Lander, Sebastian


Født
11/03/1991

År Løb Kommentar
2016 Dansk endagsløb, A-klasse HH Byløb Tour de Haslev
2014; 1.etape Tour of the Alps/Giro del Trentino, Etapesejr 1. etape (Holdtidskørsel) BMC RACING TEAM
2014 Tour of Britain, Sprintkonkurrencen
2012; 4.etape Coupe des Nations Ville Saguenay, Etapesejr 4. etape
2012 Post Cuppen, Afdeling 1. afdeling, Skive
2012 Danske mesterskab i linieløb, U/23
2012 Danske mesterskab i holdløb Glud & Marstrand-LRØ
2012 Danske mesterskab i linieløb
2012 Rundt om Lunden
2012 Post Cuppen, Samlet
2012 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, A-klasse 2. plads, 55 point
2012 PostNord Danmark Rundt, Fighterkonkurrencen
2011 Dansk banestævne, Elite Point parløb (Tre afdelinger) 13/1-11
2011 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, 30 minutters jagt, 20/1-11
2011 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, Derny pace, 20/1-11
2011 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, 2. Ballustradespurt, 20/1-11
2011 Dansk banestævne, Elite Barbados-pointløb (16 omgange), 1/12-11
2010; 1.etape Coupe des Nations Ville Saguenay, Etapesejr 1. etape
2010 DBCs Derny-pace mesterskab
2010 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, Udskilningsløb, 14/1-10
2010 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, Derny race, 14/1-10
2010 Dansk 2-timers parløbs Omnium
2010 UIV Cup/Amatør Cup, København
2010 Dansk banestævne, Elite Derny Pace, 16/12-10
2010 Dansk banestævne, Elite Parløb (45 minutter), 16/12-10
2009; 4.etape Tour de Himmelfart (U/19-Junior), Etapesejr 4. etape
2009; 1.etape Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr 1. etape
2009 (3.plads) VM i parløb, Junior Bronze
2009 (1.plads) VM i pointløb, Junior Guld
2009 Danske mesterskab i parløb, Junior
2009 Dansk endagsløb, U/19-Junior Designa Løbet, Silkeborg
2009 Tour de Charlottenlund
2009 Bikebuster Junior Cup, Samlet
2009 Dansk banestævne, Elite Parløb (45 minutter), 10/12-09
2009 Youth Tour (U/19-Junior)
2009 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, Junior 3. plads, 68 point
2008; 3.etape Youth Tour (U/19-Junior), Etapesejr 3. etape
2008; 2.etape Trofeo Karlsberg, Etapesejr 2. etape
2008; 1.etape GP General Patton (Junior), Etapesejr 1. etape
2008 (3.plads) VM i linieløb, Junior Bronze
2008 (2.plads) EM i parløb, Junior Sølv
2008 Dansk endagsløb, U/19-Junior Road Bike Shop løbet, Farum
2008 Bikebuster Junior Cup, Afdeling 5. afdeling, Thorsager
2008 GP General Patton (Junior)
2008 Kim Refshammers Mindeløb
2008 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Udskilningsløb, 17/1-08
2008 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Vintermesterskab i 1000 m på tid, 10/1-08
2008 Youth Tour (U/19-Junior)
2008 Jysk-Fynsk distrikts præmieliste, Junior 1. plads, 106 point
2008 Dansk endagsløb, U/19-Junior Grand Prix-Fabin Sport/Campagnolo, Roskilde
2008 Trofeo Comune di Vertova (Junior)
2008 Thorkild Madsen Fondens Legat
2007; 4.etape Tour de Himmelfart (U/17), Etapesejr 4. etape
2007; 3.etape Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr 3. etape
2007; 2.etape Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr 2. etape
2007; Askö Radjugendtour (U/17), Etapesejr Prolog
2007 (1.plads) OL-Ungdom, Linieløb Guld
2007 Danske mesterskab i pointløb, Junior
2007 Dansk endagsløb, U/19-Junior FBLs åbne løb, Frederiksberg
2007 Dansk endagsløb, U/19-Junior VFC's Partidskørsel, Værløse/Farum
2007 Dansk endagsløb, U/19-Junior Xtreme Løbet, Sønderborg
2007 Dansk banestævne, Elite 2-timersløb for 3-mandshold, 2. Balustrade spurt, 29/12-07
2007 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch (4 kilometer) 20/12-07
2007 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Tempoløb (20 omgange) 20/12-07
2007 Dansk banestævne, Øvrige Sydney-Handicap, 6/12-07
2007 Dansk banestævne, Junior/Ungdom B.U.s præmieløb, Udskilningsløb, 22/11-07
2007 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Pointløbhandicap (6 kilometer) 22/11-07
2007 Dansk banestævne, Øvrige Derny pace (7,5 kilometer) 15/11-07
2007 Dansk banestævne, Øvrige Linieløb m. Derny start (5 kilometer) 15/11-07
2007 Dansk banestævne, Øvrige Derny pace (7,5 kilometer) 20/9-07
2007 Dansk banestævne, Øvrige Cup Danmark (Klasse B) 3. afd., Pointløb (8 kilometer)
2007 Dansk banestævne, Øvrige Cup Danmark (Klasse B) 3. afd., Udskilningsløb
2007 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Derny pace (30 omgange) 15/2-07
2007 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Parløb (15 kilometer) 18/1-07
2007 Dansk endagsløb, U/19-Junior DS Løbet, Hobro
2007 Rund um Ascheffel, U/17
2007 Tour de Himmelfart (U/17)
2007 Sjællands distrikts præmieliste, Junior 4. plads, 42 point
2007 Sjællands distrikts præmieliste, U17/Ungdom1/Begynder 1. plads, 90 point
2007 Askö Radjugendtour (U/17)
2007 Dansk endagsløb, U/17 Møbelland Grand Prix, Ringsted
2007 Dansk endagsløb, U/17 Road Bike Shop løbet, ABC
2007 Dansk endagsløb, U/17 Lollands Banks Løbet, Nakskov (Enkeltstart)
2007 Tour de Himmelfart (U/17), Pointkonkurrencen
2007 Tour de Himmelfart (U/17), Bakkekonkurrencen
2006; 2.etape Grand Prix Matousek (U/17), Etapesejr 2. etape
2006 Danske mesterskab i pointløb, Junior
2006 Kim Refshammers Mindeløb
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom B.U.s Ungdomsomnium, Samlet, 14/12-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom B.U.s Ungdomsomnium, 3. afdeling, Udskilningsløb, 14/12-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom B.U.s Ungdomsomnium, 4. afdeling, Australsk forfølgelsesløb (2,5 kilometer) 14/12-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Spurtløb (12 omgange) 30/11-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Scratch (4 kilometer) 23/11-06
2006 Dansk banestævne, Øvrige Parløb (20 kilometer) (Klasse B) 15/1-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Udskilningsløb, 15/1-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Vintermesterskab for juniorer, Samlet, 8/1-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Vintermesterskab for juniorer, 1. afd., Pointløb, 8/1-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Vintermesterskab for juniorer, 2. afd., Udskilningsløb, 8/1-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Vintermesterskab for juniorer, 3. afd., Sprint, 8/1-06
2006 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Vintermesterskab for juniorer, 4. afd., Australsk forfølgelsesløb (2,5 kilometer), 8/1-06
2006 Dansk endagsløb, U/17 SMC-Biler Løbet, Amager
2006 Dansk endagsløb, U/17 HOME Løbet, Holbæk
2006 Dansk endagsløb, U/17 Haderslevløbet
2006 Sjællands distrikts præmieliste, U17/Ungdom1/Begynder 1. plads, 113 point
2006 Dansk endagsløb, U/17 XTREME løbet, Sønderborg
2006 Dansk endagsløb, U/17 Kalundborg Løbet
2006 Tour de Himmelfart (U/17), Pointkonkurrencen
2005 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Progressivt pointløb (20 omgange) 15/12-05
2005 Dansk banestævne, Junior/Ungdom Handicap, 15/12-05
2005 Dansk banestævne, Øvrige Parløb (Klasse B) (15 kilometer) 15/12-05
2005 Dansk banestævne, Øvrige Pointshandicap, 3/11-05
2004 Dansk endagsløb, U/15 Pinseløbet, Hammel (2)