Københavns distrikts præmieliste, A-klasse

År Cykelrytter Land Kommentar
1987 Lagt sammen med det sjællandske distrikt
1986 Arvid Olsen, Jack Danmark 5. plads, 41 point
1986 Sindahl, Henning Danmark 4. plads, 42 point
1986 Nielsen, Tommy Danmark 3. plads, 42 point
1986 Andersen, René W. Danmark 2. plads, 47 point
1986 Scharling, Vagn Danmark 1. plads, 60 point
1985 Rasmussen, Ole Danmark 5. plads, 48 point
1985 Carlsen, John Danmark 4. plads, 49 point
1985 Weltz, Johnny Danmark 3. plads, 53 point
1985 Lilholt, Søren Danmark 2. plads, 56 point
1985 Scharling, Vagn Danmark 1. plads, 73 point
1984 Frost, Dan Danmark 5. plads, 34 point
1984 Weltz, Johnny Danmark 4. plads, 39 point
1984 Jørgensen, Jan Danmark 3. plads, 42 point
1984 Carlsen, John Danmark 2. plads, 56 point
1984 Scharling, Vagn Danmark 1. plads, 60 point
1983 Weltz, Johnny Danmark 5. plads, 30 point
1983 Veggerby, Jens Danmark 4. plads, 39 point
1983 Arvid Olsen, Jack Danmark 3. plads, 47 point
1983 Scharling, Vagn Danmark 2. plads, 53 point
1983 Frost, Dan Danmark 1. plads, 54 point
1982 Møller, Allan Danmark 5. plads, 43 point
1982 Marcussen, Michael Danmark 4. plads, 54 point
1982 Arvid Olsen, Jack Danmark 3. plads, 55 point
1982 Veggerby, Jens Danmark 2. plads, 56 point
1982 Scharling, Vagn Danmark 1. plads, 78 point
1981 Holm, Brian Danmark 5. plads, 54 point
1981 Redsted, Ole Danmark 4. plads, 59 point
1981 Worre, Jesper Danmark 3. plads, 60 point
1981 Carlsen, John Danmark 2. plads, 73 point
1981 Marcussen, Michael Danmark 1. plads, 77 point
1980 Ørsted, Hans-Henrik Danmark 5. plads, 58 point
1980 Worre, Jesper Danmark 4. plads, 59 point
1980 Marcussen, Michael Danmark 3. plads, 77 point
1980 Norup Hansen, Per Danmark 2. plads, 84 point
1980 Hansen, Jørgen Emil Danmark 1. plads, 97 point
1979 Worre, Jesper Danmark 5. plads, 37 point
1979 Petersen, Steen Michael Danmark 4. plads, 38 point
1979 Pedersen, Jørgen V. Danmark 3. plads, 50 point
1979 Hansen, Jørgen Emil Danmark 2. plads, 55 point
1979 Marcussen, Michael Danmark 1. plads, 61 point
1978 Norup Hansen, Per Danmark 5. plads, 43 point
1978 Byrgesen, René Danmark 4. plads, 43 point
1978 Ørsted, Hans-Henrik Danmark 3. plads, 49 point
1978 Hansen, Jørgen Emil Danmark 2. plads, 58 point
1978 Høegh, Jan Danmark 1. plads, 68 point
1977 Høegh, Jan Danmark 5. plads, 64 point
1977 Marcussen, Michael Danmark 4. plads, 65 point
1977 Rasmussen, Henrik Danmark 3. plads, 65 point
1977 Wewer, Flemming Danmark 2. plads, 79 point
1977 Hansen, Jørgen Emil Danmark 1. plads, 80 point
1976 Timm, Jørgen Danmark 5. plads, 22 point
1976 Høegh, Jan Danmark 4. plads, 24 point
1976 Wandborg, Mogens Danmark 3. plads, 26 point
1976 Hartz, Flemming Danmark 2. plads, 30 point
1976 Wewer, Flemming Danmark 1. plads, 34 point
1975 Marcussen, Michael Danmark 5. plads, 26 point
1975 Timm, Jørgen Danmark 4. plads, 26 point
1975 Hansen, Jørgen Emil Danmark 3. plads, 27 point
1975 Wewer, Flemming Danmark 2. plads, 32 point
1975 Skibby, Willy Danmark 1. plads, 33 point
1974 Hansen, Jørgen Emil Danmark 5. plads, 33 point
1974 Ingemann Petersen, Helge Danmark 4. plads, 40 point
1974 Jakobsen, Ivar Danmark 3. plads, 40 point
1974 Timm, Jørgen Danmark 2. plads, 40 point
1974 Wewer, Flemming Danmark 1. plads, 48 point
1973 Iversen, Asger Danmark 5. plads, 28 point
1973 Frey, Mogens Danmark 4. plads, 28 point
1973 Rasmussen, Henrik Danmark 3. plads, 30 point
1973 Olsen, Reno B. Danmark 2. plads, 52 point
1973 Hansen, Jørgen Emil Danmark 1. plads, 55 point
1972 Jørgensen, Junker Danmark 5. plads, 31 point
1972 Hansen, Jørgen Emil Danmark 4. plads, 39 point
1972 Wewer, Flemming Danmark 3. plads, 47 point
1972 Olsen, Reno B. Danmark 2. plads, 49 point
1972 Høegh, Jan Danmark 1. plads, 51 point
1971 Pedersen, Bent L. Danmark 5. plads, 27 point
1971 Iversen, Asger Danmark 4. plads, 30 point
1971 Hartz, Flemming Danmark 3. plads, 30 point
1971 Jørgensen, Junker Danmark 2. plads, 33 point
1971 Olsen, Reno B. Danmark 1. plads, 33 point
1970 Rodian, Kjell Danmark 5. plads, 19 point
1970 Timm, Jørgen Danmark 4. plads, 21 point
1970 Wewer, Flemming Danmark 3. plads, 33 point
1970 Jørgensen, Junker Danmark 2. plads, 33 point
1970 Blaudzun, Verner Danmark 1. plads, 41 point
1969 Høegh, Jan Danmark 5. plads, 40 point
1969 Jørgensen, Junker Danmark 4. plads, 43 point
1969 Hansen, Jørgen Emil Danmark 3. plads, 47 point
1969 Mortensen, Leif Danmark 2. plads, 52 point
1969 Frey, Mogens Danmark 1. plads, 89 point
1968 Iversen, Asger Danmark 5. plads, 21 point
1968 Bjerg, Sven-Erik Danmark 4. plads, 22 point
1968 Stausholm, Finn Danmark 3. plads, 22 point
1968 Frey, Mogens Danmark 2. plads, 35 point
1968 Hansen, Jørgen Emil Danmark 1. plads, 36 point
1967 Skibby, Willy Danmark 5. plads, 35 point
1967 Jørgensen, Junker Danmark 4. plads, 38 point
1967 Pedersen, Henning Danmark 3. plads, 51 point
1967 Hansen, Jørgen Emil Danmark 2. plads, 53 point
1967 Frey, Mogens Danmark 1. plads, 62 point
1966 Bock, Knud Danmark 5. plads, 37 point
1966 Ritter, Ole Danmark 4. plads, 37 point
1966 Wewer, Flemming Danmark 3. plads, 43 point
1966 Frey, Mogens Danmark 2. plads, 45 point
1966 Hansen, Jørgen Emil Danmark 1. plads, 55 point
1965 Hrab, Jørgen Danmark 5. plads
1965 Ingemann Petersen, Helge Danmark 4. plads
1965 Frey, Mogens Danmark 3. plads
1965 Bock, Knud Danmark 2. plads
1965 Ritter, Ole Danmark 1. plads
1964 Gleerup Hansen, Flemming Danmark 5. plads
1964 Rodian, Kjell Danmark 4. plads
1964 Baunsøe, Niels Danmark 3. plads
1964 Pingel, Ole Danmark 2. plads
1964 Ritter, Ole Danmark 1. plads
1963 Ingemann Petersen, Helge Danmark 5. plads
1963 Hansen, Jørgen Emil Danmark 4. plads
1963 Frey, Mogens Danmark 3. plads
1963 Pingel, Ole Danmark 2. plads
1963 Ritter, Ole Danmark 1. plads
1962 Pallisø, Svend Danmark 5. plads
1962 Ingemann Petersen, Helge Danmark 4. plads
1962 Krøyer, Ole Danmark 3. plads
1962 Pingel, Ole Danmark 2. plads
1962 Ritter, Ole Danmark 1. plads
1961 Falsing, Ole Danmark 5. plads
1961 Tvilling, Mogens Danmark 4. plads
1961 Frey, Mogens Danmark 3. plads
1961 Pingel, Ole Danmark 2. plads
1961 Jørgensen, Jørgen B. Danmark 1. plads
1960 Tvilling, Mogens Danmark 5. plads
1960 Jørgensen, Henning Danmark 4. plads
1960 Bangsborg, Vagn Danmark 3. plads
1960 Pingel, Ole Danmark 2. plads
1960 Baunsøe, Niels Danmark 1. plads
1959 Tvilling, Mogens Danmark 5. plads
1959 Baunsøe, Niels Danmark 4. plads
1959 Pingel, Ole Danmark 3. plads
1959 Petersen, Svend Danmark 2. plads
1959 Enemark, Knud Danmark 1. plads
1958 Enemark, Knud Danmark 5. plads
1958 Jørgensen, Jørgen B. Danmark 4. plads
1958 Johansen, Johan Danmark 3. plads
1958 Retvig, Bent Ole Danmark 2. plads
1958 Pedersen, Bendy Danmark 1. plads
1957 Skødt, Birger Danmark 5. plads
1957 Steinmann, Niels Danmark 4. plads
1957 Jørgensen, Jørgen B. Danmark 3. plads
1957 Bangsborg, Vagn Danmark 2. plads
1957 Dalgaard, Eluf Danmark 1. plads
1956 Lykke Jensen, Palle Danmark 5. plads
1956 Dalgaard, Eluf Danmark 4. plads
1956 Christensen, Bent Danmark 3. plads
1956 Ravn, Fritz Danmark 2. plads
1956 Andresen, Hans E. Danmark 1. plads
1955 Lynge, Knud Danmark 5. plads
1955 Christensen, Bent Danmark 4. plads
1955 Retvig, Bent Ole Danmark 3. plads
1955 Hansen, Jean Danmark 2. plads
1955 Andresen, Hans E. Danmark 1. plads
1954 Lynge, Knud Danmark 5. plads
1954 Andresen, Hans E. Danmark 4. plads
1954 Dalgaard, Eluf Danmark 3. plads
1954 Rasmussen, Jørgen Frank Danmark 2. plads
1954 Emborg, Svend Danmark 1. plads
1953 Jørgensen, Max Danmark 5. plads
1953 Andresen, Hans E. Danmark 4. plads
1953 Dideriksen, Poul Danmark 3. plads
1953 Dalgaard, Eluf Danmark 2. plads
1953 Pedersen, Christian Danmark 1. plads
1952 Østergaard, Wedell Danmark 5. plads
1952 Andersen, Knud E. Danmark 4. plads
1952 Andresen, Hans E. Danmark 3. plads
1952 Pedersen, Christian Danmark 2. plads
1952 Hansen, Helge Danmark 1. plads
1951 Rasmussen, Jørgen Frank Danmark 5. plads
1951 Saxil Nielsen, Børge Danmark 4. plads
1951 Østergaard, Wedell Danmark 3. plads
1951 Andresen, Hans E. Danmark 2. plads
1951 Pedersen, Christian Danmark 1. plads
1950 Hansen, Helge Danmark 5. plads
1950 Saxil Nielsen, Børge Danmark 4. plads
1950 Østergaard, Wedell Danmark 3. plads
1950 Pedersen, Christian Danmark 2. plads
1950 Andresen, Hans E. Danmark 1. plads
1949 Peitersen, Cornelius Danmark 5. plads
1949 Emborg, Willy Danmark 4. plads
1949 Østergaard, Wedell Danmark 3. plads
1949 Ammentorp, Freddy Danmark 2. plads
1949 Andersen, Knud E. Danmark 1. plads
1948 Saxil Nielsen, Børge Danmark 5. plads
1948 Rasmussen, Rudolf Danmark 4. plads
1948 Nielsen, Bent A. Danmark 3. plads
1948 Pedersen, Christian Danmark 2. plads
1948 Andersen, Knud E. Danmark 1. plads
1947 Ammentorp, Freddy Danmark 5. plads
1947 Saxil Nielsen, Børge Danmark 4. plads
1947 Rasmussen, Rudolf Danmark 3. plads
1947 Pedersen, Christian Danmark 2. plads
1947 Andersen, Knud E. Danmark 1. plads
1946 Saxil Nielsen, Børge Danmark 5. plads
1946 Emborg, Willy Danmark 4. plads
1946 Østergaard, Wedell Danmark 3. plads
1946 Andersen, Knud E. Danmark 2. plads
1946 Pedersen, Christian Danmark 1. plads
1941 Christiansen, Christian Danmark 5. plads
1941 Saager, Harry Tyskland 4. plads
1941 Hansen, Børge Danmark 3. plads
1941 Andersen, Knud E. Danmark 2. plads
1941 Rasmussen, Rudolf Danmark 1. plads
1940 Saxil Nielsen, Børge Danmark 5. plads
1940 Jørgensen, Wenzel Danmark 4. plads
1940 Thyme, Alex Danmark 3. plads
1940 Sørensen, Frode Danmark 2. plads
1940 Rasmussen, Rudolf Danmark 1. plads
1939 Andersen, Th. Danmark 5. plads
1939 Sørensen, Frode Danmark 4. plads
1939 Jørgensen, Wenzel Danmark 3. plads
1939 Jørgensen, John Danmark 2. plads
1939 Rasmussen, Rudolf Danmark 1. plads
1938 Løwén, Johannes Danmark 5. plads
1938 Jørgensen, Wenzel Danmark 4. plads
1938 Rasmussen, Rudolf Danmark 3. plads
1938 Andersen, Th. Danmark 2. plads
1938 Sørensen, Frode Danmark 1. plads
1937 Løwén, Johannes Danmark 5. plads
1937 Hansen, Johannes Danmark 4. plads
1937 Nielsen, Georg Danmark 3. plads
1937 Møller, Kaj Tage Danmark 2. plads
1937 Sørensen, Frode Danmark 1. plads