Roulston, Hayden


Født
10/01/1981

År Løb Kommentar
2015; 1.etape Tour of Alberta, Etapesejr 1. etape (Holdtidskørsel) Trek Factory Racing
2014 New Zealandske mesterskab i linieløb
2013 New Zealandske mesterskab i linieløb
2012; 8.etape Tour of Southland, Etapesejr 8. etape
2011; 2.etape Tour of Southland, Etapesejr 2. etape
2011; Tour of Southland, Etapesejr Prolog (Holdtidskørsel) Calder Stewart
2011 New Zealandske mesterskab i linieløb
2010; 8.etape Tour of Southland, Etapesejr 8. etape
2010; 7.etape Tour of Southland, Etapesejr 7. etape
2010; 6.etape PostNord Danmark Rundt, Etapesejr 6. etape
2010; 1.etape Vuelta a España, Etapesejr 1. etape, Sevilla - Sevilla, 13 km. (Holdtidskørsel), HTC-Columbia
2010; 1.etape Tour of Southland, Etapesejr 1. etape (Holdtidskørsel) Calder Stewart Bike NZ National
2010 (2.plads) Commonwealth Games, Linieløb Sølv
2010 Tour of Southland
2009; 1.etape Tour of Southland, Etapesejr 1. etape (Holdtidskørsel) Colourplus
2008; 6.etape Tour of Wellington, Etapesejr 6. etape (Enkeltstart)
2008; 5.etape Tour of Southland, Etapesejr 5. etape
2008; 4.etape Tour of Southland, Etapesejr 4. etape
2008; 4.etape Tour of Wellington, Etapesejr 4. etape
2008 (3.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2008 (2.plads) OL i indiv. forfølgelsesløb Beijing: Sølv
2008 Tour of Southland
2007; 6.etape Tour of Wellington, Etapesejr 6. etape (Enkeltstart)
2007; 4.etape Tour of Wellington, Etapesejr 4. etape
2007; 1.etape Tour of Wellington, Etapesejr 1. etape (Holdstidskørsel)
2007 Tour of Southland
2007 Tour of Wellington
2006; 6.etape Tour of Wellington, Etapesejr 6. etape (Enkeltstart)
2006; 5.etape Tour of Wellington, Etapesejr 5. etape
2006; 3.etape Tour of Wellington, Etapesejr 3. etape
2006; Tour of Southland, Etapesejr Prolog
2006 (2.plads) Commonwealth Games, Pointløb Sølv
2006 Tour of Southland
2006 Tour of Wellington
2006 New Zealandske mesterskab i linieløb
2004; 3.etape Tour of Southland, Etapesejr 3. etape
2004; 1.etape Tour de la Région Wallonne, Etapesejr 1. etape
2003; 7.etape(a) Polen Rundt, Etapesejr 7. etape (a)
2003 (2.plads) VM i parløb Sølv
2002; 2.etape Tour of Wellington, Etapesejr 2. etape
2002 (3.plads) Commonwealth Games, 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2002 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 2. afdeling Sydney
2002 UCI World Cup, Parløb 2. afdeling Sydney