VM i 100 km. holdløb

År Cykelrytter Land Kommentar
1995- Ingen løb
1994 (3.plads) Schaffrath, Jan Tyskland Bronze
1994 (3.plads) Grabsch, Ralf Tyskland Bronze
1994 (3.plads) Rich, Michael Tyskland Bronze
1994 (3.plads) Peschel, Uwe Tyskland Bronze
1994 (2.plads) Bozzi, Dominique Frankrig Sølv
1994 (2.plads) Anti, Jean-Francois Frankrig Sølv
1994 (2.plads) Deramé, Pascal Frankrig Sølv
1994 (2.plads) Moreau, Christophe Frankrig Sølv
1994 (1.plads) Contri, Gianfranco Italien Guld
1994 (1.plads) Salvato, Cristian Italien Guld
1994 (1.plads) Colombo, Luca Italien Guld
1994 (1.plads) Andriotto, Dario Italien Guld
1993 (3.plads) Meister, Beat Schweiz Bronze
1993 (3.plads) Kennel, Markus Schweiz Bronze
1993 (3.plads) Jeker, Roman Schweiz Bronze
1993 (3.plads) Meier, Roland Schweiz Bronze
1993 (2.plads) Walzer, Andreas Tyskland Sølv
1993 (2.plads) Meyer, Christian Tyskland Sølv
1993 (2.plads) Rich, Michael Tyskland Sølv
1993 (2.plads) Peschel, Uwe Tyskland Sølv
1993 (1.plads) Fina, Rosario Italien Guld
1993 (1.plads) Salvato, Cristian Italien Guld
1993 (1.plads) Contri, Gianfranco Italien Guld
1993 (1.plads) Brasi, Rossano Italien Guld
1992 Ingen løb pga. OL
1991 (3.plads) Sæther, Johnny Norge Bronze
1991 (3.plads) Stenersen, Bjørn Norge Bronze
1991 (3.plads) Skaane, Roar Norge Bronze
1991 (3.plads) Kristiansen, Stig Norge Bronze
1991 (2.plads) Dittert, Berndt Tyskland Sølv
1991 (2.plads) Rich, Michael Tyskland Sølv
1991 (2.plads) Peschel, Uwe Tyskland Sølv
1991 (2.plads) Berndt, Uwe Tyskland Sølv
1991 (1.plads) Contri, Gianfranco Italien Guld
1991 (1.plads) Peron, Andrea Italien Guld
1991 (1.plads) Colombo, Luca Italien Guld
1991 (1.plads) Anastasia, Flavio Italien Guld
1990 (3.plads) Lehnert, Raimund Vesttyskland Bronze
1990 (3.plads) Hundertmarck, Kai Vesttyskland Bronze
1990 (3.plads) Rich, Michael Vesttyskland Bronze
1990 (3.plads) Aldag, Rolf Vesttyskland Bronze
1990 (2.plads) Peschel, Uwe Østtyskland Sølv
1990 (2.plads) Landsmann, Maik Østtyskland Sølv
1990 (2.plads) Boden, Falk Østtyskland Sølv
1990 (2.plads) Berndt, Uwe Østtyskland Sølv
1990 (1.plads) Zotov, Ruslan Sovjet Guld
1990 (1.plads) Patenko, Igor Sovjet Guld
1990 (1.plads) Markovnitsjenko, Alexander Sovjet Guld
1990 (1.plads) Galkin, Oleg Sovjet Guld
1989 (3.plads) Zagrebelnij, Jevgenij Sovjet Bronze
1989 (3.plads) Mamuljov, Jurij Sovjet Bronze
1989 (3.plads) Klimov, Victor Sovjet Bronze
1989 (3.plads) Galkin, Oleg Sovjet Bronze
1989 (2.plads) Sypytkowski, Andrzej Polen Sølv
1989 (2.plads) Lesniewski, Marel Polen Sølv
1989 (2.plads) Jaskula, Zenon Polen Sølv
1989 (2.plads) Halupczok, Joachim Polen Sølv
1989 (1.plads) Landsmann, Maik Østtyskland Guld
1989 (1.plads) Schur, Jan Østtyskland Guld
1989 (1.plads) Kummer, Mario Østtyskland Guld
1989 (1.plads) Boden, Falk Østtyskland Guld
1988 Ingen løb pga. OL
1987 (3.plads) Wechselberger, Helmut Østrig Bronze
1987 (3.plads) Traxl, Mario Østrig Bronze
1987 (3.plads) Rassinger, Bernard Østrig Bronze
1987 (3.plads) Lienhart, Johan Østrig Bronze
1987 (2.plads) Zagrebelnij, Jevgenij Sovjet Sølv
1987 (2.plads) Sumnikov, Igor Sovjet Sølv
1987 (2.plads) Saitov, Asiat Sovjet Sølv
1987 (2.plads) Klimov, Victor Sovjet Sølv
1987 (1.plads) Vanzella, Flavio Italien Guld
1987 (1.plads) Scirea, Mario Italien Guld
1987 (1.plads) Poli, Eros Italien Guld
1987 (1.plads) Fortunato, Roberto Italien Guld
1986 (3.plads) Radtke, Dan Østtyskland Bronze
1986 (3.plads) Raab, Uwe Østtyskland Bronze
1986 (3.plads) Kummer, Mario Østtyskland Bronze
1986 (3.plads) Ampler, Uwe Østtyskland Bronze
1986 (2.plads) Vanzella, Flavio Italien Sølv
1986 (2.plads) Scirea, Mario Italien Sølv
1986 (2.plads) Poli, Eros Italien Sølv
1986 (2.plads) Podenzana, Massimo Italien Sølv
1986 (1.plads) De Vries, Gerrit Holland Guld
1986 (1.plads) Talen, John Holland Guld
1986 (1.plads) Harmeling, Rob Holland Guld
1986 (1.plads) Cordes, Tom Holland Guld
1985 (3.plads) Poli, Eros Italien Bronze
1985 (3.plads) Vandelli, Claudio Italien Bronze
1985 (3.plads) Podenzana, Massimo Italien Bronze
1985 (3.plads) Bartalini, Marcello Italien Bronze
1985 (2.plads) Kren, Milan Tjekkoslovakiet Sølv
1985 (2.plads) Hruza, Vladimir Tjekkoslovakiet Sølv
1985 (2.plads) Klasa, Michal Tjekkoslovakiet Sølv
1985 (2.plads) Jurco, Milan Tjekkoslovakiet Sølv
1985 (1.plads) Sinovjev, Alexander Sovjet Guld
1985 (1.plads) Sumnikov, Igor Sovjet Guld
1985 (1.plads) Klimov, Victor Sovjet Guld
1985 (1.plads) Jdanov, Vasilij Sovjet Guld
1984 Ingen løb pga. OL
1983 (3.plads) Ødegaard, Hans Petter Norge Bronze
1983 (3.plads) Pedersen, Tom Norge Bronze
1983 (3.plads) Hopen, Dag Norge Bronze
1983 (3.plads) Gjengaard, Terje Norge Bronze
1983 (2.plads) Wiss, Benno Schweiz Sølv
1983 (2.plads) Imboden, Heinz Schweiz Sølv
1983 (2.plads) Heggli, Daniel Schweiz Sølv
1983 (2.plads) Häfliger, Othmar Schweiz Sølv
1983 (1.plads) Sinowjew, Alexander Sovjet Guld
1983 (1.plads) Tchougeda, Oleg Sovjet Guld
1983 (1.plads) Navolokin, Sergei Sovjet Guld
1983 (1.plads) Kashirin, Yuri Sovjet Guld
1982 (3.plads) Voronjin, Sergej Sovjet Bronze
1982 (3.plads) Tchougeda, Oleg Sovjet Bronze
1982 (3.plads) Logvin, Oleg Sovjet Bronze
1982 (3.plads) Kashirin, Yuri Sovjet Bronze
1982 (2.plads) Zimmermann, Urs Schweiz Sølv
1982 (2.plads) Trinkler, Richard Schweiz Sølv
1982 (2.plads) Heggli, Daniel Schweiz Sølv
1982 (2.plads) Ackermann, Alfred Schweiz Sølv
1982 (1.plads) Van Bindsbergen, Frits Holland Guld
1982 (1.plads) Solleveld, Gerrit Holland Guld
1982 (1.plads) Schipper, Gerard Holland Guld
1982 (1.plads) Ducrot, Maarten Martinus Holland Guld
1981 (3.plads) Skoda, Jiri Tjekkoslovakiet Bronze
1981 (3.plads) Kostadinov, Alipi Tjekkoslovakiet Bronze
1981 (3.plads) Klasa, Michal Tjekkoslovakiet Bronze
1981 (3.plads) Jurco, Milan Tjekkoslovakiet Bronze
1981 (2.plads) Logvin, Oleg Sovjet Sølv
1981 (2.plads) Kashirin, Yuri Sovjet Sølv
1981 (2.plads) Kadatsky, Sergeij Sovjet Sølv
1981 (2.plads) Yarkin, Anatoly Sovjet Sølv
1981 (1.plads) Ludwig, Olaf Østtyskland Guld
1981 (1.plads) Kummer, Mario Østtyskland Guld
1981 (1.plads) Drogan, Bernd Østtyskland Guld
1981 (1.plads) Boden, Falk Østtyskland Guld
1980 Ingen løb pga. OL
1979 (3.plads) Ödegård, Hans Petter Norge Bronze
1979 (3.plads) Wilmann, Jostein Norge Bronze
1979 (3.plads) Sæther, Morten Norge Bronze
1979 (3.plads) Digerud, Geir Norge Bronze
1979 (2.plads) Lang, Czeslaw Polen Sølv
1979 (2.plads) Plitecki, Witold Polen Sølv
1979 (2.plads) Jankiewicz, Jan Polen Sølv
1979 (2.plads) Ciekanski, Stefan Polen Sølv
1979 (1.plads) Petermann, Andreas Østtyskland Guld
1979 (1.plads) Hartnick, Hans-Joachim Østtyskland Guld
1979 (1.plads) Drogan, Bernd Østtyskland Guld
1979 (1.plads) Boden, Falk Østtyskland Guld
1978 (3.plads) Trinkler, Richard Schweiz Bronze
1978 (3.plads) Mutter, Stefan Schweiz Bronze
1978 (3.plads) Glaus, Gilbert Schweiz Bronze
1978 (3.plads) Ehrensperger, Kurt Schweiz Bronze
1978 (2.plads) Piikuus, Aavo Sovjet Sølv
1978 (2.plads) Kuznetsov, Vladimir Sovjet Sølv
1978 (2.plads) Kaminski, Vladimir Sovjet Sølv
1978 (2.plads) Gouziavitsusse, Alg. Sovjet Sølv
1978 (1.plads) Van Est, Bart Holland Guld
1978 (1.plads) Van Houwelingen, Jan Holland Guld
1978 (1.plads) Oosterbosch, Bert Holland Guld
1978 (1.plads) Bierings, Augustinus Holland Guld
1977 (3.plads) Szozda, Stanislaw Polen Bronze
1977 (3.plads) Nowicki, Mieczyslaw Polen Bronze
1977 (3.plads) Mytnik, Tadeusz Polen Bronze
1977 (3.plads) Lang, Czeslaw Polen Bronze
1977 (2.plads) Da Ros, Vito Italien Sølv
1977 (2.plads) Porrini, Dino Italien Sølv
1977 (2.plads) De Pellegrin, Mauro Italien Sølv
1977 (2.plads) Bernardi, Mirko Italien Sølv
1977 (1.plads) Chaplygin, Valery Sovjet Guld
1977 (1.plads) Chukanov, Anatoly Sovjet Guld
1977 (1.plads) Piikuus, Aavo Sovjet Guld
1977 (1.plads) Kaminski, Vladimir Sovjet Guld
1976 Ingen løb pga. OL
1975 (3.plads) Vondrácek, Vladimir Tjekkoslovakiet Bronze
1975 (3.plads) Moravec, Vlastimil Tjekkoslovakiet Bronze
1975 (3.plads) Matousek, Petr Tjekkoslovakiet Bronze
1975 (3.plads) Buchácek, Petr Tjekkoslovakiet Bronze
1975 (2.plads) Chaplygin, Valery Sovjet Sølv
1975 (2.plads) Piikuus, Aavo Sovjet Sølv
1975 (2.plads) Komnatov, Gennadiy Sovjet Sølv
1975 (2.plads) Kaminski, Vladimir Sovjet Sølv
1975 (1.plads) Szurkowski, Ryszard Polen Guld
1975 (1.plads) Szozda, Stanislaw Polen Guld
1975 (1.plads) Nowicki, Mieczyslaw Polen Guld
1975 (1.plads) Mytnik, Tadeusz Polen Guld
1974 (3.plads) Tischoff, Horst Østtyskland Bronze
1974 (3.plads) Lauke, Gerhard Østtyskland Bronze
1974 (3.plads) Hartnick, Hans-Joachim Østtyskland Bronze
1974 (3.plads) Diers, Karl-Dietrich Østtyskland Bronze
1974 (2.plads) Chaplygin, Valery Sovjet Sølv
1974 (2.plads) Szarafaoulin, Rinat Sovjet Sølv
1974 (2.plads) Komnatov, Gennadiy Sovjet Sølv
1974 (2.plads) Kaminski, Vladimir Sovjet Sølv
1974 (1.plads) Johansson, Bernt Sverige Guld
1974 (1.plads) Nilsson, Sven Åke Sverige Guld
1974 (1.plads) Filipsson, Tord Sverige Guld
1974 (1.plads) Fagerlund, Lennart Sverige Guld
1973 (3.plads) Nilsson, Sven Åke Sverige Bronze
1973 (3.plads) Hansson, Leif Sverige Bronze
1973 (3.plads) Filipsson, Tord Sverige Bronze
1973 (3.plads) Fagerlund, Lennart Sverige Bronze
1973 (2.plads) Shukhov, Boris Sovjet Sølv
1973 (2.plads) Sinitsjin, Sergej Sovjet Sølv
1973 (2.plads) Mikhailov, Yuri Sovjet Sølv
1973 (2.plads) Komnatov, Gennadiy Sovjet Sølv
1973 (1.plads) Szurkowski, Ryszard Polen Guld
1973 (1.plads) Szozda, Stanislaw Polen Guld
1973 (1.plads) Mytnik, Tadeusz Polen Guld
1973 (1.plads) Lis, Lucjan Polen Guld
1972 Ingen løb pga. OL
1971 (3.plads) Szozda, Stanislaw Polen Bronze
1971 (3.plads) Smyrak, Jan Polen Bronze
1971 (3.plads) Lis, Lucjan Polen Bronze
1971 (3.plads) Barcik, Edward Polen Bronze
1971 (2.plads) Van den Hoek, Adriaan Holland Sølv
1971 (2.plads) Schür, Frits Holland Sølv
1971 (2.plads) Den Hertog, Fedor Holland Sølv
1971 (2.plads) Duyker, Adrianus Holland Sølv
1971 (1.plads) Van der Linden, Ludo Belgien Guld
1971 (1.plads) Verreydt, Louis Belgien Guld
1971 (1.plads) Van Cauter, Gustaaf Belgien Guld
1971 (1.plads) Hermans, Gustaaf Belgien Guld
1970 (3.plads) Tabak, Tino Holland Bronze
1970 (3.plads) Oosterhof, Popke Holland Bronze
1970 (3.plads) Den Hertog, Fedor Holland Bronze
1970 (3.plads) Duyker, Adrianus Holland Bronze
1970 (2.plads) Rezek, Frantisek Tjekkoslovakiet Sølv
1970 (2.plads) Puzrla, Milan Tjekkoslovakiet Sølv
1970 (2.plads) Matousek, Petr Tjekkoslovakiet Sølv
1970 (2.plads) Mainus, Jiri Tjekkoslovakiet Sølv
1970 (1.plads) Shukhov, Boris Sovjet Guld
1970 (1.plads) Sokolov, Viktor Sovjet Guld
1970 (1.plads) Likhachov, Valeri Sovjet Guld
1970 (1.plads) Yardy, Valeri Sovjet Guld
1969 (3.plads) Fuchs, Joseph Schweiz Bronze
1969 (3.plads) Hubschmid, Bruno Schweiz Bronze
1969 (3.plads) Kurmann, Xaver Schweiz Bronze
1969 (3.plads) Bürki, Walter Schweiz Bronze
1969 (2.plads) Lund, Jørn Danmark Sølv
1969 (2.plads) Mortensen, Leif Danmark Sølv
1969 (2.plads) Hansen, Jørgen Emil Danmark Sølv
1969 (2.plads) Frey, Mogens Danmark Sølv
1969 (1.plads) Pettersson, Tomas Fåglum Sverige Guld
1969 (1.plads) Pettersson, Erik Fåglum Sverige Guld
1969 (1.plads) Pettersson, Sture Fåglum Sverige Guld
1969 (1.plads) Pettersson, Gösta (Fåglum) Sverige Guld
1968 (3.plads) Pigato, Benito Italien Bronze
1968 (3.plads) Martini, Flavio Italien Bronze
1968 (3.plads) Marcelli, Vittorio Italien Bronze
1968 (3.plads) Bramucci, Giovanni Italien Bronze
1968 (2.plads) Thalmann, Erwin Schweiz Sølv
1968 (2.plads) Spahn, Erich Schweiz Sølv
1968 (2.plads) Hubschmid, Bruno Schweiz Sølv
1968 (2.plads) Bürki, Walter Schweiz Sølv
1968 (1.plads) Pettersson, Tomas Fåglum Sverige Guld
1968 (1.plads) Pettersson, Erik Fåglum Sverige Guld
1968 (1.plads) Pettersson, Sture Fåglum Sverige Guld
1968 (1.plads) Pettersson, Gösta (Fåglum) Sverige Guld
1967 (3.plads) Pigato, Benito Italien Bronze
1967 (3.plads) Martini, Flavio Italien Bronze
1967 (3.plads) Marcelli, Vittorio Italien Bronze
1967 (3.plads) Bosisio, Lorenzo Italien Bronze
1967 (2.plads) Pedersen, Henning Danmark Sølv
1967 (2.plads) Mortensen, Leif Danmark Sølv
1967 (2.plads) Hansen, Jørgen Emil Danmark Sølv
1967 (2.plads) Blaudzun, Verner Danmark Sølv
1967 (1.plads) Pettersson, Tomas Fåglum Sverige Guld
1967 (1.plads) Pettersson, Erik Fåglum Sverige Guld
1967 (1.plads) Pettersson, Sture Fåglum Sverige Guld
1967 (1.plads) Pettersson, Gösta (Fåglum) Sverige Guld
1966 (3.plads) Guerra, Pietro Italien Bronze
1966 (3.plads) Denti, Mino Italien Bronze
1966 (3.plads) Dalla Bona, Luciano Italien Bronze
1966 (3.plads) Benfatto, Attilio Italien Bronze
1966 (2.plads) Wagtmans, Marinus Holland Sølv
1966 (2.plads) Steevens, Harry Holland Sølv
1966 (2.plads) Groen, Tiemen Holland Sølv
1966 (2.plads) Beugels, Eddy Holland Sølv
1966 (1.plads) Wisborg, Flemming Danmark Guld
1966 (1.plads) Højlund, Ole Danmark Guld
1966 (1.plads) Hansen, Jørgen Emil Danmark Guld
1966 (1.plads) Blaudzun, Verner Danmark Guld
1965 (3.plads) Swertvaeger, Gerard Frankrig Bronze
1965 (3.plads) Lechatellier, Claude Frankrig Bronze
1965 (3.plads) Heintz, Henri Frankrig Bronze
1965 (3.plads) Desvages, André Frankrig Bronze
1965 (2.plads) Perurena Telletxea, Domingo Spanien Sølv
1965 (2.plads) Lopez Rodriguez, José Manuel Spanien Sølv
1965 (2.plads) Lasa, José Manuel Spanien Sølv
1965 (2.plads) Díaz, Mariano Spanien Sølv
1965 (1.plads) Soldi, Giuseppe Italien Guld
1965 (1.plads) Guerra, Pietro Italien Guld
1965 (1.plads) Denti, Mino Italien Guld
1965 (1.plads) Dalla Bona, Luciano Italien Guld
1964 (3.plads) Van Vlierberghe, Albert Belgien Bronze
1964 (3.plads) Van de Ryse, Roland Belgien Bronze
1964 (3.plads) De Neve, Roland Belgien Bronze
1964 (3.plads) Heuvelmans, René Belgien Bronze
1964 (2.plads) Santamarina, Luis Pedro Spanien Sølv
1964 (2.plads) Saez, Ramón Spanien Sølv
1964 (2.plads) Goyeneche Bilbao, José-Ramon Spanien Sølv
1964 (2.plads) Garcia Peran, Ginés Spanien Sølv
1964 (1.plads) Manza, Ferruccio Italien Guld
1964 (1.plads) Guerra, Pietro Italien Guld
1964 (1.plads) Dalla Bona, Luciano Italien Guld
1964 (1.plads) Andreoli, Severino Italien Guld
1963 (3.plads) Saidchushin, Gainan Sovjet Bronze
1963 (3.plads) Melikov, Youri Sovjet Bronze
1963 (3.plads) Olizarenko, Anatoly Sovjet Bronze
1963 (3.plads) Kapitanov, Viktor Sovjet Bronze
1963 (2.plads) Zandegu, Dino Italien Sølv
1963 (2.plads) Grassi, Danilo Italien Sølv
1963 (2.plads) Fabbri, Fabrizio Italien Sølv
1963 (2.plads) Maino, Mario Italien Sølv
1963 (1.plads) Motte, Dominique Frankrig Guld
1963 (1.plads) Chappé, Georges Frankrig Guld
1963 (1.plads) Bidault, Marcel-Ernest Frankrig Guld
1963 (1.plads) Bechet, Michel Frankrig Guld
1962 (3.plads) Timon, Juan José Uruguay Bronze
1962 (3.plads) Pezzati, René Uruguay Bronze
1962 (3.plads) Etchebarne, Ruben Uruguay Bronze
1962 (3.plads) Cencic, Vid Uruguay Bronze
1962 (2.plads) Tvilling, Mogens Danmark Sølv
1962 (2.plads) Ritter, Ole Danmark Sølv
1962 (2.plads) Pingel, Ole Danmark Sølv
1962 (2.plads) Bangsborg, Vagn Danmark Sølv
1962 (1.plads) Zandegu, Dino Italien Guld
1962 (1.plads) Tagliani, Antonio Italien Guld
1962 (1.plads) Maino, Mario Italien Guld
1962 (1.plads) Grassi, Danilo Italien Guld