OL i 1.000 meter på tid

År Cykelrytter Land Kommentar
2004 (3.plads) Nimke, Stefan Tyskland Athen: Bronze
2004 (2.plads) Tournant, Arnaud Frankrig Athen: Sølv
2004 (1.plads) Hoy, Chris Storbritannien Athen: Guld
2000 (3.plads) Kelly, Shane Australien Sydney: Bronze
2000 (2.plads) Nimke, Stefan Tyskland Sydney: Sølv
2000 (1.plads) Queally, Jason Storbritannien Sydney: Guld
1996 (3.plads) Jumonji, Takanobu Japan Atlanta: Bronze
1996 (2.plads) Hartwell, Erin USA Atlanta: Sølv
1996 (1.plads) Rousseau, Florian Frankrig Atlanta: Guld
1992 (3.plads) Hartwell, Erin USA Barcelona: Bronze
1992 (2.plads) Kelly, Shane Australien Barcelona: Sølv
1992 (1.plads) Moreno Ramirez, José Maria Spanien Barcelona: Guld
1988 (3.plads) Lechner, Robert Vesttyskland Seoul: Bronze
1988 (2.plads) Vinnicombe, Martin Australien Seoul: Sølv
1988 (1.plads) Kiritchenko, Alexandre Rusland Seoul: Guld
1984 (3.plads) Colas, Fabrice Frankrig Los Angeles: Bronze
1984 (2.plads) Harnett, Curtis Canada Los Angeles: Sølv
1984 (1.plads) Schmidtke, Fredy Vesttyskland Los Angeles: Guld
1980 (3.plads) Weller, David Jamaica Moskva: Bronze
1980 (2.plads) Panfilov, Aleksandr Sovjet Moskva: Sølv
1980 (1.plads) Thoms, Lothar Østtyskland Moskva: Guld
1976 (3.plads) Fredborg, Niels Danmark Montreal: Bronze
1976 (2.plads) Vaarten, Michel Belgien Montreal: Sølv
1976 (1.plads) Grünke, Klaus-Jürgen Østtyskland Montreal: Guld
1972 (3.plads) Schütze, Jürgen Østtyskland München: Bronze
1972 (2.plads) Clark, Danny Australien München: Sølv
1972 (1.plads) Fredborg, Niels Danmark München: Guld
1968 (3.plads) Kierzkowski, Janosz Polen Mexico: Bronze
1968 (2.plads) Fredborg, Niels Danmark Mexico: Sølv
1968 (1.plads) Trentin, Pierre Frankrig Mexico: Guld
1964 (3.plads) Trentin, Pierre Frankrig Tokyo: Bronze
1964 (2.plads) Pettenella, Giovanni Italien Tokyo: Sølv
1964 (1.plads) Sercu, Patrick Belgien Tokyo: Guld
1960 (3.plads) Vargashkin, Rotislav Sovjet Rom: Bronze
1960 (2.plads) Gieseler, Dieter Østtyskland Rom: Sølv
1960 (1.plads) Gaiardoni, Sante Italien Rom: Guld
1956 (3.plads) Swift, Alfred Jimmy Sydafrika Melbourne: Bronze
1956 (2.plads) Foucek, Ladislav Tjekkoslovakiet Melbourne: Sølv
1956 (1.plads) Faggin, Leandro Italien Melbourne: Guld
1952 (3.plads) Robinson, Raymond Leonard Sydafrika Helsingfors: Bronze
1952 (2.plads) Morettini, Marino Italien Helsingfors: Sølv
1952 (1.plads) Mockridge, Russell Australien Helsingfors: Guld
1948 (3.plads) Godwin, Thomas Storbritannien London: Bronze
1948 (2.plads) Nihant, Pierre Belgien London: Sølv
1948 (1.plads) Dupont, Jacques Frankrig London: Guld
1936 (3.plads) Karsch, Rudolf Tyskland Berlin: Bronze
1936 (2.plads) Georget, Pierre Frankrig Berlin: Sølv
1936 (1.plads) Van Vliet, Arie Holland Berlin: Guld
1932 (3.plads) Rampelberg, Charles Frankrig Los Angeles: Bronze
1932 (2.plads) Van Egmond, Jacobus Johannes Holland Los Angeles: Sølv
1932 (1.plads) Gray, Edgar Laurence Australien Los Angeles: Guld
1928 (3.plads) Gray, Edgar Laurence Australien Amsterdam: Bronze
1928 (2.plads) Bosch Van Drakestein, Gerard Holland Amsterdam: Sølv
1928 (1.plads) Falck Hansen, Willy Danmark Amsterdam: Guld