O'Grady, Stuart


Født
06/08/1973

År Løb Kommentar
2013; 4.etape Tour de France, Etapesejr 4. etape, Nice-Nice, 25 km. (Holdtidskørsel), Orica-GreenEDGE
2012; 1.etape Tirreno-Adriatico, Etapesejr 1. etape (Holdtidskørsel) GREENEDGE CYCLING TEAM
2011; 1.etape Vuelta a España, Etapesejr 1. etape, Benidorm - Benidorm, 13,5 km. (Holdtidskørsel), Team Leopard-Trek
2008; 5.etape Herald Sun Tour, Etapesejr 5. etape (Enkeltstart)
2008; 2.etape Herald Sun Tour, Etapesejr 2. etape
2008 Tour de France, Holdkonkurrencen "CSC-Saxo Bank"
2008 Herald Sun Tour
2007 Paris-Roubaix
2006; 1.etape Vuelta a España, Etapesejr 1. etape, Málaga-Málaga, 7,3 km. (Holdtidskørsel), Team CSC
2006 Holdtidskørsel - Eindhoven
2006 PostNord Danmark Rundt, Pointkonkurrencen
2004; 7.etape Criterium du Dauphiné, Etapesejr 7. etape
2004; 5.etape Tour de France, Etapesejr 5. etape, Amiens-Chartres, 200,5 km.
2004; 5.etape Criterium du Dauphiné, Etapesejr 5. etape
2004; 1.etape PostNord Danmark Rundt, Etapesejr 1. etape
2004 (1.plads) OL i parløb Guld
2004 Hamburg Cyclassics
2004 PostNord Danmark Rundt, Pointkonkurrencen
2004 Criterium du Dauphiné, Pointkonkurrencen
2004 Belgien Rundt, Sprintkonkurrencen
2003; 8.etape Tour de Langkawi, Etapesejr 8. etape
2003; 6.etape Tour de Langkawi, Etapesejr 6. etape
2003 Australske mesterskab i linieløb
2002 (1.plads) Commonwealth Games, Linieløb Guld
2001; 5.etape Tour de France, Etapesejr 5. etape, Verdun-Bar le Duc, 67 km. (Holdtidskørsel), Credit Agricole
2001 Tour Down Under
2000; 3.etape Midi Libre, Etapesejr 3. etape
1999; 5.etape Tour Down Under, Etapesejr 5. etape
1999; 5.etape Tour of Britain, Etapesejr 5. etape
1999; 3.etape Tour Down Under, Etapesejr 3. etape
1999 Tour Down Under
1999 Haribo Classic
1998; 2.afd. Jayco Bay Cycling Classic, Afdeling 2. afdeling
1998; 14.etape Tour de France, Etapesejr 14. etape, Valréas-Grenoble, 186,5 km.
1998; 7.etape Tour of Britain, Etapesejr 7. etape
1998; 5.etape Tour du Poitou-Charentes, Etapesejr 5. etape
1998; 3.etape(a) Luxembourg Rundt, Etapesejr 3. etape (a)
1998; 2.etape Tour of Britain, Etapesejr 2. etape
1998 (2.plads) Commonwealth Games, Enkeltstart Sølv
1998 Tour of Britain
1997; 8.etape Herald Sun Tour, Etapesejr 8. etape
1997; 6.etape Herald Sun Tour, Etapesejr 6. etape
1997; 5.etape Bayern-Rundfahrt, Etapesejr 5. etape
1997; 1.etape Herald Sun Tour, Etapesejr 1. etape
1997 UCI World Cup, Pointløb 6. afdeling Adelaide
1996; 3.etape Vuelta a Murcia, Etapesejr 3. etape
1996 (3.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
1996 (3.plads) OL i pointløb Bronze
1995; 5.etape Circuit de la Sarthe, Etapesejr 5. etape
1995 (3.plads) VM i indiv. forfølgelsesløb, Professionelle/Elite Bronze
1995 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
1994 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
1994 (3.plads) Commonwealth Games, Indiv. forfølgelsesløb Bronze
1994 (2.plads) Commonwealth Games, Pointløb Sølv
1994 (1.plads) Commonwealth Games, 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
1994 (1.plads) Commonwealth Games, Scratch Guld
1993 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
1992 (2.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
1991 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze