OL i linieløb

År Cykelrytter Land Kommentar
2016 (3.plads) Majka, Rafal Polen Rio: Bronze
2016 (2.plads) Fuglsang, Jakob Danmark Rio: Sølv
2016 (1.plads) Van Avermaet, Greg Belgien Rio: Guld
2012, 12.plads Fuglsang, Jakob Danmark London: 12. plads
2012 (3.plads) Kristoff, Alexander Norge London: Bronze
2012 (2.plads) Uran Uran, Rigoberto Colombia London: Sølv
2012 (1.plads) Vinokourov, Alexandre Kasakhstan London: Guld
2008, 12.plads Anker Sørensen, Chris Danmark Beijing: 12. plads
2008 (3.plads) Kolobnev, Alexandr Rusland Beijing: Bronze
2008 (2.plads) Cancellara, Fabian Schweiz Beijing: Sølv
2008 (1.plads) Sanchez, Samuel Spanien Beijing: Guld
2004 (3.plads) Merckx, Axel Belgien Athen: Bronze
2004 (2.plads) Paulinho, Sergio Portugal Athen: Sølv
2004 (1.plads) Bettini, Paolo Italien Athen: Guld
2000 (3.plads) Klöden, Andreas Tyskland Sydney: Bronze
2000 (2.plads) Vinokourov, Alexandre Kasakhstan Sydney: Sølv
2000 (1.plads) Ullrich, Jan Tyskland Sydney: Guld
1996 (3.plads) Sciandri, Maximilian Storbritannien Atlanta: Bronze
1996 (2.plads) Sørensen, Rolf Danmark Atlanta: Sølv
1996 (1.plads) Richard, Pascal Schweiz Atlanta: Guld
1992 (3.plads) Ozols, Dainis Letland Barcelona: Bronze
1992 (2.plads) Dekker, Erik Holland Barcelona: Sølv
1992 (1.plads) Casartelli, Fabio Italien Barcelona: Guld
1988 (3.plads) Henn, Christian Vesttyskland Seoul: Bronze
1988 (2.plads) Gröne, Bernd Vesttyskland Seoul: Sølv
1988 (1.plads) Ludwig, Olaf Østtyskland Seoul: Guld
1984 (3.plads) Lauritzen, Dag-Otto Norge Los Angeles: Bronze
1984 (2.plads) Bauer, Steve Canada Los Angeles: Sølv
1984 (1.plads) Grewal, Alexi USA Los Angeles: Guld
1980 (3.plads) Barinov, Youri Sovjet Moskva: Bronze
1980 (2.plads) Lang, Czeslaw Polen Moskva: Sølv
1980 (1.plads) Soukhoroutchenkov, Sergei Sovjet Moskva: Guld
1976 (3.plads) Nowicki, Mieczyslaw Polen Montreal: Bronze
1976 (2.plads) Martinelli, Giuseppe Italien Montreal: Sølv
1976 (1.plads) Johansson, Bernt Sverige Montreal: Guld
1972 (3.plads) Biddle, Bruce New Zealand München: Bronze
1972 (2.plads) Sefton, Kevin Clyde Australien München: Sølv
1972 (1.plads) Kuiper, Hennie Holland München: Guld
1968 (3.plads) Pettersson, Gösta (Fåglum) Sverige Mexico: Bronze
1968 (2.plads) Mortensen, Leif Danmark Mexico: Sølv
1968 (1.plads) Vianelli, Pierfranco Italien Mexico: Guld
1964 (3.plads) Godefroot, Walter Belgien Tokyo: Bronze
1964 (2.plads) Rodian, Kjell Danmark Tokyo: Sølv
1964 (1.plads) Zanin, Mario Italien Tokyo: Guld
1960 (3.plads) Vanden Berghen, Willy Belgien Rom: Bronze
1960 (2.plads) Trapé, Livio Italien Rom: Sølv
1960 (1.plads) Kapitanov, Viktor Sovjet Rom: Guld
1956 (3.plads) Jackson, Alan Storbritannien Melbourne: Bronze
1956 (2.plads) Geyre, Arnaud Frankrig Melbourne: Sølv
1956 (1.plads) Baldini, Ercole Italien Melbourne: Guld
1952, 52.plads Hansen, Helge Danmark Helsingfors: 52. plads
1952, 37.plads Østergaard, Wedell Danmark Helsingfors: 37. plads
1952, 19.plads Rasmussen, Jørgen Frank Danmark Helsingfors: 19. plads
1952 (3.plads) Ziegler, Edi Tyskland Helsingfors: Bronze
1952 (2.plads) Grondelaers, Robert Belgien Helsingfors: Sølv
1952 (1.plads) Noyelle, André Belgien Helsingfors: Guld
1948 (3.plads) Wouters, Lode Belgien London: Bronze
1948 (2.plads) Voorting, Gerardus Petrus Holland London: Sølv
1948 (1.plads) Beyaert, José Frankrig London: Guld
1944 Ingen OL i 1940 og 44 pga. 2. verdenskrig
1940 Ingen OL i 1940 og 44 pga. 2. verdenskrig
1936, 12.plads Sørensen, Frode Danmark Berlin: 12. plads
1936 (3.plads) Nievergelt, Ernst Schweiz Berlin: Bronze
1936 (2.plads) Lapébie, Guy Frankrig Berlin: Sølv
1936 (1.plads) Charpentier, Robert Frankrig Berlin: Guld
1932, 18.plads Andersen, Gunnar Danmark Los Angeles: 18. plads
1932, 15.plads Hansen, Henry Danmark Los Angeles: 15. plads
1932 (5.plads) Sørensen, Frode Danmark Los Angeles: 5. plads
1932 (4.plads) Olmo, Giuseppe Italien Los Angeles: 4. plads
1932 (3.plads) Britz, Bernhard Sverige Los Angeles: Bronze
1932 (2.plads) Segato, Guglielmo Italien Los Angeles: Sølv
1932 (1.plads) Pavesi, Attilio Italien Los Angeles: Guld
1928 (7.plads) Nielsen, Leo Danmark Amsterdam: 7.plads
1928 (3.plads) Karlsson, Gösta Sverige Amsterdam: Bronze
1928 (2.plads) Southall, Frank William Storbritannien Amsterdam: Sølv
1928 (1.plads) Hansen, Henry Danmark Amsterdam: Guld
1924, 38.plads Ahrensborg-Clausen, Frederik Danmark Paris: 38. plads
1924 (3.plads) Hamel, René Frankrig Paris: Bronze
1924 (2.plads) Hoevenaers, Henri Belgien Paris: Sølv
1924 (1.plads) Blanchonnet, Armand Frankrig Paris: Guld
1920, 20.plads Ahrensborg-Clausen, Frederik Danmark Antwerpen: 20. plads
1920, 19.plads Frisch, Christian Danmark Antwerpen: 19. plads
1920, 12.plads Lundgren, Arnold Danmark Antwerpen: 12. plads
1920, 11.plads Johansen, Johan Christian Danmark Antwerpen: 11. plads
1920 (3.plads) Canteloube, Fernand Frankrig Antwerpen: Bronze
1920 (2.plads) Kaltenbrun, Henry J. Sydafrika Antwerpen: Sølv
1920 (1.plads) Stenqvist, Harry Sverige Antwerpen: Guld
1916 Ingen OL i 1916 pga. 1. verdenskrig
1912, 25.plads Meyland-Smith, Olaf Danmark Stockholm: 25. plads
1912 (3.plads) Schutte, Carl USA Stockholm: Bronze
1912 (2.plads) Grubb, Frederick H. Storbritannien Stockholm: Sølv
1912 (1.plads) Lewis, Rudolph Ludewyk Sydafrika Stockholm: Guld
1906 (4.plads) Andreasen, Carl Danmark Athen: 4. plads
1906 (3.plads) Luguet, Edmond Frankrig Athen: Bronze
1906 (2.plads) Bardonneau, Maurice C. Frankrig Athen: Sølv
1906 (1.plads) Vast, Fernand Frankrig Athen: Guld
1896 (3.plads) Battel, Edward Storbritannien Athen: Bronze
1896 (2.plads) Gödrich, August Tyskland Athen: Sølv
1896 (1.plads) Constantinides, Artistidis Grækenland Athen: Guld