlen: Bronze
1967 (2.plads) Guyot, Claude Frankrig Heerlen: Sølv
1967 (1.plads) Webb, Graham Storbritannien Heerlen: Guld
1966 (3.plads) Skibby, Willy Danmark Adenau: Bronze
1966 (2.plads) West, Leslie Storbritannien Adenau: Sølv
1966 (1.plads) Dolman, Evert Holland Adenau: Guld
1965 (3.plads) Monti, Battista Italien Lasarte: Bronze
1965 (2.plads) Lasa, José Manuel Spanien Lasarte: Sølv
1965 (1.plads) Botherel, Jacques Frankrig Lasarte: Guld
1964 (3.plads) Pettersson, Gösta (Fåglum) Sverige Sallanches: Bronze
1964 (2.plads) Planckaert, Willy Belgien Sallanches: Sølv
1964 (1.plads) Merckx, Eddy Belgien Sallanches: Guld
1963 (3.plads) Bölke, Wilfried Vesttyskland Ronse/Renaix: Bronze
1963 (2.plads) Bazire, Francis Frankrig Ronse/Renaix: Sølv
1963 (1.plads) Vicentini, Flaviano Italien Ronse/Renaix: Guld
1962 (3.plads) Den Hartog, Arie Holland Salò di Garda: Bronze
1962 (2.plads) Ritter, Ole Danmark Salò di Garda:
1962 (1.plads) Boncioni, Renato Italien Salò di Garda: Guld
1961 (3.plads) Gestraud , Jacques Frankrig Bern: Bronze
1961 (2.plads) Belena, Henri Frankrig Bern: Sølv
1961 (1.plads) Jourden, Jean Frankrig Bern: Guld
1960 (3.plads) Vanden Berghen, Willy Belgien Sachsenring: Bronze
1960 (2.plads) Schur, Gustav-Adolf Østtyskland Sachsenring: Sølv
1960 (1.plads) Eckstein, Bernhard Østtyskland Sachsenring: Guld
1959 (3.plads) Goossens, Constant Belgien Zandvoort: Bronze
1959 (2.plads) Maliepaard, Bastian Holland Zandvoort: Sølv
1959 (1.plads) Schur, Gustav-Adolf Østtyskland Zandvoort: Guld
1958 (3.plads) De Wolf, Henri Belgien Reims: Bronze
1958 (2.plads) Paulissen, Valère Belgien Reims: Sølv
1958 (1.plads) Schur, Gustav-Adolf Østtyskland Reims: Guld
1957 (3.plads) Verhoef, Schalk Holland Waregem: Bronze
1957 (2.plads) Pambianco, Arnaldo Italien Waregem: Sølv
1957 (1.plads) Proost, Louis Belgien Waregem: Guld
1956 (3.plads) Buis, Jan Holland København: Bronze
1956 (2.plads) Verougstraete, Norbert Belgien København: Sølv
1956 (1.plads) Mahn, Frans Holland København: Guld
1955 (3.plads) Bruni, Dino Italien Frascati: Bronze
1955 (2.plads) Grazzi, Lino Italien Frascati: Sølv
1955 (1.plads) Ranucci, Sante Italien Frascati: Guld
1954 (3.plads) Van den Borgh, Martin Holland Solingen: Bronze
1954 (2.plads) Andresen, Hans E. Danmark Solingen: Sølv
1954 (1.plads) Van Cauter, Emile Belgien Solingen: Guld
1953 (3.plads) Van Looy, Rik Belgien Lugano: Bronze
1953 (2.plads) Nencini, Gastone Italien Lugano: Sølv
1953 (1.plads) Filippi, Riccardo Italien Lugano: Guld
1952 (3.plads) Ludwig, Roger Luxembourg Luxembourg: Bronze
1952 (2.plads) Noyelle, André Belgien Luxembourg: Sølv
1952 (1.plads) Ciancola, Luciano Italien Luxembourg: Guld
1951 (3.plads) Plantaz, Johannes Holland Varese: Bronze
1951 (2.plads) Benedetti, Rino Italien Varese: Sølv
1951 (1.plads) Ghidini, Gianni Italien Varese: Guld
1950 (3.plads) Ferrari, Alfio Italien Moorslede: Bronze
1950 (2.plads) Varnajo, Robert Frankrig Moorslede: Sølv
1950 (1.plads) Hoobin, Jack Australien Moorslede: Guld
1949 (3.plads) Vinken, Hubert Holland København: Bronze
1949 (2.plads) Kass, Henri Luxembourg København: Sølv
1949 (1.plads) Faanhof, Henk Holland København: Guld
1948 (3.plads) Wänlund, Olle Sverige Valkenburg: Bronze
1948 (2.plads) Lerno, Liévin Belgien Valkenburg: Sølv
1948 (1.plads) Snell, Harry Sverige Valkenburg: Guld
1947 (3.plads) Van Beek, Gerard Holland Reims: Bronze
1947 (2.plads) Pedroni, Silvio Italien Reims: Sølv
1947 (1.plads) Ferrari, Alfio Italien Reims: Guld
1946 (3.plads) Van Kerckhove, Henri Belgien Zürich: Bronze
1946 (2.plads) Stettler, Ernst Schweiz Zürich: Sølv
1946 (1.plads) Aubry, Henri Frankrig Zürich: Guld
1939-45 Ingen løb
1938 (3.plads) Demmenie, Joop Holland Valkenburg: Bronze
1938 (2.plads) Wagner, Josef Schweiz Valkenburg: Sølv
1938 (1.plads) Knecht, Hans Schweiz Valkenburg: Guld
1937 (3.plads) Scheller, Fritz Tyskland København: Bronze
1937 (2.plads) Sørensen, Frode Danmark København: Sølv
1937 (1.plads) Leoni, Adolfo Italien København: Guld
1936 (2.plads) Favalli, Pierino Italien Bern: Bronze
1936 (2.plads) Weber, Gottlieb Schweiz Bern: Sølv
1936 (1.plads) Buchwalder, Edgar Schweiz Bern: Guld
1935 (3.plads) Grundahl Hansen, Werner Danmark Floreffe: Bronze
1935 (2.plads) Charpentier, Robert Frankrig Floreffe: Sølv
1935 (1.plads) Mancini, Ivo Italien Floreffe: Guld
1934 (3.plads) Holland, C. Storbritannien Leipzig: Bronze
1934 (2.plads) Deforge, André Frankrig Leipzig: Sølv
1934 (1.plads) Pellenaers, Kees Holland Leipzig: Guld
1933 (3.plads) Lowagie, Jef Belgien Montlhéry: Bronze
1933 (2.plads) Stettler, Kurt Schweiz Montlhéry: Sølv
1933 (1.plads) Egli, Paul Schweiz Montlhéry: Guld
1932 (3.plads) Chocque, Paul Frankrig Rom: Bronze
1932 (2.plads) Egli, Paul Schweiz Rom: Sølv
1932 (1.plads) Martano, Giuseppe Italien Rom: Guld
1931 (3.plads) Nielsen, Leo Danmark København: Bronze
1931 (2.plads) Olmo, Giuseppe Italien København: Sølv
1931 (1.plads) Hansen, Henry Danmark København: Guld
1930 (3.plads) Risch, Rudolf Tyskland Liege: Bronze
1930 (2.plads) Gestri, Eugenio Italien Liege: Sølv
1930 (1.plads) Martano, Giuseppe Italien Liege: Guld
1929 (3.plads) Brossy, René Frankrig Zürich: Bronze
1929 (2.plads) Bertoni, Remo Italien Zürich: Sølv
1929 (1.plads) Bertolassi, Pierino Italien Zürich: Guld
1928 (3.plads) Aerts, Jean Belgien Budapest: Bronze
1928 (2.plads) Grandi, Allegro Italien Budapest: Sølv
1928 (1.plads) Mara, Michele Italien Budapest: Guld
1927 (3.plads) Orecchia, Michele Italien Adenau: Bronze
1927 (2.plads) Wolke, Rudolf Tyskland Adenau: Sølv
1927 (1.plads) Aerts, Jean Belgien Adenau: Guld
1926 (3.plads) Polano Italien Milano: Bronze
1926 (2.plads) Merviel, Jules Frankrig Milano: Sølv
1926 (1.plads) Dayen, Octave Frankrig Milano: Guld
1925 (3.plads) Van den Bergh, Gerrit Holland Apeldoorn: Bronze
1925 (2.plads) Bocher, M. Frankrig Apeldoorn: Sølv
1925 (1.plads) Hoevenaers, Henri Belgien Apeldoorn: Guld
1924 (3.plads) Blanchonnet, Armand Frankrig Paris: Bronze
1924 (2.plads) Lehner, O. Schweiz Paris: Sølv
1924 (1.plads) Leducq, André Frankrig Paris: Guld
1923 (3.plads) Antenen, Georges Schweiz Zürich: Bronze
1923 (2.plads) Eichenberger, O. Schweiz Zürich: Sølv
1923 (1.plads) Ferrario, Liberio Italien Zürich: Guld
1922 (3.plads) Davay, C.F. Storbritannien Liverpool: Bronze
1922 (2.plads) Burkill, W.T. Storbritannien Liverpool: Sølv
1922 (1.plads) Marsh, Dave Storbritannien Liverpool: Guld
1921 (3.plads) Davay, C.F. Storbritannien København: Bronze
1921 (2.plads) Nielsen, Willum Danmark København: Sølv
1921 (1.plads) Sköld, Gunnar Sverige København: Guld