VM i indiv. forfølgelsesløb, Professionelle/Elite

År Cykelrytter Land Kommentar
2018 (3.plads) Evtushenko, Alexander Rusland Bronze
2018 (2.plads) Oliveira, Ivo Emanuel Alves Portugal Sølv
2018 (1.plads) Ganna, Filippo Italien Guld
2017 (3.plads) O'Brien, Kelland Australien Bronze
2017 (2.plads) Ganna, Filippo Italien Sølv
2017 (1.plads) Kerby, Jordan Australien Guld
2016 (3.plads) Tennant, Andrew Storbritannien Bronze
2016 (2.plads) Weinstein, Domenic Tyskland Sølv
2016 (1.plads) Ganna, Filippo Italien Guld
2015 (3.plads) Morice, Julien Frankrig Bronze
2015 (2.plads) Bobridge, Jack Australien Sølv
2015 (1.plads) Küng, Stefan Schweiz Guld
2014 (3.plads) Ryan, Marc New Zealand Bronze
2014 (2.plads) Küng, Stefan Schweiz Sølv
2014 (1.plads) Edmondson, Alexander Australien Guld
2013 (3.plads) Küng, Stefan Schweiz Bronze
2013 (2.plads) Irvine, Martyn Irland Sølv
2013 (1.plads) Hepburn, Michael Australien Guld
2012 (3.plads) Gough, Westley New Zealand Bronze
2012 (2.plads) Bobridge, Jack Australien Sølv
2012 (1.plads) Hepburn, Michael Australien Guld
2011 (3.plads) Hepburn, Michael Australien Bronze
2011 (2.plads) Sergent, Jesse New Zealand Sølv
2011 (1.plads) Bobridge, Jack Australien Guld
2010 (3.plads) Bobridge, Jack Australien Bronze
2010 (2.plads) Sergent, Jesse New Zealand Sølv
2010 (1.plads) Phinney, Taylor USA Guld
2009 (3.plads) Cornu, Dominique Belgien Bronze
2009 (2.plads) Bobridge, Jack Australien Sølv
2009 (1.plads) Phinney, Taylor USA Guld
2008 (3.plads) Markov, Alexei Rusland Bronze
2008 (2.plads) Huizenga, Jenning Holland Sølv
2008 (1.plads) Wiggins, Bradley Storbritannien Guld
2007 (3.plads) Escobar Roure, Sergi Spanien Bronze
2007 (2.plads) Bartko, Robert Tyskland Sølv
2007 (1.plads) Wiggins, Bradley Storbritannien Guld
2006 (3.plads) Manning, Paul Storbritannien Bronze
2006 (2.plads) Mouris, Jens Holland Sølv
2006 (1.plads) Bartko, Robert Tyskland Guld
2005 (3.plads) Heimans, Levi Holland Bronze
2005 (2.plads) Escobar Roure, Sergi Spanien Sølv
2005 (1.plads) Bartko, Robert Tyskland Guld
2004 (3.plads) Bartko, Robert Tyskland Bronze
2004 (2.plads) Hayles, Robert Storbritannien Sølv
2004 (1.plads) Escobar Roure, Sergi Spanien Guld
2003 (3.plads) Escobar Roure, Sergi Spanien Bronze
2003 (2.plads) Roberts, Luke Australien Sølv
2003 (1.plads) Wiggins, Bradley Storbritannien Guld
2002 (3.plads) Lehmann, Jens Tyskland Bronze
2002 (2.plads) Roberts, Luke Australien Sølv
2002 (1.plads) McGee, Bradley Australien Guld
2001 (3.plads) Steinweg, Stefan Tyskland Bronze
2001 (2.plads) Lehmann, Jens Tyskland Sølv
2001 (1.plads) Simonenko, Alexander Ukraine Guld
2000 (3.plads) Hayles, Robert Storbritannien Bronze
2000 (2.plads) Steinweg, Stefan Tyskland Sølv
2000 (1.plads) Lehmann, Jens Tyskland Guld
1999 (3.plads) Trentini, Mauro Italien Bronze
1999 (2.plads) Lehmann, Jens Tyskland Sølv
1999 (1.plads) Bartko, Robert Tyskland Guld
1998 (3.plads) Bartko, Robert Tyskland Bronze
1998 (2.plads) Moreau, Francis Frankrig Sølv
1998 (1.plads) Ermenault, Philippe Frankrig Guld
1997 (3.plads) Collinelli, Andrea Italien Bronze
1997 (2.plads) Markov, Alexei Rusland Sølv
1997 (1.plads) Ermenault, Philippe Frankrig Guld
1996 (3.plads) Moreau, Francis Frankrig Bronze
1996 (2.plads) Collinelli, Andrea Italien Sølv
1996 (1.plads) Boardman, Chris Storbritannien Guld
1995 (3.plads) O'Grady, Stuart Australien Bronze
1995 (2.plads) Collinelli, Andrea Italien Sølv
1995 (1.plads) Obree, Graeme Storbritannien Guld
1994 (3.plads) Lehmann, Jens Tyskland Bronze
1994 (2.plads) Moreau, Francis Frankrig Sølv
1994 (1.plads) Boardman, Chris Storbritannien Guld
1993 (3.plads) Boardman, Chris Storbritannien Bronze
1993 (2.plads) Ermenault, Philippe Frankrig Sølv
1993 (1.plads) Obree, Graeme Storbritannien Guld
1992 (3.plads) Kasputis, Arturas Litauen Bronze
1992 (2.plads) Wallace, Shaun Storbritannien Sølv
1992 (1.plads) McCarthy, Mike USA Guld
1991 (3.plads) Sturgess, Colin Storbritannien Bronze
1991 (2.plads) Wallace, Shaun Storbritannien Sølv
1991 (1.plads) Moreau, Francis Frankrig Guld
1990 (3.plads) De las Cuevas, Armand Frankrig Bronze
1990 (2.plads) Moreau, Francis Frankrig Sølv
1990 (1.plads) Ekimov, Vjatcheslav Sovjet Guld
1989 (3.plads) Clère, Régis Frankrig Bronze
1989 (2.plads) Woods, Dean Australien Sølv
1989 (1.plads) Sturgess, Colin Storbritannien Guld
1988 (3.plads) Worre, Jesper Danmark Bronze
1988 (2.plads) Doyle, Anthony Storbritannien Sølv
1988 (1.plads) Piasecki, Lech Polen Guld
1987 (3.plads) Doyle, Anthony Storbritannien Bronze
1987 (2.plads) Worre, Jesper Danmark Sølv
1987 (1.plads) Ørsted, Hans-Henrik Danmark Guld
1986 (3.plads) Worre, Jesper Danmark Bronze
1986 (2.plads) Ørsted, Hans-Henrik Danmark Sølv
1986 (1.plads) Doyle, Anthony Storbritannien Guld
1985 (3.plads) Braun, Gregor Vesttyskland Bronze
1985 (2.plads) Doyle, Anthony Storbritannien Guld
1985 (1.plads) Ørsted, Hans-Henrik Danmark Guld
1984 (3.plads) Vandenbroucke, Jean-Luc Belgien Bronze
1984 (2.plads) Doyle, Anthony Storbritannien Sølv
1984 (1.plads) Ørsted, Hans-Henrik Danmark Guld
1983 (3.plads) Ørsted, Hans-Henrik Danmark Bronze
1983 (2.plads) Dill-Bundi, Robert Schweiz Sølv
1983 (1.plads) Bishop, Steele Australien Guld
1982 (3.plads) Bidinost, Maurizio Italien Bronze
1982 (2.plads) Ørsted, Hans-Henrik Danmark Sølv
1982 (1.plads) Bondue, Alain Frankrig Guld
1981 (3.plads) Oosterbosch, Bert Holland Bronze
1981 (2.plads) Ørsted, Hans-Henrik Danmark Sølv
1981 (1.plads) Bondue, Alain Frankrig Guld
1980 (3.plads) Ørsted, Hans-Henrik Danmark Bronze
1980 (2.plads) Ponsteen, Herman Holland Sølv
1980 (1.plads) Doyle, Anthony Storbritannien Guld
1979 (3.plads) Ponsteen, Herman Holland Bronze
1979 (2.plads) Moser, Francesco Italien Sølv
1979 (1.plads) Oosterbosch, Bert Holland Guld
1978 (3.plads) Vandenbroucke, Jean-Luc Belgien Bronze
1978 (2.plads) Schuiten, Roy Holland Sølv
1978 (1.plads) Braun, Gregor Vesttyskland Guld
1977 (3.plads) Heffernan, Steve Storbritannien Bronze
1977 (2.plads) Knudsen, Knut Norge Sølv
1977 (1.plads) Braun, Gregor Vesttyskland Guld
1976 (3.plads) Knudsen, Knut Norge Bronze
1976 (2.plads) Schuiten, Roy Holland Sølv
1976 (1.plads) Moser, Francesco Italien Guld
1975 (3.plads) Baert, Dirk Belgien Bronze
1975 (2.plads) Knudsen, Knut Norge Sølv
1975 (1.plads) Schuiten, Roy Holland Guld
1974 (3.plads) Pijnen, René Holland Bronze
1974 (2.plads) Bracke, Ferdinand Belgien Sølv
1974 (1.plads) Schuiten, Roy Holland Guld
1973 (3.plads) Bracke, Ferdinand Belgien Bronze
1973 (2.plads) Pijnen, René Holland Sølv
1973 (1.plads) Porter, Hugh Storbritannien Guld
1972 (3.plads) Baert, Dirk Belgien Bronze
1972 (2.plads) Bracke, Ferdinand Belgien Sølv
1972 (1.plads) Porter, Hugh Storbritannien Guld
1971 (3.plads) Porter, Hugh Storbritannien Bronze
1971 (2.plads) Grosskost, Charles Frankrig Sølv
1971 (1.plads) Baert, Dirk Belgien Guld
1970 (3.plads) Grosskost, Charles Frankrig Bronze
1970 (2.plads) Bosisio, Lorenzo Italien Sølv
1970 (1.plads) Porter, Hugh Storbritannien Guld
1969 (3.plads) Post, Peter Holland Bronze
1969 (2.plads) Porter, Hugh Storbritannien Sølv
1969 (1.plads) Bracke, Ferdinand Belgien Guld
1968 (3.plads) Faggin, Leandro Italien Bronze
1968 (2.plads) Ritter, Ole Danmark Sølv
1968 (1.plads) Porter, Hugh Storbritannien Guld
1967 (3.plads) Faggin, Leandro Italien Bronze
1967 (2.plads) Porter, Hugh Storbritannien Sølv
1967 (1.plads) Groen, Tiemen Holland Guld
1966 (3.plads) Kemper, Dieter Vesttyskland Bronze
1966 (2.plads) Bracke, Ferdinand Belgien Sølv
1966 (1.plads) Faggin, Leandro Italien Guld
1965 (3.plads) Kemper, Dieter Vesttyskland Bronze
1965 (2.plads) Bracke, Ferdinand Belgien Sølv
1965 (1.plads) Faggin, Leandro Italien Guld
1964 (3.plads) Baldini, Ercole Italien Bronze
1964 (2.plads) Faggin, Leandro Italien Sølv
1964 (1.plads) Bracke, Ferdinand Belgien Guld
1963 (3.plads) Nijdam, Henk Holland Bronze
1963 (2.plads) Post, Peter Holland Sølv
1963 (1.plads) Faggin, Leandro Italien Guld
1962 (3.plads) Post, Peter Holland Bronze
1962 (2.plads) Faggin, Leandro Italien Sølv
1962 (1.plads) Nijdam, Henk Holland Guld
1961 (3.plads) Faggin, Leandro Italien Bronze
1961 (2.plads) Trepp, Willy Schweiz Sølv
1961 (1.plads) Altig, Rudi Vesttyskland Guld
1960 (3.plads) Baldini, Ercole Italien Bronze
1960 (2.plads) Trepp, Willy Schweiz Sølv
1960 (1.plads) Altig, Rudi Vesttyskland Guld
1959 (3.plads) Brankart, Jean Belgien Bronze
1959 (2.plads) Bouvet, Albert Frankrig Sølv
1959 (1.plads) Riviére, Roger Frankrig Guld
1958 (3.plads) Gandini, Franco Italien Bronze
1958 (2.plads) Faggin, Leandro Italien Sølv
1958 (1.plads) Riviére, Roger Frankrig Guld
1957 (3.plads) Messina, Guido Italien Bronze
1957 (2.plads) Bouvet, Albert Frankrig Sølv
1957 (1.plads) Riviére, Roger Frankrig Guld
1956 (3.plads) Nielsen, Kay Werner Danmark Bronze
1956 (2.plads) Anquetil, Jacques Frankrig Sølv
1956 (1.plads) Messina, Guido Italien Guld
1955 (3.plads) Van Est, Wim Belgien Bronze
1955 (2.plads) Strehler, René Schweiz Sølv
1955 (1.plads) Messina, Guido Italien Guld
1954 (3.plads) Gillen, Lucien Luxembourg Sølv
1954 (2.plads) Koblet, Hugo Schweiz Sølv
1954 (1.plads) Messina, Guido Italien Guld
1953 (3.plads) Bevilacqua, Antonio Italien Bronze
1953 (2.plads) Nielsen, Kay Werner Danmark Sølv
1953 (1.plads) Patterson, Sidney Australien Guld
1952 (3.plads) Gillen, Lucien Luxembourg Bronze
1952 (2.plads) Bevilacqua, Antonio Italien Sølv
1952 (1.plads) Patterson, Sidney Australien Guld
1951 (3.plads) Nielsen, Kay Werner Danmark Bronze
1951 (2.plads) Koblet, Hugo Schweiz Sølv
1951 (1.plads) Bevilacqua, Antonio Italien Guld
1950 (3.plads) Matteoli, Paul Frankrig Bronze
1950 (2.plads) Van Est, Wim Belgien Sølv
1950 (1.plads) Bevilacqua, Antonio Italien Guld
1949 (3.plads) Van Est, Wim Belgien Bronze
1949 (2.plads) Gillen, Lucien Luxembourg Sølv
1949 (1.plads) Coppi, Fausto Italien Guld
1948 (3.plads) Bevilacqua, Antonio Italien Bronze
1948 (2.plads) Coppi, Fausto Italien Sølv
1948 (1.plads) Schulte, Gerrit Holland Guld
1947 (3.plads) Koblet, Hugo Schweiz Bronze
1947 (2.plads) Bevilacqua, Antonio Italien Sølv
1947 (1.plads) Coppi, Fausto Italien Guld
1946 (3.plads) Pedersen, Arne W. Danmark Bronze
1946 (2.plads) Piel, Roger Frankrig Sølv
1946 (1.plads) Peters, Gerard Holland Guld