OL i sprint

År Cykelrytter Land Kommentar
2016 (3.plads) Dmitriev, Denis Rusland Rio: Bronze
2016 (2.plads) Skinner, Callum Crichton Storbritannien Rio: Sølv
2016 (1.plads) Kenny, Jason Storbritannien Rio: Guld
2012 (3.plads) Perkins, Shane Australien London: Bronze
2012 (2.plads) Bauge, Grégory Frankrig London: Sølv
2012 (1.plads) Kenny, Jason Storbritannien London: Guld
2008 (3.plads) Bourgain, Mickaël Frankrig Beijing: Bronze
2008 (2.plads) Kenny, Jason Storbritannien Beijing: Sølv
2008 (1.plads) Hoy, Chris Storbritannien Beijing: Guld
2004 (3.plads) Wolff, René Tyskland Athen: Bronze
2004 (2.plads) Bos, Theo Holland Athen: Sølv
2004 (1.plads) Bayley, Ryan Australien Athen: Guld
2000 (3.plads) Fiedler, Jens Tyskland Sydney: Bronze
2000 (2.plads) Rousseau, Florian Frankrig Sydney: Sølv
2000 (1.plads) Nothstein, Martin Wayne USA Sydney: Guld
1996 (3.plads) Harnett, Curtis Canada Atlanta: Bronze
1996 (2.plads) Nothstein, Martin Wayne USA Atlanta: Sølv
1996 (1.plads) Fiedler, Jens Tyskland Atlanta: Guld
1992 (3.plads) Harnett, Curtis Canada Barcelona: Bronze
1992 (2.plads) Neiwand, Gary Malcolm Australien Barcelona: Sølv
1992 (1.plads) Fiedler, Jens Tyskland Barcelona: Guld
1988 (3.plads) Neiwand, Gary Malcolm Australien Seoul: Bronze
1988 (2.plads) Kovche, Nikolai Rusland Seoul: Sølv
1988 (1.plads) Heßlich, Lutz Tyskland Seoul: Guld
1984 (3.plads) Sakamoto, Tsutomu Japan Los Angeles: Bronze
1984 (2.plads) Vails, Nelson USA Los Angeles: Sølv
1984 (1.plads) Gorski, Mark USA Los Angeles: Guld
1980 (3.plads) Kopylov, Sergey Rusland Moskva: Bronze
1980 (2.plads) Cahard, Yavé Frankrig Moskva: Sølv
1980 (1.plads) Heßlich, Lutz Tyskland Moskva: Guld
1976 (3.plads) Geschke, Hans-Jürgen Tyskland Montreal: Bronze
1976 (2.plads) Morelon, Daniël Frankrig Montreal: Sølv
1976 (1.plads) Tkac, Anton Tjekkoslovakiet Montreal: Guld
1972 (3.plads) Pkhakadze, Omari Rusland München: Bronze
1972 (2.plads) Nicholson, John Australien München: Sølv
1972 (1.plads) Morelon, Daniël Frankrig München: Guld
1968 (3.plads) Trentin, Pierre Frankrig Mexico: Bronze
1968 (2.plads) Turrini, Giordano Italien Mexico: Sølv
1968 (1.plads) Morelon, Daniël Frankrig Mexico: Guld
1964 (3.plads) Morelon, Daniël Frankrig Tokyo: Bronze
1964 (2.plads) Bianchetto, Sergio Italien Tokyo: Sølv
1964 (1.plads) Pettenella, Giovanni Italien Tokyo: Guld
1960 (3.plads) Gasparella, Valentino Italien Rom: Bronze
1960 (2.plads) Sterckx, Leo Belgien Rom: Sølv
1960 (1.plads) Gaiardoni, Sante Italien Rom: Guld
1956 (3.plads) Ploog, Richard Francis Australien Melbourne: Bronze
1956 (2.plads) Pesenti, Guglielmo Italien Melbourne: Sølv
1956 (1.plads) Rousseau, Michel Frankrig Melbourne: Guld
1952 (3.plads) Potzernheim, Werner Tyskland Helsingfors: Bronze
1952 (2.plads) Cox, Lionel Australien Helsingfors: Sølv
1952 (1.plads) Sacchi, Enzo Italien Helsingfors: Guld
1948 (3.plads) Schandorff, Axel Danmark London: Bronze
1948 (2.plads) Harris, Reginald Storbritannien London: Sølv
1948 (1.plads) Ghella, Mario Italien London: Guld
1940 og 44 Ingen løb under 2. verdenskrig
1936 (3.plads) Chaillot, Louis Frankrig Berlin: Bronze
1936 (2.plads) Van Vliet, Arie Holland Berlin: Sølv
1936 (1.plads) Merkens, Toni Tyskland Berlin: Guld
1932 (3.plads) Pelizzarri, Bruno Italien Los Angeles: Bronze
1932 (2.plads) Chaillot, Louis Frankrig Los Angeles: Sølv
1932 (1.plads) Van Egmond, Jacobus Johannes Holland Los Angeles: Guld
1928 (3.plads) Falck Hansen, Willy Danmark Amsterdam: Bronze
1928 (2.plads) Mazairac, Antonius Holland Amsterdam: Sølv
1928 (1.plads) Beaufrand, Roger Frankrig Amsterdam: Guld
1924 (3.plads) Cugnot, Jean Frankrig Paris: Bronze
1924 (2.plads) Meijer, Jacob Holland Paris: Sølv
1924 (1.plads) Michard, Lucien Frankrig Paris: Guld
1920 (3.plads) Ryan, Harry Storbritannien Antwerpen: Bronze
1920 (2.plads) Johnson, Horace Storbritannien Antwerpen: Sølv
1920 (1.plads) Peeters, Maurice Holland Antwerpen: Guld
1906 (3.plads) Debougnie, Eugène Belgien Athen: Bronze
1906 (2.plads) Bouffler, Herbert Storbritannien Athen: Sølv
1906 (1.plads) Verri, Francesco Italien Athen: Guld
1900 (3.plads) Lake, John Henri USA Paris: Bronze
1900 (2.plads) Sanz, Fernand Frankrig Paris: Sølv
1900 (1.plads) Taillandier, Georges Frankrig Paris: Guld
1896 (3.plads) Flameng, Léon Frankrig Athen: Bronze
1896 (2.plads) Nikolopoulos, Stamatios Grækenland Athen: Sølv
1896 (1.plads) Masson, Paul Frankrig Athen: Guld