Larsen, Niklas


Født
22/03/1997

År Løb Kommentar
2019 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2019 Dansk endagsløb, A-klasse Birkerød BC Åbne Løb
2019 Dansk endagsløb, A-klasse 3 dage i Nord, Thy
2019 Dansk endagsløb, A-klasse 3 dage i Nord, Aalborg
2019 Himmerland Rundt
2019 Dansk banestævne, Elite Odense stævne, Omnium 1. afdeling, Scratch, 05.06.2019
2019 Dansk banestævne, Elite Odense stævne, Omnium 4. afdeling, Pointløb, 05.06.2019
2019 Dansk banestævne, Elite Odense stævne, Omnium, Samlet, 05.06.2019
2019 Dansk banestævne, Elite Aarhus By’s Grand Prix, Parløb, 05.06.2019
2019 Dansk endagsløb, A-klasse Mascot Workwear Løbet, Silkeborg
2018; 1.etape Rhone Alpes Isère, Etapesejr 1. etape
2018/2017 UCI World Cup, Omnium 1. afdeling Pruszkow
2018/2017 UCI World Cup, Parløb 2. afdeling Manchester
2018/2017 UCI World Cup, Pointløb 3. afdeling Milton
2018/2017 UCI World Cup, Omnium, Samlet
2018 (2.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Sølv
2018 Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt, U/23
2018 Rhone Alpes Isère, Pointkonkurrencen
2018 Rhone Alpes Isère, Ungdomskonkurrencen
2018 Post Cuppen, Afdeling 2. afdeling, Grindsted
2017/2016 UCI World Cup, 4.000 meter holdforfølgelsesløb 3. afdeling Cali
2017/2016 UCI World Cup, Parløb 3. afdeling Cali
2017 (2.plads) EM i omnium, U/23 Sølv
2017 (2.plads) EM i scratch, U/23 Sølv
2017 (2.plads) EM i pointløb Sølv
2017 (2.plads) EM i parløb Sølv
2017 (1.plads) EM i pointløb, U/23 Guld
2017 Dansk endagsløb, A-klasse Bogense Gadeløbet
2017 Dansk endagsløb, A-klasse SAPA Løbet, Tønder
2017 Dansk endagsløb, A-klasse Speditørløbet, Bov
2017 Dansk banestævne, Elite Åbningsstævne Ballerup, Point Handicap (40 omgange) 12.10.2017
2017 Danske mesterskab i 1.000 meter på tid
2017 Danske mesterskab i scratch
2017 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb
2016 (3.plads) VM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2016 (3.plads) OL i 4.000 meter holdforfølgelsesløb Bronze
2016 (1.plads) EM i pointløb Guld
2016 Dansk banestævne, Elite Ballerup, Derny-pace (1) 24.11.2016
2016 Dansk banestævne, Elite DBCs Derny-pace mesterskab, heat 1 (30 omgange) 15.12.2016
2016 Dansk banestævne, Elite Ballerup, Parløb (100 omgange) 15.12.2016
2016 Dansk banestævne, Elite Palle Lykkes Mindeløb, Par-omnium, 3. afd. Udskilningsløb
2016 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold 3.53.542 min., 12.08.2016 Rio, Brasilien
2015; 3.etape GP Rüebliland (Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2015; 2.etape(a) Trofeo Karlsberg, Etapesejr 2. etape (a) (Enkeltstart)
2015; 2.etape Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr 2. etape (Enkeltstart)
2015 (2.plads) EM i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Sølv
2015 Danske mesterskab i 4.000 meter holdforfølgelsesløb, Junior Kel-Berg Roskilde Junior
2015 Dansk endagsløb, U/19-Junior Designa Løbet, Silkeborg
2015 Dansk endagsløb, U/19-Junior JE.dk Løbet, Ikast
2015 Danske mesterskab i holdløb, Junior Team Kel-berg Roskilde Junior
2015 Lindberg Sport Junior Cup, Afdeling 3. afdeling, Thy/Hanstholm
2015 Lindberg Sport Junior Cup, Afdeling 5. afdeling, Helsinge
2015 DCU præmieliste, U/19-Junior 7. plads, 61 point
2015 Marcello Bergamo Pinsecup, U/19-Junior
2015 Dansk Rekord, Bane (Fast start) 4.000 meter Hold, Junior 4.08,095, Athen EM
2014; 3.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2014; 3.etape GP Rüebliland (Junior), Etapesejr 3. etape (Enkeltstart)
2014; Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr Prolog
2014 Dansk endagsløb, U/19-Junior Sparekassen Vendsyssel Løbet, Bjergby
2014 Dansk endagsløb, U/19-Junior INTEGO Løbet, Hedensted Jysk/Fynsk Mesterskab i enkeltstart
2014 Danske mesterskab i enkeltstart, Junior
2014 Lindberg Sport Junior Cup, Afdeling 4. afdeling, Sønderborg
2014 DCU præmieliste, U/19-Junior 4. plads, 63 point
2014 Danske mesterskab i indiv. forfølgelsesløb, Junior
2014 GP Rüebliland (Junior), Pointkonkurrencen
2013; 5.etape Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Etapesejr 5. etape (Enkeltstart)
2013; Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Etapesejr Prolog
2013 Sjællands distrikts præmieliste, U17/Ungdom1/Begynder 5. plads, 62 point
2013 Tidaholm U6 Cycle Tour; (U/17), Pointkonkurrencen
2012; 4.etape Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr 4. etape
2012 Tour de Himmelfart (U/16), Pointkonkurrencen
2011 Dansk endagsløb, U/15 Påskeløbet-Bornholm (Enkeltstart)
2011 Dansk endagsløb, U/15 Stensballe Trailercenter Løbet