VM i 1.000 meter på tid

År Cykelrytter Land Kommentar
2017 (3.plads) Lafargue, Quentin Frankrig Bronze
2017 (2.plads) Babek, Tomas Tjekkiet Sølv
2017 (1.plads) Pervis, François Frankrig Guld
2016 (3.plads) Lafargue, Quentin Frankrig Bronze
2016 (2.plads) Bos, Theo Holland Sølv
2016 (1.plads) Eilers, Joachim Tyskland Guld
2015 (3.plads) Archibald, Matthew New Zealand Bronze
2015 (2.plads) Eilers, Joachim Tyskland Sølv
2015 (1.plads) Pervis, François Frankrig Guld
2014 (3.plads) Van Velthooven, Simon New Zealand Bronze
2014 (2.plads) Eilers, Joachim Tyskland Sølv
2014 (1.plads) Pervis, François Frankrig Guld
2013 (3.plads) Eilers, Joachim Tyskland Bronze
2013 (2.plads) Van Velthooven, Simon New Zealand Sølv
2013 (1.plads) Pervis, François Frankrig Guld
2012 (3.plads) Van Velthooven, Simon New Zealand Bronze
2012 (2.plads) D'Almeida, Michäel Frankrig Sølv
2012 (1.plads) Nimke, Stefan Tyskland Guld
2011 (3.plads) Pervis, François Frankrig Bronze
2011 (2.plads) Mulder, Teun Holland Sølv
2011 (1.plads) Nimke, Stefan Tyskland Guld
2010 (3.plads) Pervis, François Frankrig Bronze
2010 (2.plads) D'Almeida, Michäel Frankrig Sølv
2010 (1.plads) Mulder, Teun Holland Guld
2009 (3.plads) Tisin, Mohd Rizal Malaysia Bronze
2009 (2.plads) Phinney, Taylor USA Sølv
2009 (1.plads) Nimke, Stefan Tyskland Guld
2008 (3.plads) Pervis, François Frankrig Bronze
2008 (2.plads) D'Almeida, Michäel Frankrig Sølv
2008 (1.plads) Mulder, Teun Holland Guld
2007 (3.plads) Staff, Jamie Storbritannien Bronze
2007 (2.plads) Pervis, François Frankrig Sølv
2007 (1.plads) Hoy, Chris Storbritannien Guld
2006 (3.plads) Pervis, François Frankrig Bronze
2006 (2.plads) Kersten, Ben Australien Sølv
2006 (1.plads) Hoy, Chris Storbritannien Guld
2005 (3.plads) Hoy, Chris Storbritannien Bronze
2005 (2.plads) Queally, Jason Storbritannien Sølv
2005 (1.plads) Bos, Theo Holland Guld
2004 (3.plads) Bos, Theo Holland Bronze
2004 (2.plads) Tournant, Arnaud Frankrig Sølv
2004 (1.plads) Hoy, Chris Storbritannien Guld
2003 (3.plads) Tournant, Arnaud Frankrig Bronze
2003 (2.plads) Kelly, Shane Australien Sølv
2003 (1.plads) Nimke, Stefan Tyskland Guld
2002 (3.plads) Kelly, Shane Australien Bronze
2002 (2.plads) Tournant, Arnaud Frankrig Sølv
2002 (1.plads) Hoy, Chris Storbritannien Guld
2001 (3.plads) Krejner, Grzegorz Polen Bronze
2001 (2.plads) Lausberg, Sören Tyskland Sølv
2001 (1.plads) Tournant, Arnaud Frankrig Guld
2000 (3.plads) Queally, Jason Storbritannien Bronze
2000 (2.plads) Lausberg, Sören Tyskland Sølv
2000 (1.plads) Tournant, Arnaud Frankrig Guld
1999 (3.plads) Nimke, Stefan Tyskland Bronze
1999 (2.plads) Kelly, Shane Australien Sølv
1999 (1.plads) Tournant, Arnaud Frankrig Guld
1998 (3.plads) Hartwell, Erin USA Bronze
1998 (2.plads) Kelly, Shane Australien Sølv
1998 (1.plads) Tournant, Arnaud Frankrig Guld
1997 (3.plads) Nimke, Stefan Tyskland Bronze
1997 (2.plads) Lausberg, Sören Tyskland Sølv
1997 (1.plads) Kelly, Shane Australien Guld
1996 (3.plads) Van Eijden, Jan Tyskland Bronze
1996 (2.plads) Lausberg, Sören Tyskland Sølv
1996 (1.plads) Kelly, Shane Australien Guld
1995 (3.plads) Hartwell, Erin USA Bronze
1995 (2.plads) Rousseau, Florian Frankrig Sølv
1995 (1.plads) Kelly, Shane Australien Guld
1994 (3.plads) Kelly, Shane Australien Bronze
1994 (2.plads) Hartwell, Erin USA Sølv
1994 (1.plads) Rousseau, Florian Frankrig Guld
1993 (3.plads) Glücklich, Jens Tyskland Bronze
1993 (2.plads) Kelly, Shane Australien Sølv
1993 (1.plads) Rousseau, Florian Frankrig Guld
1992 Ingen løb pga. OL
1991 (3.plads) Samuel, Gene Trinidad & Tobago Bronze
1991 (2.plads) Glücklich, Jens Tyskland Sølv
1991 (1.plads) Moreno Ramirez, José Maria Spanien Guld
1990 (3.plads) Glücklich, Jens Tyskland Bronze
1990 (2.plads) Vinnicombe, Martin Australien Sølv
1990 (1.plads) Kiritchenko, Alexandre Rusland Guld
1989 (3.plads) Kiritchenko, Alexandre Rusland Bronze
1989 (2.plads) Vinnicombe, Martin Australien Sølv
1989 (1.plads) Glücklich, Jens Tyskland Guld
1988 Ingen løb pga. OL
1987 (3.plads) Khrabzov, Kostantine Sovjet Bronze
1987 (2.plads) Glücklich, Jens Østtyskland Sølv
1987 (1.plads) Vinnicombe, Martin Australien Guld
1986 (3.plads) Glücklich, Jens Østtyskland Bronze
1986 (2.plads) Vinnicombe, Martin Australien Sølv
1986 (1.plads) Malchow, Maik Østtyskland Guld
1985 (3.plads) Vinnicombe, Martin Australien Bronze
1985 (2.plads) Boyer, Philippe Frankrig Sølv
1985 (1.plads) Glücklich, Jens Østtyskland Guld
1984 Ingen løb pga. OL
1983 (3.plads) Thoms, Lothar Østtyskland Bronze
1983 (2.plads) Scheller, Gerhard Vesttyskland Sølv
1983 (1.plads) Kopylov, Sergey Rusland Guld
1982 (3.plads) Raasch, Emmanuel Østtyskland Bronze
1982 (2.plads) Thoms, Lothar Østtyskland Sølv
1982 (1.plads) Schmidtke, Fredy Vesttyskland Guld
1981 (3.plads) Kopylov, Sergey Rusland Bronze
1981 (2.plads) Schmidtke, Fredy Vesttyskland Sølv
1981 (1.plads) Thoms, Lothar Østtyskland Guld
1980 Ingen løb pga. OL
1979 (3.plads) Rapp, Eduard Rusland Bronze
1979 (2.plads) Singleton, Gordon Canada Sølv
1979 (1.plads) Thoms, Lothar Østtyskland Guld
1978 (3.plads) Hönisch, Rainer Østtyskland Bronze
1978 (2.plads) Lovell, Jocelyn Canada Sølv
1978 (1.plads) Thoms, Lothar Østtyskland Guld
1977 (3.plads) Ledermann, Hans Schweiz Bronze
1977 (2.plads) Schumacher, Günther Vesttyskland Sølv
1977 (1.plads) Thoms, Lothar Østtyskland Guld
1976 Ingen løb pga. OL
1975 (3.plads) Kierzkowski, Janosz Polen Bronze
1975 (2.plads) Rapp, Eduard Rusland Sølv
1975 (1.plads) Grünke, Klaus-Jürgen Østtyskland Guld
1974 (3.plads) Kierzkowski, Janosz Polen Bronze
1974 (2.plads) Ferro, Fer. Italien Sølv
1974 (1.plads) Rapp, Eduard Rusland Guld
1973 (3.plads) Ponsteen, Herman Holland Bronze
1973 (2.plads) Rapp, Eduard Rusland Sølv
1973 (1.plads) Kierzkowski, Janosz Polen Guld
1972 Ingen løb pga. OL
1971 (3.plads) Trentin, Pierre Frankrig Bronze
1971 (2.plads) Pedersen, Peder Danmark Sølv
1971 (1.plads) Rapp, Eduard Rusland Guld
1970 (3.plads) Tkac, Anton Tjekkoslovakiet Bronze
1970 (2.plads) Kent, Harry New Zealand Sølv
1970 (1.plads) Fredborg, Niels Danmark Guld
1969 (3.plads) Balk, Klaas Holland Bronze
1969 (2.plads) Kierzkowski, Janosz Polen Sølv
1969 (1.plads) Sartori, Gianni Italien Guld
1968 (3.plads) Sartori, Gianni Italien Bronze
1968 (2.plads) Simes, Jack USA Sølv
1968 (1.plads) Fredborg, Niels Danmark Guld
1967 (3.plads) Gibbon, Roger Trinidad & Tobago Bronze
1967 (2.plads) Latocha, Waclav Polen Sølv
1967 (1.plads) Fredborg, Niels Danmark Guld
1966 (3.plads) Van de Ruit, Frans Holland Bronze
1966 (2.plads) Seye, Paul Belgien Sølv
1966 (1.plads) Trentin, Pierre Frankrig Guld