Rasmussen, Alex


Født
09/06/1984

År Løb Kommentar
2016 København, 6-dagesløb
2016 Dansk endagsløb, A-klasse Care Point Nyborg-løbet
2015/2014 UIV listen
2015 Bremen, 6-dagesløb
2015 København, 6-dagesløb
2015 Dansk banestævne, Elite Kay Werners Mindeløb, Linieløb
2015 Dansk banestævne, Elite Kay Werners Mindeløb, "Længste Omgang"
2015 Dansk banestævne, Elite Kay Werners Mindeløb - Parløbs Omnium
2015 Dansk endagsløb, A-klasse NCC Løbet, Vejen
2015 Dansk banestævne, Elite Gert Franks Æresløb, Parløb
2015 DBCs 10 km mesterskab
2015 Dansk banestævne, Elite Peder Pedersens Mindeløb, Omnium, 06.12.2015
2015 Danske mesterskab i parløb
2014; 4.etape Dookola Mazowsza, Etapesejr 4. etape
2014; 3.etape Dookola Mazowsza, Etapesejr 3. etape
2014 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2014 Dansk endagsløb, A-klasse Bogenses gadeløb
2014 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 1. afdeling, Linieløb
2014 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 1. afdeling, Pointløb
2014 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 1. afdeling, Udskilningsløb
2014 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 1. afdeling, Samlet
2014 Dansk banestævne, Elite Scratch (16 omgange) 9/10-14
2014 Dansk banestævne, Elite Udskilningsløb, 9/10-14
2014 Dansk banestævne, Elite Pointløb (28 omgange) 9/10-14
2014 Dansk banestævne, Elite Parløb (80 omgange) 9/10-14
2014 Dansk banestævne, Elite Omnium, 9/10-14
2014 Dansk banestævne, Elite UCI parløb Ballerup, 1/11-2014
2014 Dansk banestævne, Elite Cykelbanernes Cup, mini-omnium, Odense, A-klasse 16.11.2014
2014 Dansk banestævne, Elite Parløb, Odense, A-klasse 16.11.2014
2014 DBCs 10 km mesterskab
2014 Dansk banestævne, Elite Pointløb, 04/12-14
2014 Dansk banestævne, Elite Gert Franks Æresløb
2013; 1.etape Bayern-Rundfahrt, Etapesejr 1. etape
2013 Danske mesterskab i parløb
2012; 4.etape Giro d'Italia, Etapesejr 4. etape, Verona-Verona, 32,3 km. (Holdtidskørsel), GARMIN-BARRACUDA
2012 Dansk endagsløb, A-klasse NCC Løbet, Vejen
2012 Dansk endagsløb, A-klasse Concordia Grand Prix, Odense
2011; 1.etape Giro d'Italia, Etapesejr 1. etape, Venaria Reale-Turin, 19,3 km. (Holdtidskørsel), HTC-HIGHROAD
2011 København, 6-dagesløb
2011 Philadelphia International Championship, USPro
2011 Dansk endagsløb, A-klasse Concordia Grand Prix, Odense
2011 Danske mesterskab i parløb
2011 Dansk banestævne, Elite Scratch (7,5 kilometer) 29/12-11
2010; 4.etape Ruta Del Sol, Etapesejr 4. etape (Enkeltstart)
2010; 3.etape Fire dage ved Dunkerque, Etapesejr 3. etape
2010; 1.etape Fire dage ved Dunkerque, Etapesejr 1. etape
2010 (1.plads) VM i scratch Guld
2010 Berlin, 6-dagesløb
2010 København, 6-dagesløb
2010 Grand Prix Herning
2010 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 3. afd., Linieløb (20 omgange)
2010 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 3. afd., Udskilningsløbet
2010 Dansk endagsløb, A-klasse Poul Erik Bech Løbet, Kolding
2010 Dansk endagsløb, A-klasse Kvickly Odder Løbet
2010 Fiorenzuola, 6-dagesløb (Udendørs)
2010 Dansk banestævne, Elite Parløb (30 minutter), 18/11-10
2010 Dansk Par-Omnium
2010 Danske mesterskab i parløb
2010 Dansk banestævne, Elite Derny pace (30 omgange) 30/12-10
2009 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2009 (1.plads) VM i parløb Guld
2009 Aalborg Grand Prix
2009 København, 6-dagesløb
2009 Gent, 6-dagesløb
2009 Årets danske cykelrytter 4000 meter holdet
2009 Danske mesterskab i parløb
2009 Dansk banestævne, Elite Derny Pace (30 omgange), 30/12-09
2009 Dansk banestævne, Elite Parløb (40 minutter), 5/11-09
2009 Dansk banestævne, Elite International Par Omnium, Pointløb (24 omgange)
2009 Dansk banestævne, Elite International Par Omnium, 1.000 på tid
2009 Dansk banestævne, Elite International Par Omnium, Derny pace (7,5 kilometer)
2009 Dansk banestævne, Elite International Par Omnium, Samlet
2009 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 4. afd., Linieløb (7,5 kilometer)
2009 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 4. afd., Pointløb (10 kilometer)
2009 Dansk Par-Omnium
2008; 9.etape Tour of Qinghai Lake, Etapesejr 9. etape
2008; 3.etape Tour of Qinghai Lake, Etapesejr 3. etape
2008; 3.etape Ronde de l'Oise, Etapesejr 3. etape
2008; 1.etape Tour of Qinghai Lake, Etapesejr 1. etape
2008; Tour of Qinghai Lake, Etapesejr Prolog
2008/2007 UCI World Cup, Parløb 4. afdeling Ballerup
2008 (3.plads) VM i parløb Bronze
2008 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2008 (2.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2008 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2008 Grenoble, 6-dagesløb
2008 Årets danske cykelrytter 4000 meter holdet
2008 Danske mesterskab i parløb
2008 DBCs 10 km mesterskab
2008 Dansk 2-timers parløbs Omnium
2008 Dansk banestævne, Elite Parløb (30 kilometer), 13/11-08
2008 Dansk banestævne, Elite Omnium Ballerup, Samlet
2008 Dansk banestævne, Elite Omnium Ballerup, Linieløb (5 kilometer)
2008 Dansk banestævne, Elite Omnium Ballerup, Pointløb (5 kilometer)
2008 Dansk banestævne, Elite Omnium Ballerup, Derny pace (10 kilometer)
2008 Dansk banestævne, Elite Parløb (30 minutter) 2/10-08
2008 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.56.831 min., 17.08.2008 i Beijing, Kina
2007/2006 UCI World Cup, Parløb 3. afdeling Los Angeles
2007 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2007 Danske mesterskab i linieløb
2007 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2007 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb TEAM ODENSE ENERGI
2007 Danske mesterskab i pointløb
2007 Danske mesterskab i parløb
2007 Grenoble, 6-dagesløb
2007 Dansk endagsløb, A-klasse Kent Noer Løbet, Esbjerg
2007 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, Finale, Scratch (10 kilometer)
2007 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, Finale, Pointløb (10 kilometer)
2007 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 2. plads, 47 point
2006; 3.etape Tour de Berlin, Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2006; 2.etape Tour de Berlin, Etapesejr 2. etape
2006/2005 UCI World Cup, Parløb 4. afdeling Sydney
2006/2005 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 4. afdeling Sydney
2006 Fyen Rundt
2006 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2006 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2006 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb TEAM ODENSE ENERGI
2006 Danske mesterskab i parløb
2006 Danske mesterskab i enkeltstart, U/23
2006 Dansk endagsløb, A-klasse DanBolig Grand Prix, Ringsted
2006 Dansk etapeløb, A-klasse Internationalt DanBolig Cup etapeløb, Greve, Prolog
2006 Dansk etapeløb, A-klasse Internationalt DanBolig Cup etapeløb, Greve, 1. etape
2006 Dansk endagsløb, A-klasse Allerød City Team løbet, Hillerød
2006 Tour de Berlin
2006 DBCs 10 km mesterskab
2006 Dansk 2-timers parløbs Omnium
2006 Dansk banestævne, Elite Parløb (45 minutter) 30/11-06
2006 Dansk banestævne, Elite Omnium Ballerup, Samlet
2006 Dansk banestævne, Elite Omnium Ballerup, 1. afdeling, Linieløb med derny motor (20 omgange)
2006 Dansk banestævne, Elite Omnium Ballerup, 2. afdeling, Tempoløb (20 omgange)
2006 Dansk banestævne, Elite Omnium Ballerup, 3. afdeling, Udskilningsløb
2006 Dansk banestævne, Elite Parløb (30 kilometer) 23/11-06
2006 Dansk banestævne, Elite Dansk Par Omnium, 1. afd., Scratch (5 kilometer)
2006 Dansk banestævne, Elite Dansk Par Omnium, 3. afd., 1.000 meter på tid
2006 Dansk banestævne, Elite Dansk Par Omnium, Samlet
2006 Dansk banestævne, Elite Sydney Handicap (1,5 kilometer) 9/3-06
2006 Dansk banestævne, Elite Parløbshandicap (30 minutter) 9/3-06
2006 Dansk banestævne, Elite Parløb (100 minutter) 15/1-06
2006 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 3. plads, 43 point
2006 Odensebanens præmieliste, A-klasse/Amatør/Senior 1. plads
2005/2004 UCI World Cup, Scratch 2. afdeling Los Angeles
2005 (1.plads) VM i scratch Guld
2005 (1.plads) EM i scratch, U/23 Guld
2005 (1.plads) EM i parløb, U/23 Guld
2005 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2005 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2005 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb TEAM ODENSE ENERGI
2005 Danske mesterskab i pointløb
2005 Danske mesterskab i parløb
2005 Dansk endagsløb, A-klasse Esbjerg Løbet
2005 DBCs 10 km mesterskab
2005 Dansk banestævne, Elite Parløb (30 kilometer) 15/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, Samlet, 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, 1. afd, progressivt pointløb (30 omgange) 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, 2. afd, 500 meter på tid, 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, 3. afd, udskilningsløb, 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, 4. afd, Australsk forfølgelsesløb, 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite Parløb (30 kilometer) 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite Thorkild Madsens Mindeløb
2005 Dansk 2-timers parløbs Omnium
2005 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, Finale, Samlet
2005 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, Finale, Linieløb (30 omgange)
2005 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, Finale, Udskilningsløb
2005 UIV Cup/Amatør Cup, København
2005 Dansk Par-Omnium
2004 (2.plads) EM i parløb, U/23 Sølv
2004 (1.plads) EM i scratch, U/23 Guld
2004 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2004 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2004 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb TEAM ODENSE ENERGI
2004 Danske mesterskab i parløb
2004 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, Samlet
2004 UIV Cup, München
2003 (3.plads) EM i scratch, U/23 Bronze
2003 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2003 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb GRØN SYNERGI
2003 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, Samlet
2003 Dansk endagsløb, B-klasse Esbjerg Løbet
2002 (3.plads) VM i scratch, Junior Bronze
2002 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2002 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid, Junior
2002 Danske mesterskab i sprint, Junior
2002 Danske mesterskab i pointløb, Junior
2002 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Jylland/Fyn A
2002 Dansk Rekord, Bane (Flyvende start) 200 meter, Junior 10,909 sek. 01.06.2002 i Moskva, Rusland
2002 Dansk Rekord, Bane (Flyvende start) 3.000 meter, Junior 3.23,989 19.12.2002 i Ballerup
2002 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 1.000 meter, Junior 1.05,034 02.06.2002 i Moskva, Rusland
2001 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2001 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Jylland/Fyn A
2001 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid, Junior
2001 Danske mesterskab i sprint, Junior
2001 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Jylland/Fyn A
2001 Thorkild Madsen Fondens Legat