Niedersachsen-Rundfahrt, Etapesejr

År Cykelrytter Land Kommentar
2008- Ingen løb
2007; 5.etape Haussler, Heinrich Tyskland 5. etape
2007; 4.etape Petacchi, Alessandro Italien 4. etape
2007; 3.etape Ciolek, Gerald Tyskland 3. etape
2007; 2.etape Petacchi, Alessandro Italien 2. etape
2007; 1.etape Petacchi, Alessandro Italien 1. etape
2006; 5.etape Petacchi, Alessandro Italien 5. etape
2006; 4.etape Petacchi, Alessandro Italien 4. etape
2006; 3.etape Petacchi, Alessandro Italien 3. etape
2006; 2.etape Petacchi, Alessandro Italien 2. etape
2006; 1.etape Petacchi, Alessandro Italien 1. etape
2005; 5.etape Ardila, Mauricio Alberto Colombia 5. etape
2005; 4.etape Förster, Robert Tyskland 4. etape
2005; 3.etape Papstein, Björn Tyskland 3. etape
2005; 2.etape McEwen, Robbie Australien 2. etape
2005; 1.etape Lewandowski, Marcin Polen 1. etape
2004; 5.etape Hondo, Danilo Tyskland 5. etape
2004; 4.etape Hondo, Danilo Tyskland 4. etape
2004; 3.etape Roesems, Bert Belgien 3. etape
2004; 2.etape Hondo, Danilo Tyskland 2. etape
2004; 1.etape Hondo, Danilo Tyskland 1. etape
2003; 5.etape Pollack, Olaf Tyskland 5. etape
2003; 4.etape Konecny, Tomas Tjekkiet 4. etape
2003; 3.etape Ruskys, Saulius Litauen 3. etape
2003; 2.etape Scholz, Ronny Tyskland 2. etape
2003; 1.etape(b) Wilhelms, Thorsten Tyskland 1. etape (b)
2003; 1.etape(a) Rich, Michael Tyskland 1. etape (a), (Enkeltstart)
2002; 5.etape Bartko, Robert Tyskland 5. etape
2002; 4.etape(b) Rich, Michael Tyskland 4. etape (b), (Enkeltstart)
2002; 4.etape(a) Wilhelms, Thorsten Tyskland 4. etape (a)
2002; 3.etape Pollack, Olaf Tyskland 3. etape
2002; 2.etape Pollack, Olaf Tyskland 2. etape
2002; 1.etape Wilhelms, Thorsten Tyskland 1. etape
2001; 5.etape Usov, Alexandre Hviderusland 5. etape
2001; 4.etape Grabsch, Bert Tyskland 4. etape
2001; 3.etape Usov, Alexandre Hviderusland 3. etape
2001; 2.etape Horrillo Munoz, Pedro Spanien 2. etape
2001; 1.etape(b) Wilhelms, Thorsten Tyskland 1. etape (b)
2001; 1.etape(a) Rich, Michael Tyskland 1. etape (a), (Enkeltstart)
2000; 10.etape Rodriguez, Fred USA 10. etape
2000; 9.etape Hulsmans, Kevin Belgien 9. etape
2000; 8.etape Müller, Martin Tyskland 8. etape
2000; 7.etape Rodriguez, Fred USA 7. etape
2000; 6.etape Schmidt, Torsten Tyskland 6. etape
2000; 5.etape Van Heeswijk, Max Holland 5. etape
2000; 4.etape Zuijderwijk, Wilco Holland 4. etape
2000; 3.etape Lademann, Christian Tyskland 3. etape
2000; 2.etape Pollack, Olaf Tyskland 2. etape
2000; 1.etape Pollack, Olaf Tyskland 1. etape
1999; 7.etape Dubbeldam, Davy Holland 7. etape
1999; 6.etape Werner, Jürgen Tyskland 6. etape
1999; 5.etape Pollack, Olaf Tyskland 5. etape
1999; 4.etape(b) Schmidt, Torsten Tyskland 4. etape (b), (Enkeltstart)
1999; 4.etape(a) Van der Wolf, Michael Holland 4. etape (a)
1999; 3.etape Beikirch, Andreas Tyskland 3. etape
1999; 2.etape Koerts, Jans Holland 2. etape
1999; 1.etape Koerts, Jans Holland 1. etape
1999; Kjærgaard, Steffen Norge Prolog
1998; 10.etape(b) Hondo, Danilo Tyskland 10. etape (b)
1998; 10.etape(a) Hondo, Danilo Tyskland 10. etape (a)
1998; 9.etape Babaitsev, Artour Rusland 9. etape
1998; 8.etape Hondo, Danilo Tyskland 8. etape
1998; 7.etape Hondo, Danilo Tyskland 7. etape
1998; 6.etape Schmidt, Torsten Tyskland 6. etape
1998; 5.etape Stangelj, Gorazd Slovenien 5. etape
1998; 4.etape Hondo, Danilo Tyskland 4. etape
1998; 3.etape(b) Rodriguez, Fred USA 3. etape (b)
1998; 3.etape(a) Klöden, Andreas Tyskland 3. etape (a), (Enkeltstart)
1998; 2.etape Magnusson, Glenn Sverige 2. etape
1998; 1.etape McRae, Chann USA 1. etape
1997; 10.etape Korff, André Tyskland 10. etape
1997; 9.etape Rein, Steffen Tyskland 9. etape
1997; 8.etape Rodriguez, Fred USA 8. etape
1997; 7.etape Weißmann, Mike Tyskland 7. etape
1997; 6.etape Grabsch, Ralf Tyskland 6. etape
1997; 5.etape(b) Voigt, Jens Tyskland 5. etape (b)
1997; 5.etape(a) Tyskland Tyskland 5. etape (a), (Holdtidskørsel)
1997; 4.etape Pollack, Olaf Tyskland 4. etape
1997; 3.etape Schöllhammer, Ralf Tyskland 3. etape
1997; 2.etape Rosolinski, Gregorz Polen 2. etape
1997; 1.etape(b) Liese, Thomas Tyskland 1. etape (b), (Enkeltstart)
1997; 1.etape(a) Van der Ven, Remco Holland 1. etape (a)
1996; 10.etape Trkal, Frantisek Tjekkiet 10. etape
1996; 9.etape Weißmann, Mike Tyskland 9. etape
1996; 8.etape Lehmann, Lutz Tyskland 8. etape
1996; 7.etape McCormack, Frank USA 7. etape
1996; 6.etape Bauer, Steve Canada 6. etape
1996; 5.etape Page, Jonathan USA 5. etape
1996; 4.etape(b) Schaffrath, Jan Tyskland 4. etape (b)
1996; 4.etape(a) Tyskland Tyskland 4. etape (a), (Holdtidskørsel)
1996; 3.etape Trkal, Frantisek Tjekkiet 3. etape
1996; 2.etape Lehmann, Lutz Tyskland 2. etape
1996; 1.etape(b) Bauer, Steve Canada 1. etape (b)
1996; 1.etape(a) Lauk, Andres Estland 1. etape (a)
1996; Müller, Dirk Tyskland Prolog
1995; 9.etape Bartko, Robert Tyskland 9. etape
1995; 8.etape Siman, Hans Tyskland 8. etape
1995; 7.etape(b) Bach, Andreas Tyskland 7. etape (b)
1995; 7.etape(a) Liese, Thomas Tyskland 7. etape (a), (Enkeltstart)
1995; 6.etape Blochwitz, Steffen Tyskland 6. etape
1995; 5.etape Diewald, Klaus Tyskland 5. etape
1995; 4.etape Diewald, Klaus Tyskland 4. etape
1995; 3.etape Schinck, Frank Tyskland 3. etape
1995; 2.etape Rein, Steffen Tyskland 2. etape
1995; 1.etape Baranowski, Dariusz Polen 1. etape
1995; Konecny, Petr Tjekkiet Prolog (c)
1995; Tjekkiet Tjekkiet Prolog (b), (Holdtidskørsel)
1995; Padrnos, Pavel Tjekkiet Prolog (a)
1994; 9.etape Ullrich, Jan Tyskland 9. etape
1994; 8.etape Pianegonda, Gianluca Italien 8. etape
1994; 7.etape Bernutz, Hagen Tyskland 7. etape
1994; 6.etape Dante, Stefano Italien 6. etape
1994; 5.etape Ullrich, Jan Tyskland 5. etape
1994; 4.etape Kennel, Markus Schweiz 4. etape
1994; 3.etape(b) Bellini, Marco Italien 3. etape (b)
1994; 3.etape(a) Rusland Rusland 3. etape (a), (Holdtidskørsel)
1994; 2.etape Güller, Urs Schweiz 2. etape
1994; 1.etape Ullrich, Jan Tyskland 1. etape
1994; Bjakov, Alexei Rusland Prolog (b)
1994; Saprykine, Roman Rusland Prolog (a)
1993; 9.etape Augustin, Frank Tyskland 9. etape
1993; 8.etape Weber, Tino Tyskland 8. etape
1993; 7.etape Tesar, Lubor Tjekkiet 7. etape
1993; 6.etape Dietz, Bert Tyskland 6. etape
1993; 5.etape Tesar, Lubor Tjekkiet 5. etape
1993; 4.etape(b) Liese, Thomas Tyskland 4. etape (b)
1993; 4.etape(a) Liese, Thomas Tyskland 4. etape (a), (Enkeltstart)
1993; 3.etape Wilhelms, Thorsten Tyskland 3. etape
1993; 2.etape(b) Lehmann, Lutz Tyskland 2. etape (b)
1993; 2.etape(a) Kravtchenko, Vadim Kasakhstan 2. etape (a)
1993; 1.etape(b) BDR-Straße Tyskland 1. etape (b), (Holdtidskørsel)
1993; 1.etape(a) Trkal, Frantisek Tjekkiet 1. etape (a)
1993; Weißmann, Mike Tyskland Prolog
1992; 10.etape(b) Liese, Thomas Tyskland 10. etape (b), (Enkeltstart)
1992; 10.etape(a) Koldewitz, Ralf Tyskland 10. etape (a)
1992; 9.etape(b) Wesemann, Steffen Tyskland 9. etape (b)
1992; 9.etape(a) GUS Tyskland 9. etape (a), (Holdtidskørsel)
1992; 8.etape Bredow, Torsten Tyskland 8. etape
1992; 7.etape Bredow, Torsten Tyskland 7. etape
1992; 6.etape(b) Bach, Andreas Tyskland 6. etape (b)
1992; 6.etape(a) Neliubin, Dimitri Rusland 6. etape (a), (Enkeltstart)
1992; 5.etape Dummert, Gerhard Tyskland 5. etape
1992; 4.etape Mickiewicz, Jacek Polen 4. etape
1992; 3.etape Schiffner, Dirk Tyskland 3. etape
1992; 2.etape Lehmann, Lutz Tyskland 2. etape
1992; 1.etape Ivankine, Alexander Rusland 1. etape
1992; Miekus, Holger Tyskland Prolog (b)
1992; Wesemann, Steffen Tyskland Prolog (a)
1991; 10.etape(b) Dörper, Alexander Tyskland 10. etape (b)
1991; 10.etape(a) Tesar, Lubor Tjekkoslovakiet 10. etape (a), (Enkeltstart)
1991; 9.etape Liese, Thomas Tyskland 9. etape
1991; 8.etape Chilo, Igor Sovjet 8. etape
1991; 7.etape(b) Hernig, Mario Tyskland 7. etape (b)
1991; 7.etape(a) Meijs, Raymond Holland 7. etape (a)
1991; 6.etape(b) Kozinski, Vitali Rusland 6. etape (b)
1991; 6.etape(a) BDR I-Bahn Tyskland 6. etape (a), (Holdtidskørsel)
1991; 5.etape Krön, Thomas Tyskland 5. etape
1991; 4.etape Nefedov, Stanislav Sovjet 4. etape
1991; 3.etape Kozinski, Vitali Sovjet 3. etape
1991; 2.etape Trezzi, Fabrizio Italien 2. etape
1991; 1.etape Kozinski, Vitali Sovjet 1. etape
1991; Jäger, Christian Tyskland Prolog (b)
1991; Glöckner, Michael Tyskland Prolog (a)
1990; 10.etape Liese, Thomas Østtyskland 10. etape
1990; 9.etape Messerschmidt, Uwe Vesttyskland 9. etape
1990; 8.etape(b) Wolf, Carsten Østtyskland 8. etape (b)
1990; 8.etape(a) Wolf, Carsten Østtyskland 8. etape (a)
1990; 7.etape Piatek, Zbigniew Polen 7. etape
1990; 6.etape(b) Zuijderwijk, Wilco Holland 6. etape (b)
1990; 6.etape(a) Sovjet Sovjet 6. etape (a), (Holdtidskørsel)
1990; 5.etape Wolf, Carsten Østtyskland 5. etape
1990; 4.etape Georgiev, Vladko Bulgarien 4. etape
1990; 3.etape Stanchev, Stancho Bulgarien 3. etape
1990; 2.etape Wolf, Carsten Østtyskland 2. etape
1990; 1.etape Zuijderwijk, Wilco Holland 1. etape
1990; Wolf, Carsten Østtyskland Prolog (b)
1990; Glöckner, Michael Vesttyskland Prolog (a)
1989; 10.etape(b) Vasicek, Miroslav Sovjet 10. etape (b)
1989; 10.etape(a) Rich, Michael Vesttyskland 10. etape (a), (Enkeltstart)
1989; 9.etape Bodyk, Jacek Polen 9. etape
1989; 8.etape(b) Wolf, Carsten Østtyskland 8. etape (b)
1989; 8.etape(a) Østtyskland Østtyskland 8. etape (a), (Holdtidskørsel)
1989; 7.etape Wolf, Carsten Østtyskland 7. etape
1989; 6.etape Wolf, Carsten Østtyskland 6. etape
1989; 5.etape Rajch, Czeslaw Polen 5. etape
1989; 4.etape Spruch, Zbigniew Polen 4. etape
1989; 3.etape Wolf, Carsten Østtyskland 3. etape
1989; 2.etape Spruch, Zbigniew Polen 2. etape
1989; 1.etape Lehnert, Raimund Vesttyskland 1. etape
1989; Lehmann, Lutz Vesttyskland Prolog (b)
1989; Liese, Thomas Østtyskland Prolog (a)
1988; 10.etape Wolf, Carsten Østtyskland 10. etape
1988; 9.etape Jaskula, Zenon Polen 9. etape
1988; 8.etape Tammesalu, Arvid Sovjet 8. etape
1988; 7.etape(b) Blochwitz, Steffen Østtyskland 7. etape (b), (Enkeltstart)
1988; 7.etape(a) Wolf, Carsten Østtyskland 7. etape (a)
1988; 6.etape Lom, Lubos Sovjet 6. etape
1988; 5.etape Wolf, Carsten Østtyskland 5. etape
1988; 4.etape Lom, Lubos Sovjet 4. etape
1988; 3.etape Sienders, Robert Holland 3. etape
1988; 2.etape Spruch, Zbigniew Polen 2. etape
1988; 1.etape(b) Østtyskland Østtyskland 1. etape (b), (Holdtidskørsel)
1988; 1.etape(a) Jaskula, Zenon Polen 1. etape (a)
1988; Wolf, Carsten Østtyskland Prolog (b)
1988; Meier, Dirk Østtyskland Prolog (a)
1987; 9.etape Andersson, Allan Sverige 9. etape
1987; 8.etape(b) Wechselberger, Helmut Østrig 8. etape (b), (Enkeltstart)
1987; 8.etape(a) Wrona, Zdzislaw Polen 8. etape (a)
1987; 7.etape Karlowicz, Mieczyslaw Polen 7. etape
1987; 6.etape Wrona, Zdzislaw Polen 6. etape
1987; 5.etape Stumpf, Remig Vesttyskland 5. etape
1987; 4.etape(b) Bol, Patrick Holland 4. etape (b)
1987; 4.etape(a) BDR-Strasse Vesttyskland 4. etape (a), (Holdtidskørsel)
1987; 3.etape Karlowicz, Mieczyslaw Polen 3. etape
1987; 2.etape Messerschmidt, Uwe Vesttyskland 2. etape
1987; 1.etape Wrona, Zdzislaw Polen 1. etape
1987; Wrona, Zdzislaw Polen Prolog (b)
1987; Somogyi, Miklós Ungarn Prolog (a)
1986; 11.etape Lom, Lubos Sovjet 11. etape
1986; 10.etape(b) Sumnikov, Igor Sovjet 10. etape (b)
1986; 10.etape(a) Maassen, Frans Holland 10. etape (a)
1986; 9.etape(b) Kappes, Andreas Vesttyskland 9. etape (b)
1986; 9.etape(a) Abdoujaparov, Djamolidine Sovjet 9. etape (a)
1986; 8.etape Maassen, Frans Holland 8. etape
1986; 7.etape Kozinski, Vitali Sovjet 7. etape
1986; 6.etape Uslamine, Sergei Sovjet 6. etape
1986; 5.etape(b) Sovjet Sovjet 5. etape (b), (Holdtidskørsel)
1986; 5.etape(a) Dittert, Berndt Østtyskland 5. etape (a)
1986; 4.etape Uslamine, Sergei Sovjet 4. etape
1986; 3.etape(b) Dittert, Berndt Østtyskland 3. etape (b), (Enkeltstart)
1986; 3.etape(a) Abdoujaparov, Djamolidine Sovjet 3. etape (a)
1986; 2.etape Gröne, Bernd Vesttyskland 2. etape
1986; 1.etape Abdoujaparov, Djamolidine Sovjet 1. etape
1986; Abdoujaparov, Djamolidine Sovjet Prolog (Kriterium)
1985; 9.etape(b) Raab, Uwe Østtyskland 9. etape (b)
1985; 9.etape(a) Jdanov, Vasilij Sovjet 9. etape (a), (Enkeltstart)
1985; 8.etape Barth, Thomas Østtyskland 8. etape
1985; 7.etape Van Wijk, Jan Holland 7. etape
1985; 6.etape Tammesalu, Arvid Sovjet 6. etape
1985; 5.etape Radtke, Dan Østtyskland 5. etape
1985; 4.etape Popp, Paul Østrig 4. etape
1985; 3.etape Sumnikov, Igor Sovjet 3. etape
1985; 2.etape Raab, Uwe Østtyskland 2. etape
1985; 1.etape(b) Radtke, Dan Østrig 1. etape (b)
1985; 1.etape(a) Sovjet Sovjet 1. etape (a), (Holdtidskørsel)
1985; Popp, Paul Østrig Prolog (Kriterium)
1984; 9.etape Sinowjew, Alexander Sovjet 9. etape
1984; 8.etape(b) Smijewskoi, Sergei Sovjet 8. etape (b)
1984; 8.etape(a) Hernig, Mario Østtyskland 8. etape (a), (Enkeltstart)
1984; 7.etape Schleicher, Jörgfried Vesttyskland 7. etape
1984; 6.etape Marx, Michael Vesttyskland 6. etape
1984; 5.etape Kashirin, Yuri Sovjet 5. etape
1984; 4.etape Sinowjew, Alexander Sovjet 4. etape
1984; 3.etape Schleicher, Jörgfried Vesttyskland 3. etape
1984; 2.etape(b) Sinowjew, Alexander Sovjet 2. etape (b)
1984; 2.etape(a) Østtyskland Østtyskland 2. etape (a), (Holdtidskørsel)
1984; 1.etape Navolokin, Sergei Sovjet 1. etape
1984; Dittert, Berndt Østtyskland Prolog (Kriterium)
1983; 8.etape Wechselberger, Helmut Østrig 8. etape
1983; 7.etape Wechselberger, Helmut Østrig 7. etape
1983; 6.etape Verhoeven, Nicolaas Cornelis Holland 6. etape
1983; 5.etape(b) Marx, Michael Vesttyskland 5. etape (b)
1983; 5.etape(a) Ludwig, Olaf Østtyskland 5. etape (a), (Enkeltstart)
1983; 4.etape Liepinsch, Dainis Sovjet 4. etape
1983; 3.etape(b) Ludwig, Olaf Østtyskland 3. etape (b)
1983; 3.etape(a) Sovjet Sovjet 3. etape (a), (Holdtidskørsel)
1983; 2.etape Navolokin, Sergei Sovjet 2. etape
1983; 1.etape Van Vliet, Teun Holland 1. etape
1983; Becker, Peter Vesttyskland Prolog (Kriterium)
1982; 9.etape(b) Nikitenko, Sergei Sovjet 9. etape (b)
1982; 9.etape(a) Pajor, Andrzej Polen 9. etape (a), (Enkeltstart)
1982; 8.etape Nikitenko, Sergei Sovjet 8. etape
1982; 7.etape Nikitenko, Sergei Sovjet 7. etape
1982; 6.etape Piasecki, Lech Polen 6. etape
1982; 5.etape Walczak, Heinz Vesttyskland 5. etape
1982; 4.etape Trcka, Ales Tjekkoslovakiet 4. etape
1982; 3.etape Nikitenko, Sergei Sovjet 3. etape
1982; 2.etape Potrykus, Johannes Vesttyskland 2. etape
1982; 1.etape Havik, Henk Holland 1. etape
1982; Sovjet Sovjet Prolog (Holdtidskørsel)
1981; 9.etape Becker, Peter Vesttyskland 9. etape
1981; 8.etape Drogan, Bernd Østtyskland 8. etape
1981; 7.etape Salvador, Ennio Italien 7. etape
1981; 6.etape Ludwig, Olaf Østtyskland 6. etape
1981; 5.etape Michalak, Lechoslaw Polen 5. etape
1981; 4.etape Ludwig, Olaf Østtyskland 4. etape
1981; 3.etape Forasacco, Lucio Italien 3. etape
1981; 2.etape Jentzsch, Olaf Østtyskland 2. etape
1981; 1.etape Ludwig, Olaf Østtyskland 1. etape
1981; Byriel, Ole Danmark Prolog (Kriterium)
1980; 9.etape Sujka, Krzystof Polen 9. etape
1980; 8.etape(b) Dedjonow, Wjatscheslaw Sovjet 8. etape (b)
1980; 8.etape(a) Dedjonow, Wjatscheslaw Sovjet 8. etape (a), (Enkeltstart)
1980; 7.etape(b) Wojtas, Tadeusz Polen 7. etape (b)
1980; 7.etape(a) Sovjet Sovjet 7. etape (a), (Holdtidskørsel)
1980; 6.etape Logvin, Oleg Sovjet 6. etape
1980; 5.etape Szurkowski, Ryszard Polen 5. etape
1980; 4.etape Flögel, Dieter Vesttyskland 4. etape
1980; 3.etape Peduzzi, Michael Østrig 3. etape
1980; 2.etape Heiny, Lothar Vesttyskland 2. etape
1980; 1.etape Dedjonow, Wjatscheslaw Sovjet 1. etape
1980; Becker, Peter Vesttyskland Prolog (Kriterium)
1979; 8.etape Michalsky, Rudi Vesttyskland 8. etape
1979; 7.etape(b) Gustafsson, Mats Sverige 7. etape (b)
1979; 7.etape(a) Santysiak, Henryk Polen 7. etape (a), (Enkeltstart)
1979; 6.etape Ledermann, Hans Schweiz 6. etape
1979; 5.etape Michalsky, Rudi Vesttyskland 5. etape
1979; 4.etape Andersen, Kim Danmark 4. etape
1979; 3.etape(b) Andersen, Kim Danmark 3. etape (b)
1979; 3.etape(a) Baumgartner, Walter Schweiz 3. etape (a)
1979; 2.etape Szurkowski, Ryszard Polen 2. etape
1979; 1.etape(b) Trott, Wilfried Vesttyskland 1. etape (b)
1979; 1.etape(a) Känel, Hans Schweiz 1. etape (a), (Enkeltstart)
1978; 8.etape Frijns, Ludo Belgien 8. etape
1978; 7.etape(b) Novak, Ladislav Tjekkoslovakiet 7. etape (b)
1978; 7.etape(a) Krawczyk, Jan Polen 7. etape (a), (Enkeltstart)
1978; 6.etape Brzezny, Jan Polen 6. etape
1978; 5.etape(b) Bernkens, Benny Belgien 5. etape (b)
1978; 5.etape(a) Becker, Peter Vesttyskland 5. etape (a), (Enkeltstart)
1978; 4.etape Klasa, Michal Tjekkoslovakiet 4. etape
1978; 3.etape Kalis, Frantisek Tjekkoslovakiet 3. etape
1978; 2.etape Klasa, Michal Tjekkoslovakiet 2. etape
1978; 1.etape Becker, Peter Vesttyskland 1. etape
1978; Thoelen, Eric Belgien Prolog (Kriterium)
1977; 6.etape(b) Thoelen, Eric Belgien 6. etape (b)
1977; 6.etape(a) Marcussen, Michael Danmark 6. etape (a)
1977; 5.etape Gisiger, Daniel Schweiz 5. etape
1977; 4.etape Summer, Hans Østrig 4. etape
1977; 3.etape(b) Gisiger, Daniel Schweiz 3. etape (b)
1977; 3.etape(a) Känel, Hans Schweiz 3. etape (a), (Enkeltstart)
1977; 2.etape Karner, Leopold Østrig 2. etape
1977; 1.etape Havik, Martien Holland 1. etape