Wandahl, Frederik


Født
09/05/2001

År Løb Kommentar
2018; 5.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 5. etape
2018; 2.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 2. etape
2018; 1.etape Trofeo Karlsberg, Etapesejr 1. etape
2018 Dansk endagsløb, U/19-Junior Grøngrossisten Løbet, Køge
2018 Danske mesterskab i holdløb, Junior Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior
2018 Trofeo Karlsberg, Ungdomskonkurrencen
2018 Danske mesterskab i linieløb, Junior
2018 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid, Junior
2018 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb, Junior
2018 Årets talent
2017; 2.etape Randers Bike Week (U/17), Etapesejr 2. etape
2017; 5.etape Tour de Himmelfart (U/17), Etapesejr 5. etape
2017; 4.etape Grand Prix Matousek (U/17), Etapesejr 4. etape
2017; 4.etape Tour de Himmelfart (U/17), Etapesejr 4. etape
2017; 4.etape Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Etapesejr 4. etape
2017; 3.etape Youth Tour (U/17), Etapesejr 3. etape
2017; 2.etape Critérium Européens des Jeunes U/17, Etapesejr 2. etape
2017; 1.etape Randers Bike Week (U/17), Etapesejr 1. etape
2017; 1.etape Critérium Européens des Jeunes U/17, Etapesejr 1. etape
2017 Dansk endagsløb, U/17 Slagelse Løbet
2017 Danske mesterskab i omnium, U/17
2017 Dansk endagsløb, U/17 LOXAM Løbet, Næstved
2017 Dansk endagsløb, U/17 VTS Tømrer-Snedker TT Cup, 1. afdeling (Enkeltstart)
2017 Dansk endagsløb, U/17 Rytgerløbet, Øresunds Cup 2. afdeling, Herlev
2017 Grand Prix Matousek (U/17)
2017 Dansk endagsløb, U/17 Vincoloppet (Enkeltstart) Øresunds Cup 3. afdeling, Skåne
2017 Dansk endagsløb, U/17 Vincoloppet (Linieløb) Øresunds Cup 4. afdeling, Skåne
2017 Dansk endagsløb, U/17 Fri BikeShop - Sønderborg Løbet
2017 Randers Bike Week (U/17)
2017 Dansk endagsløb, U/17 Rundt om Vandtårnet, Esbjerg
2017 Danske mesterskab i enkeltstart, U/17
2017 Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Pointkonkurrencen
2017 DCU præmieliste, U/17 1. plads, 436 point
2017 Danske mesterskab i pointløb, Junior
2017 Critérium Européens des Jeunes U/17
2017 Critérium Européens des Jeunes U/17, Bjergkonkurrencen
2017 Critérium Européens des Jeunes U/17, Pointkonkurrencen
2016; 5.etape Tour de Himmelfart (U/16), Etapesejr 5. etape
2016; 2.etape Tour de Himmelfart (U/16), Etapesejr 2. etape
2016 Dansk endagsløb, U/17 Slagelse Løbet
2016 Dansk endagsløb, U/17 Lindberg Sport Løbet, Hammel
2016 Dansk endagsløb, U/17 Amager Cykle Rings åbne løb
2016 Dansk endagsløb, U/17 Tissø Cykle Rings Landevejsløb
2016 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Odense stævne, Scratch (1 dansk mil) 23.10.2016
2016 Dansk banestævne, Øvrige Odense stævne, Kombinationsløb (30 omgange) 23.10.2016
2016 Dansk banestævne, Øvrige Odense stævne, Udskilningsløb, 23.10.2016
2016 Dansk banestævne, Øvrige Ballerup, Udskilningsløb (B-Klassen) 27.10.2016
2016 Danske mesterskab i pointløb, Junior
2016 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Ballerup, Derny-pace talent 2 (2. heat) 01.12.2016
2016 DCU præmieliste, U/17 1. plads, 109 point
2016 Tour de Himmelfart (U/16), Pointkonkurrencen
2015; 4.etape Tour de Himmelfart (U/15), Etapesejr 4. etape
2015; 3.etape Youth Tour (U/15), Etapesejr 3. etape
2015; 2.etape Youth Tour (U/15), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2015; 1.etape Tour de Himmelfart (U/15), Etapesejr 1. etape
2015; 1.etape Randers Bike Week (U/15), Etapesejr 1. etape
2015 Dansk endagsløb, U/15 CCH Hjørrings Løb
2015 Dansk endagsløb, U/15 Slagelse CR Løbet
2015 Dansk endagsløb, U/15 Team Cycling Ringsted Løbet
2015 Youth Tour (U/15)
2015 Dansk endagsløb, U/15 KCK Herlev - Rytger Løbet
2015 Tour de Himmelfart (U/15)
2015 Dansk endagsløb, U/15 JE.dk Løbet, Ikast
2015 Dansk endagsløb, U/15 Sparekassen Thy Løbet
2015 Dansk endagsløb, U/15 Nyt Syn Løbet, Silkeborg
2015 Randers Bike Week (U/15)
2015 Dansk endagsløb, U/15 Herning Gadeløbet
2015 Dansk endagsløb, U/17 Kvickly Odder Løbet
2015 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Udskilningsløb, U17 27.10.15
2015 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Pointløb (24 omgange) U/17, 19.11.2015
2015 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch (20 omgange) U/17, 03.12.2015
2015 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Barbados Pointløb U/17, 03.12.2015
2015 DCU præmieliste, U/15 1. plads, 148 point
2015 Marcello Bergamo Pinsecup, U/15
2015 Danske mesterskab i omnium, U/15
2015 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Pointløb (5 kilometer) U/17, 17.12.2015
2014; 4.etape Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/15), Etapesejr 4. etape
2014 Dansk endagsløb, U/15 Ordrup CC
2014 Dansk endagsløb, U/15 Kvickly Odder Løbet
2014 Dansk endagsløb, U/15 Speditørløbet, Bov (1)
2014 DCU præmieliste, U/15 6. plads, 83 point
2013; 4.etape Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/13), Etapesejr 4. etape
2013 Dansk endagsløb, U/13 Faaborg Løbet
2013 Dansk endagsløb, U/13 Poul Erik Bech Løbet, Kolding