OL i 100 km. holdløb

År Cykelrytter Land Kommentar
1992 (3.plads) Harel, Jean-Louis Frankrig Barcelona: Bronze
1992 (3.plads) Gaumont, Philippe Frankrig Barcelona: Bronze
1992 (3.plads) Faivre-Pierret, Didier Frankrig Barcelona: Bronze
1992 (3.plads) Boussard, Hervé Frankrig Barcelona: Bronze
1992 (2.plads) Peron, Andrea Italien Barcelona: Sølv
1992 (2.plads) Contri, Gianfranco Italien Barcelona: Sølv
1992 (2.plads) Colombo, Luca Italien Barcelona: Sølv
1992 (2.plads) Anastasia, Flavio Italien Barcelona: Sølv
1992 (1.plads) Rich, Michael Tyskland Barcelona: Guld
1992 (1.plads) Peschel, Uwe Tyskland Barcelona: Guld
1992 (1.plads) Meyer, Christian Tyskland Barcelona: Guld
1992 (1.plads) Dittert, Berndt Tyskland Barcelona: Guld
1988 (3.plads) Jarl, Anders Sverige Seoul: Bronze
1988 (3.plads) Lafis, Michel Sverige Seoul: Bronze
1988 (3.plads) Karlsson, Jan Sverige Seoul: Bronze
1988 (3.plads) Johansson, Björn Sverige Seoul: Bronze
1988 (2.plads) Sypytkowski, Andrzej Polen Seoul: Sølv
1988 (2.plads) Lesniewski, Marel Polen Seoul: Sølv
1988 (2.plads) Jaskula, Zenon Polen Seoul: Sølv
1988 (2.plads) Halupczok, Joachim Polen Seoul: Sølv
1988 (1.plads) Landsmann, Maik Østtyskland Seoul: Guld
1988 (1.plads) Schur, Jan Østtyskland Seoul: Guld
1988 (1.plads) Kummer, Mario Østtyskland Seoul: Guld
1988 (1.plads) Ampler, Uwe Østtyskland Seoul: Guld
1984 (3.plads) Weaver, Andrew USA Los Angeles: Bronze
1984 (3.plads) Phinney, Davis USA Los Angeles: Bronze
1984 (3.plads) Knickman, Roy USA Los Angeles: Bronze
1984 (3.plads) Kiefel, Ron USA Los Angeles: Bronze
1984 (2.plads) Wiss, Benno Schweiz Los Angeles: Sølv
1984 (2.plads) Vial, Laurent Schweiz Los Angeles: Sølv
1984 (2.plads) Trinkler, Richard Schweiz Los Angeles: Sølv
1984 (2.plads) Ackermann, Alfred Schweiz Los Angeles: Sølv
1984 (1.plads) Vandelli, Claudio Italien Los Angeles: Guld
1984 (1.plads) Poli, Eros Italien Los Angeles: Guld
1984 (1.plads) Giovannetti, Marco Italien Los Angeles: Guld
1984 (1.plads) Bartalini, Marcello Italien Los Angeles: Guld
1980 (3.plads) Skoda, Jiri Tjekkoslovakiet Moskva: Bronze
1980 (3.plads) Kostadinov, Alipi Tjekkoslovakiet Moskva: Bronze
1980 (3.plads) Konecny, Vlastibor Tjekkoslovakiet Moskva: Bronze
1980 (3.plads) Klasa, Michal Tjekkoslovakiet Moskva: Bronze
1980 (2.plads) Hartnick, Hans-Joachim Østtyskland Moskva: Sølv
1980 (2.plads) Ludwig, Olaf Østtyskland Moskva: Sølv
1980 (2.plads) Drogan, Bernd Østtyskland Moskva: Sølv
1980 (2.plads) Boden, Falk Østtyskland Moskva: Sølv
1980 (1.plads) Yarkin, Anatoly Sovjet Moskva: Guld
1980 (1.plads) Shelpakov, Sergey Sovjet Moskva: Guld
1980 (1.plads) Logvin, Oleg Sovjet Moskva: Guld
1980 (1.plads) Kashirin, Yuri Sovjet Moskva: Guld
1976 (3.plads) Lund, Jørn Danmark Montreal: Bronze
1976 (3.plads) Hansen, Jørgen Emil Danmark Montreal: Bronze
1976 (3.plads) Frank, Gert Danmark Montreal: Bronze
1976 (3.plads) Blaudzun, Verner Danmark Montreal: Bronze
1976 (2.plads) Szurkowski, Ryszard Polen Montreal: Sølv
1976 (2.plads) Szozda, Stanislaw Polen Montreal: Sølv
1976 (2.plads) Nowicki, Mieczyslaw Polen Montreal: Sølv
1976 (2.plads) Mytnik, Tadeusz Polen Montreal: Sølv
1976 (1.plads) Piikuus, Aavo Sovjet Montreal: Guld
1976 (1.plads) Kaminski, Vladimir Sovjet Montreal: Guld
1976 (1.plads) Chaplygin, Valery Sovjet Montreal: Guld
1976 (1.plads) Chukanov, Anatoly Sovjet Montreal: Guld
1972 (3.plads) Ingen bronzemedalje ved OL 1972 i München
1972 (2.plads) Szurkowski, Ryszard Polen München: Sølv
1972 (2.plads) Szozda, Stanislaw Polen München: Sølv
1972 (2.plads) Lis, Lucjan Polen München: Sølv
1972 (2.plads) Barcik, Edward Polen München: Sølv
1972 (1.plads) Yardy, Valeri Sovjet München: Guld
1972 (1.plads) Shukhov, Boris Sovjet München: Guld
1972 (1.plads) Likhachov, Valeri Sovjet München: Guld
1972 (1.plads) Komnatov, Gennadiy Sovjet München: Guld
1968 (3.plads) Vianelli, Pierfranco Italien Mexico: Bronze
1968 (3.plads) Marcelli, Vittorio Italien Mexico: Bronze
1968 (3.plads) Bramucci, Giovanni Italien Mexico: Bronze
1968 (3.plads) Simonetti, Mauro Italien Mexico: Bronze
1968 (2.plads) Pettersson, Tomas Fåglum Sverige Mexico: Sølv
1968 (2.plads) Pettersson, Sture Fåglum Sverige Mexico: Sølv
1968 (2.plads) Pettersson, Erik Fåglum Sverige Mexico: Sølv
1968 (2.plads) Pettersson, Gösta (Fåglum) Sverige Mexico: Sølv
1968 (1.plads) Zoetemelk, Joop Holland Mexico: Guld
1968 (1.plads) Pijnen, René Holland Mexico: Guld
1968 (1.plads) Krekels, Jan Holland Mexico: Guld
1968 (1.plads) Den Hertog, Fedor Holland Mexico: Guld
1964 (3.plads) Pettersson, Sture Fåglum Sverige Tokyo: Bronze
1964 (3.plads) Pettersson, Erik Fåglum Sverige Tokyo: Bronze
1964 (3.plads) Pettersson, Gösta (Fåglum) Sverige Tokyo: Bronze
1964 (3.plads) Hamrin, Sven Sverige Tokyo: Bronze
1964 (2.plads) Manza, Ferruccio Italien Tokyo: Sølv
1964 (2.plads) Guerra, Pietro Italien Tokyo: Sølv
1964 (2.plads) Dalla Bona, Luciano Italien Tokyo: Sølv
1964 (2.plads) Andreoli, Severino Italien Tokyo: Sølv
1964 (1.plads) Pieterse, Jan Holland Tokyo: Guld
1964 (1.plads) Karstens, Gerben Holland Tokyo: Guld
1964 (1.plads) Dolman, Evert Holland Tokyo: Guld
1964 (1.plads) Zoet, Hubert Holland Tokyo: Guld
1960 (3.plads) Petrov, Alexej Sovjet Rom: Bronze
1960 (3.plads) Melikov, Youri Sovjet Rom: Bronze
1960 (3.plads) Klevtsov, Yevgeny Sovjet Rom: Bronze
1960 (3.plads) Kapitanov, Viktor Sovjet Rom: Bronze
1960 (2.plads) Lörke, Günther Østtyskland Rom: Sølv
1960 (2.plads) Hagen, Erich Østtyskland Rom: Sølv
1960 (2.plads) Adler, Egon Østtyskland Rom: Sølv
1960 (2.plads) Schur, Gustav-Adolf Østtyskland Rom: Sølv
1960 (1.plads) Trapé, Livio Italien Rom: Guld
1960 (1.plads) Fornoni, Giacomo Italien Rom: Guld
1960 (1.plads) Cogliati, Ottavio Italien Rom: Guld
1960 (1.plads) Bailetti, Antonio Italien Rom: Guld
1956 (3.plads) Tüller, Horst Østtyskland Melbourne: Bronze
1956 (3.plads) Schur, Gustav-Adolf Østtyskland Melbourne: Bronze
1956 (3.plads) Pommer, Reinhold Østtyskland Melbourne: Bronze
1956 (2.plads) Jackson, Alan Storbritannien Melbourne: Sølv
1956 (2.plads) Holmes, William Storbritannien Melbourne: Sølv
1956 (2.plads) Brittain, Stanley Storbritannien Melbourne: Sølv
1956 (1.plads) Vermeulin, Michel Frankrig Melbourne: Guld
1956 (1.plads) Moucheraud, Maurice Frankrig Melbourne: Guld
1956 (1.plads) Geyre, Arnaud Frankrig Melbourne: Guld
1952 (3.plads) Rouer, Claude Frankrig Helsingfors: Bronze
1952 (3.plads) Anquetil, Jacques Frankrig Helsingfors: Bronze
1952 (3.plads) Tonello, Alfred Frankrig Helsingfors: Bronze
1952 (2.plads) Ghidini, Gianni Italien Helsingfors: Sølv
1952 (2.plads) Bruni, Dino Italien Helsingfors: Sølv
1952 (2.plads) Zucconelli, Vincenzo Italien Helsingfors: Sølv
1952 (1.plads) Victor, Lucien Belgien Helsingfors: Guld
1952 (1.plads) Noyelle, André Belgien Helsingfors: Guld
1952 (1.plads) Grondelaers, Robert Belgien Helsingfors: Guld
1948 (3.plads) Moineau, Alain Frankrig London: Bronze
1948 (3.plads) Dupont, Jacques Frankrig London: Bronze
1948 (3.plads) Beyaert, José Frankrig London: Bronze
1948 (2.plads) Thomas, Gordon Storbritannien London: Sølv
1948 (2.plads) Scott, Ian Storbritannien London: Sølv
1948 (2.plads) Maitland, Robert John Storbritannien London: Sølv
1948 (1.plads) Wouters, Lode Belgien London: Guld
1948 (1.plads) Van Roosbroeck, Eugène Belgien London: Guld
1948 (1.plads) Delathouwer, Léon Belgien London: Guld
1940 og 44 Ingen løb under 2. verdenskrig
1936 (3.plads) Vandermotte, François Belgien Berlin: Bronze
1936 (3.plads) Putzeys, Armand Belgien Berlin: Bronze
1936 (3.plads) Garrebeek, Auguste Belgien Berlin: Bronze
1936 (2.plads) Ott, Kurt Schweiz Berlin: Sølv
1936 (2.plads) Nievergelt, Ernst Schweiz Berlin: Sølv
1936 (2.plads) Buchwalder, Edgar Schweiz Berlin: Sølv
1936 (1.plads) Dorgebray, Robert Frankrig Berlin: Guld
1936 (1.plads) Charpentier, Robert Frankrig Berlin: Guld
1936 (1.plads) Lapébie, Guy Frankrig Berlin: Guld
1932 (3.plads) Höglund, Sven Sverige Los Angeles: Bronze
1932 (3.plads) Berg, Arne Sverige Los Angeles: Bronze
1932 (3.plads) Britz, Bernhard Sverige Los Angeles: Bronze
1932 (2.plads) Nielsen, Leo Danmark Los Angeles: Sølv
1932 (2.plads) Sørensen, Frode Danmark Los Angeles: Sølv
1932 (2.plads) Hansen, Henry Danmark Los Angeles: Sølv
1932 (1.plads) Olmo, Giuseppe Italien Los Angeles: Guld
1932 (1.plads) Segato, Guglielmo Italien Los Angeles: Guld
1932 (1.plads) Pavesi, Attilio Italien Los Angeles: Guld
1928 (3.plads) Johnsson, Georg Sverige Amsterdam: Bronze
1928 (3.plads) Jansson, Erik Sverige Amsterdam: Bronze
1928 (3.plads) Karlsson, Gösta Sverige Amsterdam: Bronze
1928 (2.plads) Middleton, John Storbritannien Amsterdam: Sølv
1928 (2.plads) Lauterwasser, Jack Storbritannien Amsterdam: Sølv
1928 (2.plads) Southall, Frank William Storbritannien Amsterdam: Sølv
1928 (1.plads) Jørgensen, Orla Danmark Amsterdam: Guld
1928 (1.plads) Nielsen, Leo Danmark Amsterdam: Guld
1928 (1.plads) Hansen, Henry Danmark Amsterdam: Guld
1924 (3.plads) Malm, Ragnar Sverige Paris: Bronze
1924 (3.plads) Bohlin, Erik Sverige Paris: Bronze
1924 (3.plads) Sköld, Gunnar Sverige Paris: Bronze
1924 (2.plads) Van den Bosch, Jean Belgien Paris: Sølv
1924 (2.plads) Parfondry, Alphonse Belgien Paris: Sølv
1924 (2.plads) Hoevenaers, Henri Belgien Paris: Sølv
1924 (1.plads) Wambst, Georges Frankrig Paris: Guld
1924 (1.plads) Hamel, René Frankrig Paris: Guld
1924 (1.plads) Blanchonnet, Armand Frankrig Paris: Guld
1920 (3.plads) Vercruysse, André Belgien Antwerpen: Bronze
1920 (3.plads) Janssens, Jean Belgien Antwerpen: Bronze
1920 (3.plads) De Bunné, Albert Belgien Antwerpen: Bronze
1920 (3.plads) Wyckmans, Albert Belgien Antwerpen: Bronze
1920 (2.plads) Persson, Axel Wilhelm Sverige Antwerpen: Sølv
1920 (2.plads) Malm, Ragnar Sverige Antwerpen: Sølv
1920 (2.plads) Lundberg, Sigfrid Sverige Antwerpen: Sølv
1920 (2.plads) Stenqvist, Harry Sverige Antwerpen: Sølv
1920 (1.plads) Gobillot, Marcel Frankrig Antwerpen: Guld
1920 (1.plads) Detreille, Georges Frankrig Antwerpen: Guld
1920 (1.plads) Canteloube, Fernand Frankrig Antwerpen: Guld
1920 (1.plads) Souchard, Achille Frankrig Antwerpen: Guld
1912 (3.plads) Martin, Walter USA Stockholm: Bronze
1912 (3.plads) Loftes, Alvin USA Stockholm: Bronze
1912 (3.plads) Kruschel, Albert USA Stockholm: Bronze
1912 (3.plads) Schutte, Carl USA Stockholm: Bronze
1912 (2.plads) Meredith, Leonard Storbritannien Stockholm: Sølv
1912 (2.plads) Hammond, Bill Storbritannien Stockholm: Sølv
1912 (2.plads) Grubb, Frederick H. Storbritannien Stockholm: Sølv
1912 (2.plads) Moss, Charles Storbritannien Stockholm: Sølv
1912 (1.plads) Malm, Ragnar Sverige Stockholm: Guld
1912 (1.plads) Lönn, Algot Sverige Stockholm: Guld
1912 (1.plads) Friborg, Eric Sverige Stockholm: Guld
1912 (1.plads) Persson, Axel Wilhelm Sverige Stockholm: Guld