OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb

År Cykelrytter Land Kommentar
2016 (3.plads) Quaade, Rasmus Christian Danmark Bronze
2016 (3.plads) Folsach, Casper Danmark Bronze
2016 (3.plads) Rodenberg Madsen, Frederik Danmark Bronze
2016 (3.plads) Larsen, Niklas Danmark Bronze
2016 (3.plads) Norman Hansen, Lasse Danmark Bronze
2016 (2.plads) Welsford, Sam Australien Sølv
2016 (2.plads) Hepburn, Michael Australien Sølv
2016 (2.plads) Bobridge, Jack Australien Sølv
2016 (2.plads) Edmondson, Alexander Australien Sølv
2016 (1.plads) Wiggins, Bradley Storbritannien Guld
2016 (1.plads) Doull, Owain Storbritannien Guld
2016 (1.plads) Burke, Steven Storbritannien Guld
2016 (1.plads) Clancy, Edward Storbritannien Guld
2012 (3.plads) Sergent, Jesse New Zealand Bronze
2012 (3.plads) Ryan, Marc New Zealand Bronze
2012 (3.plads) Gate, Aaron New Zealand Bronze
2012 (3.plads) Bewley, Sam New Zealand Bronze
2012 (2.plads) O'Shea, Glenn Australien Sølv
2012 (2.plads) Hepburn, Michael Australien Sølv
2012 (2.plads) Dennis, Rohan Australien Sølv
2012 (2.plads) Bobridge, Jack Australien Sølv
2012 (1.plads) Thomas, Geraint Storbritannien Guld
2012 (1.plads) Kennaugh, Peter (Junior) Storbritannien Guld
2012 (1.plads) Clancy, Edward Storbritannien Guld
2012 (1.plads) Burke, Steven Storbritannien Guld
2008 (3.plads) Sergent, Jesse New Zealand Bronze
2008 (3.plads) Ryan, Marc New Zealand Bronze
2008 (3.plads) Roulston, Hayden New Zealand Bronze
2008 (3.plads) Gough, Westley New Zealand Bronze
2008 (3.plads) Bewley, Sam New Zealand Bronze
2008 (2.plads) Mørkøv, Michael Danmark Sølv
2008 (2.plads) Færk Christensen, Michael Danmark Sølv
2008 (2.plads) Madsen, Jens-Erik Danmark Sølv
2008 (2.plads) Jørgensen, Casper Danmark Sølv
2008 (2.plads) Rasmussen, Alex Danmark Sølv
2008 (1.plads) Thomas, Geraint Storbritannien Guld
2008 (1.plads) Manning, Paul Storbritannien Guld
2008 (1.plads) Clancy, Edward Storbritannien Guld
2008 (1.plads) Wiggins, Bradley Storbritannien Guld
2004 (3.plads) Maeztu, Asier Spanien Bronze
2004 (3.plads) Escobar Roure, Sergi Spanien Bronze
2004 (3.plads) Castaño Panadero, Carlos Spanien Bronze
2004 (3.plads) Torrent Tarres, Carlos Spanien Bronze
2004 (2.plads) Wiggins, Bradley Storbritannien Sølv
2004 (2.plads) Cummings, Stephen Storbritannien Sølv
2004 (2.plads) Manning, Paul Storbritannien Sølv
2004 (2.plads) Hayles, Robert Storbritannien Sølv
2004 (1.plads) Wooldridge, Stephen Australien Guld
2004 (1.plads) McGee, Bradley Australien Guld
2004 (1.plads) Lancaster, Brett Australien Guld
2004 (1.plads) Brown, Graeme Australien Guld
2004 (1.plads) Roberts, Luke Australien Guld
2000 (3.plads) Wiggins, Bradley Storbritannien Bronze
2000 (3.plads) Newton, Christopher Storbritannien Bronze
2000 (3.plads) Steel, Bryan Storbritannien Bronze
2000 (3.plads) Manning, Paul Storbritannien Bronze
2000 (2.plads) Chernyavskyy, Sergiy Ukraine Sølv
2000 (2.plads) Simonenko, Alexander Ukraine Sølv
2000 (2.plads) Matveyev, Sergiy Ukraine Sølv
2000 (2.plads) Fedenko, Aleksandr Ukraine Sølv
2000 (1.plads) Fulst, Guido Tyskland Guld
2000 (1.plads) Lehmann, Jens Tyskland Guld
2000 (1.plads) Becke, Daniel Tyskland Guld
2000 (1.plads) Bartko, Robert Tyskland Guld
1996 (3.plads) O'Shannessey, Tim Australien Bronze
1996 (3.plads) Woods, Dean Australien Bronze
1996 (3.plads) O'Grady, Stuart Australien Bronze
1996 (3.plads) McGee, Bradley Australien Bronze
1996 (3.plads) Aitken, Brett Australien Bronze
1996 (2.plads) Chantyr, Anton Rusland Sølv
1996 (2.plads) Markov, Alexei Rusland Sølv
1996 (2.plads) Kuznetsov, Nikolay Rusland Sølv
1996 (2.plads) Gritsoun, Edouard Rusland Sølv
1996 (1.plads) Thuet, Hervé Robert Frankrig Guld
1996 (1.plads) Moreau, Francis Frankrig Guld
1996 (1.plads) Monin, Jean-Michel Frankrig Guld
1996 (1.plads) Ermenault, Philippe Frankrig Guld
1996 (1.plads) Capelle, Christophe Frankrig Guld
1992 (3.plads) Kynde Nielsen, Klaus Danmark Bronze
1992 (3.plads) Sandstød, Michael Danmark Bronze
1992 (3.plads) Petersen, Jan Bo Danmark Bronze
1992 (3.plads) Frost, Ken Danmark Bronze
1992 (3.plads) Madsen, Jimmi Danmark Bronze
1992 (2.plads) McGlede, Stephen Australien Sølv
1992 (2.plads) O'Brien, Shaun Australien Sølv
1992 (2.plads) O'Grady, Stuart Australien Sølv
1992 (2.plads) Aitken, Brett Australien Sølv
1992 (1.plads) Fulst, Guido Tyskland Guld
1992 (1.plads) Steinweg, Stefan Tyskland Guld
1992 (1.plads) Glöckner, Michael Tyskland Guld
1992 (1.plads) Walzer, Andreas Tyskland Guld
1992 (1.plads) Lehmann, Jens Tyskland Guld
1988 (3.plads) McGrory, Scott Australien Bronze
1988 (3.plads) Woods, Dean Australien Bronze
1988 (3.plads) McGlede, Stephen Australien Bronze
1988 (3.plads) McCarney, Wayne Australien Bronze
1988 (3.plads) Dutton, Brett Allan Australien Bronze
1988 (2.plads) Wolf, Carsten Østtyskland Sølv
1988 (2.plads) Meier, Dirk Østtyskland Sølv
1988 (2.plads) Hennig, Roland Østtyskland Sølv
1988 (2.plads) Blochwitz, Steffen Østtyskland Sølv
1988 (1.plads) Ekimov, Vjatcheslav Sovjet Guld
1988 (1.plads) Neliubin, Dimitri Sovjet Guld
1988 (1.plads) Kasputis, Arturas Sovjet Guld
1988 (1.plads) Umaras, Gintautas Sovjet Guld
1984 (3.plads) Marx, Michael Vesttyskland Bronze
1984 (3.plads) Günther, Roland Vesttyskland Bronze
1984 (3.plads) Gölz, Rolf Vesttyskland Bronze
1984 (3.plads) Alber, Reinhard Vesttyskland Bronze
1984 (2.plads) Emery, Brent USA Sølv
1984 (2.plads) Nitz, Leonard USA Sølv
1984 (2.plads) McDonough, Patrick USA Sølv
1984 (2.plads) Hegg, Steve USA Sølv
1984 (2.plads) Grylls, David USA Sølv
1984 (1.plads) Woods, Dean Australien Guld
1984 (1.plads) Turtur, Michael Colin Australien Guld
1984 (1.plads) Nichols, Kevin John Australien Guld
1984 (1.plads) Grenda, Michael Australien Guld
1980 (3.plads) Slama, Igor Tjekkoslovakiet Bronze
1980 (3.plads) Pokorny, Jirí Tjekkoslovakiet Bronze
1980 (3.plads) Penc, Martin Tjekkoslovakiet Bronze
1980 (3.plads) Cerny, Theodor Tjekkoslovakiet Bronze
1980 (2.plads) Winkler, Volker Østtyskland Sølv
1980 (2.plads) Wiegand, Matthias Østtyskland Sølv
1980 (2.plads) Unterwalder, Uwe Østtyskland Sølv
1980 (2.plads) Mortag, Gerald Østtyskland Sølv
1980 (1.plads) Petrakov, Vitaly Sovjet Guld
1980 (1.plads) Osokin, Vladimir Sovjet Guld
1980 (1.plads) Movchan, Valeriy Sovjet Guld
1980 (1.plads) Manakov, Viktor Sovjet Guld
1976 (3.plads) Hallam, Ian Storbritannien Bronze
1976 (3.plads) Croker, Robin Storbritannien Bronze
1976 (3.plads) Bennett, Michael Storbritannien Bronze
1976 (3.plads) Banbury, Ian Storbritannien Bronze
1976 (2.plads) Sokolov, Viktor Sovjet Sølv
1976 (2.plads) Petrakov, Vitaly Sovjet Sølv
1976 (2.plads) Perov, Aleksandr Sovjet Sølv
1976 (2.plads) Osokin, Vladimir Sovjet Sølv
1976 (1.plads) Vonhof, Peter Vesttyskland Guld
1976 (1.plads) Schumacher, Günther Vesttyskland Guld
1976 (1.plads) Lutz, Hans Vesttyskland Guld
1976 (1.plads) Braun, Gregor Vesttyskland Guld
1972 (3.plads) Moore, William Storbritannien Bronze
1972 (3.plads) Keeble, Ronald James Storbritannien Bronze
1972 (3.plads) Hallam, Ian Storbritannien Bronze
1972 (3.plads) Bennett, Michael Storbritannien Bronze
1972 (2.plads) Unterwalder, Uwe Østtyskland Sølv
1972 (2.plads) Richter, Herbert Østtyskland Sølv
1972 (2.plads) Richter, Heinz Østtyskland Sølv
1972 (2.plads) Huschke, Thomas Østtyskland Sølv
1972 (1.plads) Schumacher, Günther Vesttyskland Guld
1972 (1.plads) Hempel, Udo Vesttyskland Guld
1972 (1.plads) Haritz, Günter Vesttyskland Guld
1972 (1.plads) Colombo, Jürgen Vesttyskland Guld
1968 (3.plads) Roncaglia, Luigi Italien Bronze
1968 (3.plads) Chemello, Cipriano Italien Bronze
1968 (3.plads) Bosisio, Lorenzo Italien Bronze
1968 (3.plads) Morbiato, Giorgio Italien Bronze
1968 (2.plads) Hempel, Udo Vesttyskland Sølv
1968 (2.plads) Kissner, Jürgen Vesttyskland Sølv
1968 (2.plads) Link, Karl Vesttyskland Sølv
1968 (2.plads) Heinrichs, Karl Heinz Vesttyskland Sølv
1968 (1.plads) Asmussen, Gunnar Danmark Guld
1968 (1.plads) Olsen, Reno B. Danmark Guld
1968 (1.plads) Lyngemark, Per Danmark Guld
1968 (1.plads) Frey, Mogens Danmark Guld
1964 (3.plads) Schuuring, Cornelis Holland Bronze
1964 (3.plads) Cornelisse, Hendrik Holland Bronze
1964 (3.plads) Oudkerk, Jacobus Holland Bronze
1964 (3.plads) Koel, Gerard Holland Bronze
1964 (2.plads) Testa, Franco Italien Sølv
1964 (2.plads) Rancati, Carlo Italien Sølv
1964 (2.plads) Montovani, Giovanni Cencio Italien Sølv
1964 (2.plads) Roncaglia, Luigi Italien Sølv
1964 (1.plads) Streng, Ernst Vesttyskland Guld
1964 (1.plads) Heinrichs, Karl Heinz Vesttyskland Guld
1964 (1.plads) Link, Karl Vesttyskland Guld
1964 (1.plads) Claesges, Lothar Vesttyskland Guld
1960 (3.plads) Romanov, Viktor Sovjet Bronze
1960 (3.plads) Kolumbet, Leonid Sovjet Bronze
1960 (3.plads) Moskvin, Stanislav Sovjet Bronze
1960 (3.plads) Belgardt, Arnold Arturovich Sovjet Bronze
1960 (2.plads) Barleben, Bernd Vesttyskland Sølv
1960 (2.plads) Klieme, Manfred Vesttyskland Sølv
1960 (2.plads) Gröning, Peter Vesttyskland Sølv
1960 (2.plads) Köhler, Siegfried Vesttyskland Sølv
1960 (1.plads) Vigna, Marino Italien Guld
1960 (1.plads) Valotto, Mario Italien Guld
1960 (1.plads) Testa, Franco Italien Guld
1960 (1.plads) Arienti, Luigi Italien Guld
1956 (3.plads) Burgess, Donald Storbritannien Bronze
1956 (3.plads) Gambrill, Michael Storbritannien Bronze
1956 (3.plads) Geddes, John Storbritannien Bronze
1956 (3.plads) Simpson, Tom Storbritannien Bronze
1956 (2.plads) Lecante, Jean-Claude Frankrig Sølv
1956 (2.plads) Graczyk, Jean Frankrig Sølv
1956 (2.plads) Bianchi, René Frankrig Sølv
1956 (2.plads) Vermeulin, Michel Frankrig Sølv
1956 (1.plads) Gandini, Franco Italien Guld
1956 (1.plads) Domenicali, Antonio Italien Guld
1956 (1.plads) Gasparella, Valentino Italien Guld
1956 (1.plads) Faggin, Leandro Italien Guld
1952 (3.plads) Burgess, Donald Storbritannien Bronze
1952 (3.plads) Newberry, George Storbritannien Bronze
1952 (3.plads) Newton, Alan Storbritannien Bronze
1952 (3.plads) Stretton, Ronald Storbritannien Bronze
1952 (2.plads) Estman, George Sydafrika Sølv
1952 (2.plads) Fowler, Robert Sydafrika Sølv
1952 (2.plads) Swift, Alfred Jimmy Sydafrika Sølv
1952 (2.plads) Shardelow, Thomas Sydafrika Sølv
1952 (1.plads) Campana, Loris Italien Guld
1952 (1.plads) De Rossi, Mino Italien Guld
1952 (1.plads) Messina, Guido Italien Guld
1952 (1.plads) Morettini, Marino Italien Guld
1948 (3.plads) Waters, Wilfred Storbritannien Bronze
1948 (3.plads) Godwin, Thomas Storbritannien Bronze
1948 (3.plads) Geldard, Robert Storbritannien Bronze
1948 (3.plads) Ricketts, David Storbritannien Bronze
1948 (2.plads) Benfenati, Arnaldo Italien Sølv
1948 (2.plads) Bernardi, Guido Italien Sølv
1948 (2.plads) Citterio, Anselmo Italien Sølv
1948 (2.plads) Pucci, Rino Italien Sølv
1948 (1.plads) Decanali, Fernand Frankrig Guld
1948 (1.plads) Coste, Charles Frankrig Guld
1948 (1.plads) Blusson, Serge Frankrig Guld
1948 (1.plads) Adam, Pierre Frankrig Guld
1940 og 44 Ingen løb under 2. verdenskrig
1936 (3.plads) King, Charles Thomas Storbritannien Bronze
1936 (3.plads) Mills, Ernest Victor Storbritannien Bronze
1936 (3.plads) Johnson, Ernest Storbritannien Bronze
1936 (3.plads) Hill, Harold Storbritannien Bronze
1936 (2.plads) Latini, Armando Italien Sølv
1936 (2.plads) Rigoni, Severino Italien Sølv
1936 (2.plads) Gentili, Mario Italien Sølv
1936 (2.plads) Bianchi, Bianco Italien Sølv
1936 (1.plads) Le Nizerhy, Roger-Jean Frankrig Guld
1936 (1.plads) Charpentier, Robert Frankrig Guld
1936 (1.plads) Goujon, Jean Frankrig Guld
1936 (1.plads) Lapébie, Guy Frankrig Guld
1932 (3.plads) Holland, Charles Storbritannien Bronze
1932 (3.plads) Southall, Frank William Storbritannien Bronze
1932 (3.plads) Harvell, William Storbritannien Bronze
1932 (3.plads) Johnson, Ernest Storbritannien Bronze
1932 (2.plads) Chocque, Paul Frankrig Sølv
1932 (2.plads) Mouillefarine, Henri Frankrig Sølv
1932 (2.plads) Le Greves, René Frankrig Sølv
1932 (2.plads) Fournier, Amédée Frankrig Sølv
1932 (1.plads) Borsari, Nino Italien Guld
1932 (1.plads) Ghilardi, Alberto Italien Guld
1932 (1.plads) Pedretti, Paolo Italien Guld
1932 (1.plads) Cimatti, Marco Italien Guld
1928 (3.plads) Southall, George Storbritannien Bronze
1928 (3.plads) Wyld, Percy Storbritannien Bronze
1928 (3.plads) Wyld, Leonard Storbritannien Bronze
1928 (3.plads) Wyld, Frederick Harry Storbritannien Bronze
1928 (2.plads) Van der Horst, Piet Holland Sølv
1928 (2.plads) Pijnenburg, Johannes Holland Sølv
1928 (2.plads) Maas, Jacobus Holland Sølv
1928 (2.plads) Braspennincx, Adrianus Holland Sølv
1928 (1.plads) Gaioni, Giacomo Italien Guld
1928 (1.plads) Facciani, Cesare Italien Guld
1928 (1.plads) Tasselli, Luigi Italien Guld
1928 (1.plads) Lusiani, Mario Italien Guld
1924 (3.plads) Daghelinckx, Leonard Belgien Bronze
1924 (3.plads) Van den Bosch, Jean Belgien Bronze
1924 (3.plads) Saive, Fernand Belgien Bronze
1924 (3.plads) Hoevenaers, Henri Belgien Bronze
1924 (2.plads) Stankiewicz, Thomasz Polen Sølv
1924 (2.plads) Szymczyk, Franciszek Polen Sølv
1924 (2.plads) Lange, Jozef Polen Sølv
1924 (2.plads) Lazarski, Jan Polen Sølv
1924 (1.plads) Zucchetti, Francesco Italien Guld
1924 (1.plads) Menegazzi, Aleardo Italien Guld
1924 (1.plads) De Martino, Angelo Italien Guld
1924 (1.plads) Dinale, Alfredo Italien Guld
1920 (3.plads) Goosen, Sammy Sydafrika Bronze
1920 (3.plads) Kaltenbrun, Henry J. Sydafrika Bronze
1920 (3.plads) Smith, William James Sydafrika Bronze
1920 (3.plads) Walker, James Sydafrika Bronze
1920 (2.plads) Alden, Cyril Storbritannien Sølv
1920 (2.plads) Stewart, Jock Storbritannien Sølv
1920 (2.plads) Johnson, Horace Storbritannien Sølv
1920 (2.plads) White, Albert Storbritannien Sølv
1920 (1.plads) Magnani, Primo Italien Guld
1920 (1.plads) Carli, Arnaldo Italien Guld
1920 (1.plads) Ferrario, Ruggero Italien Guld
1920 (1.plads) Giorgetti, Franco Italien Guld
1908 (3.plads) Morton, William Canada Bronze
1908 (3.plads) McCarthy, Frederick Canada Bronze
1908 (3.plads) Andrews, Walter Canada Bronze
1908 (3.plads) Anderson, William Canada Bronze
1908 (2.plads) Neumer, Karl Tyskland Sølv
1908 (2.plads) Martens, Hermann Tyskland Sølv
1908 (2.plads) Katzer, Rudolf Tyskland Sølv
1908 (2.plads) Götze, Max Tyskland Sølv
1908 (1.plads) Kingsbury, Clarence Storbritannien Guld
1908 (1.plads) Meredith, Leonard Storbritannien Guld
1908 (1.plads) Jones, Benjamin Storbritannien Guld
1908 (1.plads) Payne, Ernest Storbritannien Guld