Marcussen, Michael


Født
09/01/1955

År Løb Kommentar
1990 (2.plads) VM i pointløb, Professionelle/Elite Sølv
1989 Perth, 6-dagesløb
1988 (3.plads) VM i pointløb, Professionelle/Elite Bronze
1988 Danske mesterskab i omnium
1985 Danske mesterskab i omnium
1984 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Kbh.
1984 Danske mesterskab i pointløb
1984 Herning Gadeløbet
1984 Stjerneløbet Disk. Jørgen V. Pedersen, pace
1984 DBCs 10 km mesterskab
1984 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 3. plads, 69 point
1983 (1.plads) VM i pointløb, Amatører Guld
1983 Danske mesterskab i linieløb
1983 Årets danske cykelrytter
1983 Fyen Rundt
1983 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Kbh.
1983 Danske mesterskab i holdløb Esbjerg
1982 (2.plads) VM i pointløb, Amatører Sølv
1982 Dansk endagsløb, A-klasse BKL (Enkeltstart)
1982 Dansk etapeløb, A-klasse KCK Etapeløbet
1982 Københavns distrikts præmieliste, A-klasse 4. plads, 54 point
1982 Ordrupbanens præmieliste, A-klasse/Senior 2. plads
1981 (3.plads) VM i pointløb, Amatører Bronze
1981 Danske mesterskab i enkeltstart
1981 Årets danske cykelrytter
1981 DBCs 10 km mesterskab Amatør
1981 UIV Cup/Amatør Cup, København
1981 Københavns distrikts præmieliste, A-klasse 1. plads, 77 point
1981 Ordrupbanens præmieliste, A-klasse/Senior 2. plads
1980 UIV Cup/Amatør Cup, København
1980 Københavns distrikts præmieliste, A-klasse 3. plads, 77 point
1979 Danske mesterskab i linieløb
1979 Dansk endagsløb, A-klasse Wiibroe Løbet
1979 Dansk endagsløb, A-klasse Shell Løbet
1979 Dansk endagsløb, A-klasse Albaniløbet
1979 Dansk endagsløb, A-klasse Mørkemosebjerg Løbet
1979 Københavns distrikts præmieliste, A-klasse 1. plads, 61 point
1979 Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 3. plads, 8 point
1978 Dansk endagsløb, A-klasse Randers
1978 Dansk endagsløb, A-klasse Frederikssund
1977; 6.etape(a) Niedersachsen-Rundfahrt, Etapesejr 6. etape (a)
1977 Københavns distrikts præmieliste, A-klasse 4. plads, 65 point
1975 Københavns distrikts præmieliste, A-klasse 5. plads, 26 point
1973 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb, Junior
1973 Ordrupbanens præmieliste, Junior 5. plads
1972 Danske mesterskab i holdløb, Junior Roskilde CR
1972 Sjællands distrikts præmieliste, Junior 4. plads, 27 point
1972 Københavns distrikts præmieliste, Junior 3. plads, 42 point