Madsen, Jens-Erik


Født
30/03/1981

År Løb Kommentar
2011 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, Udskilningsløb, 20/1-11
2011 Dansk 2-timers parløbs Omnium
2011 Dansk endagsløb, A-klasse Frøs Herreds Sparekasseløbet, Esbjerg
2011 Dansk endagsløb, A-klasse NCC Løbet, Vejen
2010 Dansk banestævne, Elite Derny-Omnium, linieløb (7,5 kilometer)
2010 Dansk banestævne, Elite Derny-Omnium, pointhandicap (10 kilometer)
2010 Dansk banestævne, Elite Derny-Omnium, Australsk forfølgelsesløb (5 kilometer)
2010 Dansk banestævne, Elite Derny-Omnium, Samlet
2010 Fyen Rundt
2010 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 5. afd., Linieløb (7,5 kilometer)
2010 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 5. afd., Pointløb (10 kilometer)
2010 Dansk banestævne, Elite Parløb (30 minutter), 07/10-10
2010 Danske mesterskab i scratch
2009 (1.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Guld
2009 Danske mesterskab i holdløb Team Capinordic
2009 Herning Gadeløbet
2009 Antwerpse Havenpijl
2009 Dansk endagsløb, A-klasse Herning Landevejsløbet JFM
2009 Dansk endagsløb, A-klasse VFC partidskørsel, Værløse/Farum
2009 Dansk endagsløb, A-klasse Hydro Løbet, Tønder
2009 Årets danske cykelrytter 4000 meter holdet
2009 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2009 Dansk banestævne, Elite Par-omnium, Par-udskilningsløb
2009 Dansk banestævne, Elite Par-omnium, Derny pace for hvide rygnumre (10 kilometer)
2009 Dansk banestævne, Elite Par-omnium, Parløb (15 kilometer)
2009 Dansk banestævne, Elite Par-omnium, Samlet
2009 September Cup
2008 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2008 (2.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2008 Dansk endagsløb, A-klasse Nishiki Løbet, Randers
2008 Dansk endagsløb, A-klasse Speditørløbet, Padborg
2008 Årets danske cykelrytter 4000 meter holdet
2008 Dansk banestævne, Elite Parløb (30 minutter) 2/10-08
2008 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 1. plads, 48 point
2008 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.56.831 min., 17.08.2008 i Beijing, Kina
2007 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2007 Post Cuppen, Afdeling 3. afdeling, Randers
2007 Danske mesterskab i holdløb Team Designa Køkken
2007 Dansk endagsløb, A-klasse Nishiki Løbet, Randers
2007 Dansk endagsløb, A-klasse Hydro-løbet, Tønder
2007 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, Åbningsjagten (30 minutter), 29/12-07
2007 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, Derny pace, 29/12-07
2007 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, Finale, Samlet
2007 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, 3. afd., Linieløb (10 kilometer)
2006/2005 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 4. afdeling Sydney
2006 Dansk banestævne, Elite Cup Danmark, Finale, Udskilningsløb
2005 Post Cuppen, Samlet
2005 Post Cuppen, Afdeling 4. afdeling, Sorø
2005 Dansk endagsløb, A-klasse Canon DokIt - Partner, Vejle
2005 Dansk endagsløb, A-klasse Grand Prix Jægerspris, Værløse/Farum
2005 Dansk endagsløb, A-klasse Hydro-løbet, Tønder
2005 Dansk etapeløb, A-klasse Tour De Horsens, Samlet
2005 Dansk banestævne, Elite Scratch (20 omgange) 29/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Derny Grand Prix, Finale
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, Samlet, 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, 1. afd, progressivt pointløb (30 omgange) 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, 2. afd, 500 meter på tid, 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, 3. afd, udskilningsløb, 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite DBCs Par Omnium, 4. afd, Australsk forfølgelsesløb, 1/12-05
2005 Dansk banestævne, Elite Parløb (30 kilometer) 1/12-05
2005 Dansk Par-Omnium
2005 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 1. plads, 65 point
2004 Post Cuppen, Afdeling 4. afdeling, Viborg
2004 Danske mesterskab i holdløb Glud & Marstrand Horsens
2004 Dansk endagsløb, A-klasse Speditørløbet, Bov
2004 Dansk endagsløb, A-klasse ACK Løbet, Århus
2004 Dansk endagsløb, A-klasse BILKA løbet, Horsens
2004 Dansk endagsløb, A-klasse Spar Nord, Horsens
2004 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 2. plads, 64 point
2003; 5.etape Tour de Berlin, Etapesejr 5. etape
2002 Dansk endagsløb, A-klasse EDC Løbet, Kolding
2000 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Jylland/Fyn A
1999 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Home Jack&Jones/Jylland
1999 Danske mesterskab i linieløb, Junior
1999 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid, Junior
1999 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Jylland/Fyn A
1998 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Jylland/Fyn
1998 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, Junior 1. plads, 60 point
1997 (2.plads) OL-Ungdom, Criterium Sølv
1997 Nordisk mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Scandinavian Open
1997 Thorkild Madsen Fondens Legat
1996 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, U17/Ungdom1/Begynder 1. plads, 127 point