VM i indiv. forfølgelsesløb, Amatører

År Cykelrytter Land Kommentar
1992 VM blev efter 1992 afholdt som Open Se VM i indiv. forfølgelsesløb, Professionelle/Elite
1991 (3.plads) Petersen, Jan Bo Danmark Bronze
1991 (2.plads) Glöckner, Michael Tyskland Sølv
1991 (1.plads) Lehmann, Jens Tyskland Guld
1990 (3.plads) McCarthy, Mike USA Bronze
1990 (2.plads) Baturo, Valerj Sovjet Sølv
1990 (1.plads) Berzin, Evgueni Sovjet Guld
1989 (3.plads) Blochwitz, Steffen Østtyskland Bronze
1989 (2.plads) Lehmann, Jens Østtyskland Sølv
1989 (1.plads) Ekimov, Vjatcheslav Sovjet Guld
1988 Ingen løb pga. OL
1987 (3.plads) Kasputis, Arturas Sovjet Bronze
1987 (2.plads) Ekimov, Vjatcheslav Sovjet Sølv
1987 (1.plads) Umaras, Gintautas Sovjet Guld
1986 (3.plads) Woods, Dean Australien Bronze
1986 (2.plads) Umaras, Gintautas Sovjet Sølv
1986 (1.plads) Ekimov, Vjatcheslav Sovjet Guld
1985 (3.plads) Günther, Roland Vesttyskland Bronze
1985 (2.plads) Umaras, Gintautas Sovjet Sølv
1985 (1.plads) Ekimov, Vjatcheslav Sovjet Guld
1984 Ingen løb pga. OL
1983 (3.plads) Liepinch, Dainis Sovjet Bronze
1983 (2.plads) Dittert, Berndt Østtyskland Sølv
1983 (1.plads) Kupovets, Viktor Sovjet Guld
1982 (3.plads) Hernig, Mario Østtyskland Bronze
1982 (2.plads) Gölz, Rolf Vesttyskland Sølv
1982 (1.plads) Macha, Detlef Østtyskland Guld
1981 (3.plads) Bidinost, Maurizio Italien Bronze
1981 (2.plads) Liepinch, Dainis Sovjet Sølv
1981 (1.plads) Macha, Detlef Østtyskland Guld
1980 Ingen løb pga. OL
1979 (3.plads) Bondue, Alain Frankrig Bronze
1979 (2.plads) Bidinost, Maurizio Italien Sølv
1979 (1.plads) Makarov, Nicolai Sovjet Guld
1978 (3.plads) Unterwalder, Uwe Østtyskland Bronze
1978 (2.plads) Dürpisch, Norbert Østtyskland Sølv: Diskvalificeret efter positiv dopingprøve
1978 (1.plads) Macha, Detlef Østtyskland Guld
1977 (3.plads) Gisiger, Daniel Schweiz Bronze
1977 (2.plads) Unterwalder, Uwe Østtyskland Sølv
1977 (1.plads) Dürpisch, Norbert Østtyskland Guld
1976 Ingen løb pga. OL
1975 (3.plads) Pizzoferrato, Orfeo Italien Bronze
1975 (2.plads) Osokin, Vladimir Sovjet Sølv
1975 (1.plads) Huschke, Thomas Østtyskland Guld
1974 (3.plads) Huschke, Thomas Østtyskland Bronze
1974 (2.plads) Pizzoferrato, Orfeo Italien Sølv
1974 (1.plads) Lutz, Hans Vesttyskland Guld
1973 (3.plads) Kratzer, Rupert Vesttyskland Bronze
1973 (2.plads) Ponsteen, Herman Holland Sølv
1973 (1.plads) Knudsen, Knut Norge Guld
1972 Ingen løb pga. OL
1971 (3.plads) Bazzan, Giacomo Italien Bronze
1971 (2.plads) Fuchs, Joseph Schweiz Sølv
1971 (1.plads) Rodríguez Gutiérrez, Martin Emilio Colombia Guld
1970 (3.plads) Bykov, Viktor Sovjet Bronze
1970 (2.plads) Hallam, Ian Storbritannien Sølv
1970 (1.plads) Kurmann, Xaver Schweiz Guld
1969 (3.plads) Rebillard, Daniel Frankrig Bronze
1969 (2.plads) Darmet, Bernard Frankrig Sølv
1969 (1.plads) Kurmann, Xaver Schweiz Guld
1968 (3.plads) Bosisio, Lorenzo Italien Bronze
1968 (2.plads) Kurmann, Xaver Schweiz Sølv
1968 (1.plads) Frey, Mogens Danmark Guld
1967 (3.plads) Daler, Jirí Tjekkoslovakiet Bronze
1967 (2.plads) Frey, Mogens Danmark Sølv
1967 (1.plads) Bongers, Gerard Holland Guld
1966 (3.plads) Ursi, Giorgio Italien Bronze
1966 (2.plads) Daler, Jirí Tjekkoslovakiet Sølv
1966 (1.plads) Groen, Tiemen Holland Guld
1965 (3.plads) Isaksson, Preben Danmark Bronze
1965 (2.plads) Moskvin, Stanislav Sovjet Sølv
1965 (1.plads) Groen, Tiemen Holland Guld
1964 (3.plads) Daler, Jirí Tjekkoslovakiet Bronze
1964 (2.plads) Van Loo, Herman Belgien Sølv
1964 (1.plads) Groen, Tiemen Holland Guld
1963 (3.plads) Porter, Hugh Storbritannien Bronze
1963 (2.plads) Moskvin, Stanislav Sovjet Sølv
1963 (1.plads) Walschaerts, Jean Belgien Guld
1962 (3.plads) Oudkerk, Jacobus Holland Bronze
1962 (2.plads) Van Loo, Herman Belgien Sølv
1962 (1.plads) Jensen, Kaj E. Danmark Guld
1961 (3.plads) Delattré, Marcel Frankrig Bronze
1961 (2.plads) Oudkerk, Jacobus Holland Sølv
1961 (1.plads) Nijdam, Henk Holland Guld
1960 (3.plads) Köhler, Siegfried Østrig Bronze
1960 (2.plads) Nijdam, Henk Holland Sølv
1960 (1.plads) Delattré, Marcel Frankrig Guld
1959 (3.plads) Trepp, Willy Schweiz Bronze
1959 (2.plads) Valotto, Mario Italien Sølv
1959 (1.plads) Altig, Rudi Tyskland Guld
1958 (3.plads) Simonigh, Carlo Italien Bronze
1958 (2.plads) Gaudrillet, Philippe Frankrig Sølv
1958 (1.plads) Sheil, Norman Storbritannien Guld
1957 (3.plads) Geldermans, Albertus Holland Bronze
1957 (2.plads) Gandini, Franco Italien Sølv
1957 (1.plads) Simonigh, Carlo Italien Guld
1956 (3.plads) Geddes, John Storbritannien Bronze
1956 (2.plads) Faggin, Leandro Italien Sølv
1956 (1.plads) Baldini, Ercole Italien Guld
1955 (3.plads) Faggin, Leandro Italien Bronze
1955 (2.plads) Brotherton, Peter Storbritannien Sølv
1955 (1.plads) Sheil, Norman Storbritannien Guld
1954 (3.plads) Sheil, Norman Storbritannien Bronze
1954 (2.plads) Brotherton, Peter Storbritannien Sølv
1954 (1.plads) Faggin, Leandro Italien Guld
1953 (3.plads) De Groot, Daniel Holland Bronze
1953 (2.plads) Campana, Loris Italien Sølv
1953 (1.plads) Messina, Guido Italien Guld
1952 (3.plads) Campana, Loris Italien Bronze
1952 (2.plads) De Rossi, Mino Italien Sølv
1952 (1.plads) Van Heusden, Piet Holland Guld
1951 (3.plads) Messina, Guido Italien Bronze
1951 (2.plads) Glorieux, Raphaël Belgien Sølv
1951 (1.plads) De Rossi, Mino Italien Guld
1950 (3.plads) Messina, Guido Italien Bronze
1950 (2.plads) Gandini, Aldo Italien Sølv
1950 (1.plads) Patterson, Sidney Australien Guld
1949 (3.plads) Gandini, Aldo Italien Bronze
1949 (2.plads) Cartwright, Cyril Storbritannien Sølv
1949 (1.plads) Andersen, Knud E. Danmark Guld
1948 (3.plads) Coste, Charles Frankrig Bronze
1948 (2.plads) Dupont, Jacques Frankrig Sølv
1948 (1.plads) Messina, Guido Italien Guld
1947 (3.plads) Andersen, Knud E. Danmark Bronze
1947 (2.plads) François, Attilio Uruguay Sølv
1947 (1.plads) Benfenati, Arnaldo Italien Guld
1946 (3.plads) Janemar, Harald Sverige Bronze
1946 (2.plads) Gissel, Børge Danmark Sølv
1946 (1.plads) Rioland, Roger Frankrig Guld