Thomas, Geraint


Født
25/05/1986

"G"

År Løb Kommentar
2018; 12.etape Tour de France, Etapesejr 12. etape, Bourg Saint Maurice-Alpe d'Huez, 175,5 km.
2018; 11.etape Tour de France, Etapesejr 11. etape, Albertville-La Rosière, 108,5 km.
2018; 3.etape Volta ao Algarve, Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2018; 3.etape Criterium du Dauphiné, Etapesejr 3. etape (Holdtidskørsel) Team Sky
2018 Criterium du Dauphiné
2018 Britiske mesterskab i enkeltstart
2018 Tour de France
2017; 3.etape Tour of the Alps/Giro del Trentino, Etapesejr 3. etape
2017; 2.etape Tirreno-Adriatico, Etapesejr 2. etape
2017; 1.etape Tour de France, Etapesejr 1. etape, Düsseldorf-Düsseldorf (Enkeltstart) 14,0 km.
2017 (3.plads) VM i holdtidskørsel, Trade Teams Bronze (Team SKY)
2017 Tour of the Alps/Giro del Trentino
2016 Volta ao Algarve
2016 Paris-Nice
2015; 2.etape Volta ao Algarve, Etapesejr 2. etape
2015; 1.etape Romandiet Rundt, Etapesejr 1. etape (Holdtidskørsel) Team Sky
2015 Volta ao Algarve
2015 Grand Prix E3 Harelbeke
2015 Volta ao Algarve, Pointkonkurrencen
2014; 4.etape Bayern-Rundfahrt, Etapesejr 4. etape (Enkeltstart)
2014 (3.plads) Commonwealth Games, Enkeltstart Bronze
2014 (1.plads) Commonwealth Games, Linieløb Guld
2014 Bayern-Rundfahrt
2013; 2.etape Tour Down Under, Etapesejr 2. etape
2013 (3.plads) VM i holdtidskørsel, Trade Teams Bronze (SKY Procycling)
2013 Tour Down Under, Pointkonkurrencen
2012; Romandiet Rundt, Etapesejr Prolog
2012 (2.plads) VM i parløb Sølv
2012 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2012 (1.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2011/2010 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 4. afdeling Manchester
2011 (1.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2011 Bayern-Rundfahrt
2011 Tour of Britain, Pointkonkurrencen
2010; 1.etape Tour of Qatar, Etapesejr 1. etape (Holdtidskørsel), Team Sky
2010/2009 UCI World Cup, Indiv. forfølgelsesløb 1. afdeling Manchester
2010/2009 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 1. afdeling Manchester
2010 Britiske mesterskab i linieløb
2009/2008 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 1. afdeling Manchester
2008/2007 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 2. afdeling Beijing
2008/2007 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 4. afdeling Ballerup
2008 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2008 (1.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2007/2006 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 2. afdeling Moskva
2007 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2006; 2.etape Flèche du Sud, Etapesejr 2. etape
2006 (3.plads) Commonwealth Games, Pointløb Bronze
2006 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2006 (2.plads) EM i scratch, U/23 Sølv
2006 (1.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, U/23 Guld
2006 Flèche du Sud
2005 UIV Cup, Dortmund
2005 UIV Cup, Bremen
2004 (2.plads) EM i pointløb, Junior Sølv
2004 (1.plads) VM i scratch, Junior Guld
2004 Paris-Roubaix, Junior
2003 Kuurne-Bruxelles-Kuurne (Junior)