Norman Hansen, Lasse


Født
11/02/1992

År Løb Kommentar
2019/2018 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 1. afdeling Saint-Quentin-en-Yvelines
2019/2018 UCI World Cup, Parløb 1. afdeling Saint-Quentin-en-Yvelines
2018; 1.etape Herald Sun Tour, Etapesejr 1. etape
2018; 1.etape PostNord Danmark Rundt, Etapesejr 1. etape
2017 København, 6-dagesløb
2017 Schweiz Rundt, Bjergkonkurrencen
2016/2015 UCI World Cup, Omnium 2. afdeling Cambridge
2016 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2016 (3.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2016 (3.plads) OL i omnium Bronze
2016 Dansk endagsløb, A-klasse Designa Løbet, Silkeborg
2016 Dansk banestævne, Elite Bykampen, 2. afdeling Omgang på tid
2016 Dansk banestævne, Elite Ballerup, Udskilningsløb, 24.11.2016
2016 Dansk banestævne, Elite Nytårsstævne Ballerup, Internationalt Parløb (100 kilometer) 29.12.2016
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter 4.14,982, 14.08.2016 i Rio, Brasilien
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.53.542 min., 12.08.2016 Rio, Brasilien
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter 4.20,671, World Cup-løbet i Hongkong
2015; 5.etape Tour of Alberta, Etapesejr 5. etape
2015 (3.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2015 (2.plads) EM i omnium Sølv
2015 Danske mesterskab i pointløb
2014 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2014 Danske mesterskab i omnium
2014 Danske mesterskab i parløb
2014 Dansk banestævne, Elite Derny pace (30 omgange) 30/12-14
2013; 2.etape Tour de Berlin, Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2013/2012 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 2. afdeling Glasgow
2013/2012 UCI World Cup, Indiv. forfølgelsesløb 2. afdeling Glasgow
2013 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2013 (3.plads) VM i enkeltstart, U/23 Bronze
2013 (2.plads) VM i omnium Sølv
2013 København, 6-dagesløb
2013 Grand Prix Herning
2013 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt, U/23
2013 Dansk endagsløb, A-klasse Designa Køkken Løbet, Kjellerup
2013 Danske mesterskab i enkeltstart, U/23
2013 Danske mesterskab i linieløb, U/23
2013 Danske mesterskab i holdløb Blue Water Cycling
2013 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 4. plads, 54 point
2013 Marcello Bergamo Pinsecup, A-klasse
2012; 7.etape An Post Rás, Etapesejr 7. etape
2012; 3.etape Tidaholm U6 Cycle Tour, Etapesejr 3. etape
2012; 2.etape Tidaholm U6 Cycle Tour, Etapesejr 2. etape
2012; Tidaholm U6 Cycle Tour, Etapesejr Prolog
2012 (3.plads) VM i omnium Bronze
2012 (1.plads) OL i omnium Guld
2012 Tidaholm U6 Cycle Tour
2012 Årets danske cykelrytter
2012 Danske mesterskab i omnium
2012 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2012 Danske mesterskab i pointløb
2012 Danske mesterskab i parløb
2012 Dansk banestævne, Elite Derny Pace (7,5 kilometer) 29/12-12
2012 Tidaholm U6 Cycle Tour, Pointkonkurrencen
2012 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 1.000 meter 1:02.314, 05.08.2012 i London, England
2012 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter 4.20,674, 05.08.2012 i London, England
2011; 2.etape Coupe des Nations Ville Saguenay, Etapesejr 2. etape
2011 (2.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2011 UIV Cup/Amatør Cup, København
2011 Danske mesterskab i linieløb, U/23
2011 Dansk endagsløb, A-klasse VFCs SM Partidskørsel
2011 Post Cuppen, Afdeling 5. afdeling, Præstø
2011 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2011 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2011 Danske mesterskab i pointløb
2011 Dansk banestævne, Elite Udskilningsløb, 15/12-11
2011 Dansk banestævne, Elite Parløb (40 minutter) 15/12-11
2011 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 3. plads, 50 point
2010; 3.etape Tour du Pays de Vaud (Junior), Etapesejr 3. etape
2010; 3.etape GP Rüebliland (Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2010; 1.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 1. etape (Enkeltstart)
2010; 1.etape GP Rüebliland (Junior), Etapesejr 1. etape
2010 (1.plads) VM i indiv. forfølgelsesløb, Junior Guld
2010 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, Udskilningsløb, 14/1-10
2010 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, Derny race, 14/1-10
2010 Dansk 2-timers parløbs Omnium
2010 Dansk endagsløb, U/19-Junior Designa Køkken Løbet, Kjellerup
2010 Dansk endagsløb, U/19-Junior Pinse-enkeltstart, Viborg
2010 Tour du Pays de Vaud (Junior)
2010 Danske mesterskab i enkeltstart, Junior
2010 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 6. afd., Pointløb (10 kilometer)
2010 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2010 Danske mesterskab i omnium
2010 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Team RCR Odense Junior
2010 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, Junior 5. plads, 53 point
2010 Thorkild Madsen Fondens Legat
2010 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 3.000 meter, Junior 3.16,504 sek. 11.08.2010, Montichiari, Italien
2009; 2.etape Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2009; Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr Prolog
2009 (3.plads) VM i enkeltstart, Junior Bronze
2009 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Team Cykling Odense
2009 Dansk endagsløb, U/19-Junior Sjællands mesterskabet i enkeltstart, Ballerup
2009 Dansk endagsløb, U/19-Junior Handy-Print Løbet, Skive
2009 Danske mesterskab i enkeltstart, Junior
2009 Danske mesterskab i linieløb, Junior
2009 Dansk endagsløb, U/19-Junior Cykling Odense Enkeltstart
2009 Dansk endagsløb, U/19-Junior Hydro Løbet, Tønder
2009 Danske mesterskab i pointløb, Junior
2009 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid, Junior
2009 Danske mesterskab i scratch, Junior
2009 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Vintermesterskab, 1000 meter på tid, 8/1-09
2009 Niedersachsen-Rundfahrt; (Junior)
2009 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, Junior 2. plads, 87 point
2009 Niedersachsen-Rundfahrt; (Junior), Ungdomskonkurrencen
2008; 6.afd. Tornado Cup U/17, Afdeling 6. afdeling, Vejle
2008; 3.afd. Tornado Cup U/17, Afdeling 3. afdeling, Thy
2008; 3.etape Tour de Himmelfart (U/17), Etapesejr 3. etape
2008; 2.etape Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr 2. etape
2008; 2.etape Youth Tour (U/17), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2008 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb, Junior
2008 Danske mesterskab i scratch, Junior
2008 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Derny pace (7,5 kilometer) 11/12-08
2008 Dansk banestævne, Junior/Ungdom B.U.s præmieløb, Udskilningsløb, 27/11-08
2008 Dansk banestævne, Øvrige Cup Danmark (Klasse B) Finale, Pointløb (8 kilometer)
2008 Dansk banestævne, Øvrige Cup Danmark (Klasse B) Finale, Udskilningsløb
2008 Dansk banestævne, Øvrige Cup Danmark (Klasse B) 3. afdeling, Pointløb (8 kilometer)
2008 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Parløb (15 kilometer) 17/1-08
2008 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Vintermesterskab i sprint, 10/1-08
2008 Dansk endagsløb, U/17 Designa Køkken Løbet, Silkeborg
2008 Danske mesterskab i enkeltstart, U/17
2008 Tornado Cup U/17, Samlet
2008 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, U17/Ungdom1/Begynder 1. plads, 79 point
2007 Dansk banestævne, Junior/Ungdom B.U.s præmieløb, Scratch (4 kilometer) 22/11-07
2007 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Pointløb (6 kilometer) 15/11-07
2007 Dansk banestævne, Øvrige Scratch (5 kilometer) 20/9-07
2007 Dansk banestævne, Øvrige Handicap (1.500 meter) 20/9-07
2007 Dansk endagsløb, U/17 Hydro-løbet, Tønder (1)
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Progressivt pointløb (16 omgange) 14/12-06
2006 Dansk endagsløb, U/15 Peugeotløbet, Fredericia, Uden/få point