CykelrytterÅrLandKommentar
Matthews, Michael2017 (3.plads)AustralienBergen: Bronze
Kristoff, Alexander2017 (2.plads)NorgeBergen: Sølv
Sagan, Peter2017 (1.plads)SlovakietBergen: Guld
Boonen, Tom2016 (3.plads)BelgienDoha: Bronze
Cavendish, Mark2016 (2.plads)StorbritannienDoha: Sølv
Sagan, Peter2016 (1.plads)SlovakietDoha: Guld
Navardauskas, Ramunas2015 (3.plads)LitauenRichmond: Bronze
Matthews, Michael2015 (2.plads)AustralienRichmond: Sølv
Sagan, Peter2015 (1.plads)SlovakietRichmond: Guld
Valverde, Alejandro2014 (3.plads)SpanienPonferrada: Bronze
Gerrans, Simon2014 (2.plads)AustralienPonferrada: Sølv
Kwiatkowski, Michal2014 (1.plads)PolenPonferrada: Guld
Valverde, Alejandro2013 (3.plads)SpanienToscana: Bronze
Rodriguez Oliver, Joaquim2013 (2.plads)SpanienToscana: Sølv
Costa Faria, Rui Alberto2013 (1.plads)PortugalToscana: Guld
Valverde, Alejandro2012 (3.plads)SpanienLimburg: Bronze
Boasson Hagen, Edvald2012 (2.plads)NorgeLimburg: Sølv
Gilbert, Philippe2012 (1.plads)BelgienLimburg: Guld
Greipel, André2011 (3.plads)TysklandKøbenhavn: Bronze
Goss, Matthew2011 (2.plads)AustralienKøbenhavn: Sølv
Cavendish, Mark2011 (1.plads)StorbritannienKøbenhavn: Guld
Davis, Allan2010 (3.plads)AustralienGeelong: Bronze
Breschel, Matti2010 (2.plads)DanmarkGeelong: Sølv
Hushovd, Thor2010 (1.plads)NorgeGeelong: Guld
Rodriguez Oliver, Joaquim2009 (3.plads)SpanienMendrisio: Bronze
Kolobnev, Alexandr2009 (2.plads)RuslandMendrisio: Sølv
Evans, Cadel2009 (1.plads)AustralienMendrisio: Guld
Breschel, Matti2008 (3.plads)DanmarkVarese: Bronze
Cunego, Damiano2008 (2.plads)ItalienVarese: Sølv
Ballan, Alessandro2008 (1.plads)ItalienVarese: Guld
Schumacher, Stefan2007 (3.plads)TysklandStuttgart: Bronze
Kolobnev, Alexandr2007 (2.plads)RuslandStuttgart: Sølv
Bettini, Paolo2007 (1.plads)ItalienStuttgart: Guld
Valverde, Alejandro2006 (3.plads)SpanienSalzburg: Bronze
Zabel, Erik2006 (2.plads)TysklandSalzburg: Sølv
Bettini, Paolo2006 (1.plads)ItalienSalzburg: Guld
Geslin, Anthony2005 (3.plads)FrankrigMadrid: Bronze
Valverde, Alejandro2005 (2.plads)SpanienMadrid: Sølv
Boonen, Tom2005 (1.plads)BelgienMadrid: Guld
Paolini, Luca2004 (3.plads)ItalienVerona: Bronze
Zabel, Erik2004 (2.plads)TysklandVerona: Sølv
Freire Gomez, Oscar2004 (1.plads)SpanienVerona: Guld
Van Petegem, Peter2003 (3.plads)BelgienHamilton: Bronze
Valverde, Alejandro2003 (2.plads)SpanienHamilton: Sølv
Astarloa, Igor2003 (1.plads)SpanienHamilton: Guld
Zabel, Erik2002 (3.plads)TysklandZolder: Bronze
McEwen, Robbie2002 (2.plads)AustralienZolder: Sølv
Cipollini, Mario2002 (1.plads)ItalienZolder: Guld
Hauptman, Andrej2001 (3.plads)SlovakietLissabon: Bronze
Bettini, Paolo2001 (2.plads)ItalienLissabon: Sølv
Freire Gomez, Oscar2001 (1.plads)SpanienLissabon: Guld
Freire Gomez, Oscar2000 (3.plads)SpanienPlouay: Bronze
Spruch, Zbigniew2000 (2.plads)PolenPlouay: Sølv
Vainsteins, Romans2000 (1.plads)LetlandPlouay: Guld
Robin, Jean-Cyril1999 (3.plads)FrankrigVerona: Bronze
Zberg, Markus1999 (2.plads)SchweizVerona: Sølv
Freire Gomez, Oscar1999 (1.plads)SpanienVerona: Guld
Bartoli, Michele1998 (3.plads)ItalienValkenburg: Bronze
Van Petegem, Peter1998 (2.plads)BelgienValkenburg: Sølv
Camenzind, Oscar1998 (1.plads)SchweizValkenburg: Guld
Van Bon, Leon1997 (3.plads)HollandSan Sebastian: Bronze
Hamburger, Bo1997 (2.plads)DanmarkSan Sebastian: Sølv
Brochard, Laurent1997 (1.plads)FrankrigSan Sebastian: Guld
Bartoli, Michele1996 (3.plads)ItalienLugano: Bronze
Gianetti, Mauro1996 (2.plads)SchweizLugano: Sølv
Museeuw, Johan1996 (1.plads)BelgienLugano: Guld
Pantani, Marco1995 (3.plads)ItalienDuitama: Bronze
Indurain, Miguel1995 (2.plads)SpanienDuitama: Sølv
Olano, Abraham1995 (1.plads)SpanienDuitama: Guld
Virenque, Richard1994 (3.plads)FrankrigAgrigento: Bronze
Chiappucci, Claudio1994 (2.plads)ItalienAgrigento: Sølv
Leblanc, Luc1994 (1.plads)FrankrigAgrigento: Guld
Ludwig, Olaf1993 (3.plads)TysklandOslo: Bronze
Indurain, Miguel1993 (2.plads)SpanienOslo: Sølv
Armstrong, Lance1993 (1.plads)USAOslo: Guld
Konyshev, Dmitri1992 (3.plads)RuslandBenidorm: Bronze
Jalabert, Laurent1992 (2.plads)FrankrigBenidorm: Sølv
Bugno, Gianni1992 (1.plads)ItalienBenidorm: Guld
Indurain, Miguel1991 (3.plads)SpanienStuttgart: Bronze
Rooks, Steven1991 (2.plads)HollandStuttgart: Sølv
Bugno, Gianni1991 (1.plads)ItalienStuttgart: Guld
Bugno, Gianni1990 (3.plads)ItalienUtsunomiya: Bronze
De Wolf, Dirk1990 (2.plads)BelgienUtsunomiya: Sølv
Dhaenens, Rudy1990 (1.plads)BelgienUtsunomiya: Guld
Kelly, Sean1989 (3.plads)IrlandChambéry: Bronze
Konyshev, Dmitri1989 (2.plads)RuslandChambéry: Sølv
LeMond, Greg1989 (1.plads)USAChambéry: Guld
Fernandez Martin, Juan1988 (3.plads)SpanienRonse/Renaix: Bronze
Gayant, Martial1988 (2.plads)FrankrigRonse/Renaix: Sølv
Fondriest, Maurizio1988 (1.plads)ItalienRonse/Renaix: Guld
Fernandez Martin, Juan1987 (3.plads)SpanienVillach: Bronze
Argentin, Moreno1987 (2.plads)ItalienVillach: Sølv
Roche, Stephen1987 (1.plads)IrlandVillach: Guld
Saronni, Giuseppe1986 (3.plads)ItalienColorado Springs: Bronze
Mottet, Charly1986 (2.plads)FrankrigColorado Springs: Sølv
Argentin, Moreno1986 (1.plads)ItalienColorado Springs: Guld
Argentin, Moreno1985 (3.plads)ItalienGiavera-Montello: Bronze
LeMond, Greg1985 (2.plads)USAGiavera-Montello: Sølv
Zoetemelk, Joop1985 (1.plads)HollandGiavera-Montello: Guld
Bauer, Steve1984 (3.plads)CanadaBarcelona: Bronze
Corti, Claudio1984 (2.plads)ItalienBarcelona: Sølv
Criquielion, Claude1984 (1.plads)BelgienBarcelona: Guld
Roche, Stephen1983 (3.plads)IrlandAltenrhein: Bronze
Van der Poel, Adri1983 (2.plads)HollandAltenrhein: Sølv
LeMond, Greg1983 (1.plads)USAAltenrhein: Guld
Kelly, Sean1982 (3.plads)IrlandGoodwood: Bronze
LeMond, Greg1982 (2.plads)USAGoodwood: Sølv
Saronni, Giuseppe1982 (1.plads)ItalienGoodwood: Guld
Hinault, Bernard1981 (3.plads)FrankrigPrag: Bronze
Saronni, Giuseppe1981 (2.plads)ItalienPrag: Sølv
Maertens, Freddy1981 (1.plads)BelgienPrag: Guld
Fernandez Martin, Juan1980 (3.plads)SpanienSallanches: Bronze
Baronchelli, Giambattista1980 (2.plads)ItalienSallanches: Sølv
Hinault, Bernard1980 (1.plads)FrankrigSallanches: Guld
Bernaudeau, Jean René1979 (3.plads)FrankrigValkenburg: Bronze
Thurau, Dietrich1979 (2.plads)VesttysklandValkenburg: Sølv
Raas, Jan1979 (1.plads)HollandValkenburg: Guld
Marcussen, Jørgen1978 (3.plads)DanmarkNürburgring: Bronze
Moser, Francesco1978 (2.plads)ItalienNürburgring: Sølv
Knetemann, Gerrie1978 (1.plads)HollandNürburgring: Guld
Bitossi, Franco1977 (3.plads)ItalienSan Cristobal: Bronze
Thurau, Dietrich1977 (2.plads)VesttysklandSan Cristobal: Sølv
Moser, Francesco1977 (1.plads)ItalienSan Cristobal: Guld
Conti, Tino1976 (3.plads)ItalienOstuni: Bronze
Moser, Francesco1976 (2.plads)ItalienOstuni: Sølv
Maertens, Freddy1976 (1.plads)BelgienOstuni: Guld
Danguillaume, Jean-Pierre1975 (3.plads)FrankrigYvoir: Bronze
De Vlaeminck, Roger1975 (2.plads)BelgienYvoir: Sølv
Kuiper, Hennie1975 (1.plads)HollandYvoir: Guld
Martinez, Mariano1974 (3.plads)FrankrigMontreal: Bronze
Poulidor, Raymond1974 (2.plads)FrankrigMontreal: Sølv
Merckx, Eddy1974 (1.plads)BelgienMontreal: Guld
Ocaña, Luis1973 (3.plads)SpanienBarcelona: Bronze
Maertens, Freddy1973 (2.plads)BelgienBarcelona: Sølv
Gimondi, Felice1973 (1.plads)ItalienBarcelona: Guld
Guimard, Cyrille1972 (3.plads)FrankrigGap: Bronze
Bitossi, Franco1972 (2.plads)ItalienGap: Sølv
Basso, Marino1972 (1.plads)ItalienGap: Guld
Guimard, Cyrille1971 (3.plads)FrankrigMendrisio: Bronze
Gimondi, Felice1971 (2.plads)ItalienMendrisio: Sølv
Merckx, Eddy1971 (1.plads)BelgienMendrisio: Guld
Gimondi, Felice1970 (3.plads)ItalienLeicester: Bronze
Mortensen, Leif1970 (2.plads)DanmarkLeicester: Sølv
Monseré, Jean-Pierre1970 (1.plads)BelgienLeicester: Guld
Dancelli, Michele1969 (3.plads)ItalienZolder: Bronze
Stevens, Julien1969 (2.plads)BelgienZolder: Sølv
Ottenbros, Harm1969 (1.plads)HollandZolder: Guld
Dancelli, Michele1968 (3.plads)ItalienImola: Bronze
Van Springel, Herman1968 (2.plads)BelgienImola: Sølv
Adorni, Vittorio1968 (1.plads)ItalienImola: Guld
Saez, Ramón1967 (3.plads)SpanienHeerlen: Bronze
Janssen, Jan1967 (2.plads)HollandHeerlen: Sølv
Merckx, Eddy1967 (1.plads)BelgienHeerlen: Guld
Poulidor, Raymond1966 (3.plads)FrankrigNürburgring: Bronze
Anquetil, Jacques1966 (2.plads)FrankrigNürburgring: Sølv
Altig, Rudi1966 (1.plads)VesttysklandNürburgring: Guld
Swerts, Roger1965 (3.plads)BelgienSan Sebastian: Bronze
Altig, Rudi1965 (2.plads)VesttysklandSan Sebastian: Sølv
Simpson, Tom1965 (1.plads)StorbritannienSan Sebastian: Guld
Poulidor, Raymond1964 (3.plads)FrankrigSallanches: Bronze
Adorni, Vittorio1964 (2.plads)ItalienSallanches: Sølv
Janssen, Jan1964 (1.plads)HollandSallanches: Guld
De Haan, Jo1963 (3.plads)HollandRonse/Renaix: Bronze
Van Looy, Rik1963 (2.plads)BelgienRonse/Renaix: Sølv
Beheyt, Benoni1963 (1.plads)BelgienRonse/Renaix: Guld
Hoevenaers, Joseph1962 (3.plads)BelgienSalò di Garda: Bronze
Elliott, Shay1962 (2.plads)IrlandSalò di Garda: Sølv
Stablinski, Jean1962 (1.plads)FrankrigSalò di Garda: Guld
Poulidor, Raymond1961 (3.plads)FrankrigBern: Bronze
Defilippis, Nino1961 (2.plads)ItalienBern: Sølv
Van Looy, Rik1961 (1.plads)BelgienBern: Guld
Cerami, Pino1960 (3.plads)BelgienSachsenring: Bronze
Darrigade, André1960 (2.plads)FrankrigSachsenring: Sølv
Van Looy, Rik1960 (1.plads)BelgienSachsenring: Guld
Foré, Noël1959 (3.plads)BelgienZandvoort: Bronze
Gismondi, Michele1959 (2.plads)ItalienZandvoort: Sølv
Darrigade, André1959 (1.plads)FrankrigZandvoort: Guld
Darrigade, André1958 (3.plads)FrankrigReims: Bronze
Bobet, Louison1958 (2.plads)FrankrigReims: Sølv
Baldini, Ercole1958 (1.plads)ItalienReims: Guld
Darrigade, André1957 (3.plads)FrankrigWaregem: Bronze
Bobet, Louison1957 (2.plads)FrankrigWaregem: Sølv
Van Steenbergen, Rik1957 (1.plads)BelgienWaregem: Guld
Schulte, Gerrit1956 (3.plads)HollandKøbenhavn: Bronze
Van Looy, Rik1956 (2.plads)BelgienKøbenhavn: Sølv
Van Steenbergen, Rik1956 (1.plads)BelgienKøbenhavn: Guld
Derijcke, Germain1955 (3.plads)BelgienRom: Bronze
Schmitz, Jean-Pierre1955 (2.plads)LuxembourgRom: Sølv
Ockers, Constant1955 (1.plads)BelgienRom: Guld
Gaul, Charly1954 (3.plads)LuxembourgSolingen: Bronze
Schär, Fritz1954 (2.plads)SchweizSolingen: Sølv
Bobet, Louison1954 (1.plads)FrankrigSolingen: Guld
Ockers, Constant1953 (3.plads)BelgienLugano: Bronze
Derijcke, Germain1953 (2.plads)BelgienLugano: Sølv
Coppi, Fausto1953 (1.plads)ItalienLugano: Guld
Hörmann, Ludwig1952 (3.plads)VesttysklandLuxembourg: Bronze
Weilenmann, Gottfried1952 (2.plads)SchweizLuxembourg: Sølv
Müller, Heinz1952 (1.plads)VesttysklandLuxembourg: Guld
Bevilacqua, Antonio1951 (3.plads)ItalienVarese: Bronze
Magni, Fiorenzo1951 (2.plads)ItalienVarese: Sølv
Kübler, Ferdi1951 (1.plads)SchweizVarese: Guld
Kübler, Ferdi1950 (3.plads)SchweizMoorslede: Bronze
Middelkamp, Theo1950 (2.plads)HollandMoorslede: Sølv
Schotte, Alberic1950 (1.plads)BelgienMoorslede: Guld
Coppi, Fausto1949 (3.plads)ItalienKøbenhavn: Bronze
Kübler, Ferdi1949 (2.plads)SchweizKøbenhavn: Sølv
Van Steenbergen, Rik1949 (1.plads)BelgienKøbenhavn: Guld
Teisseire, Lucien1948 (3.plads)FrankrigValkenburg: Bronze
Lazaridés, Apo1948 (2.plads)FrankrigValkenburg: Sølv
Schotte, Alberic1948 (1.plads)BelgienValkenburg: Guld
Jansen, Jef1947 (3.plads)HollandReims: Bronze
Sercu, Albert1947 (2.plads)BelgienReims: Sølv
Middelkamp, Theo1947 (1.plads)HollandReims: Guld
Van Steenbergen, Rik1946 (3.plads)BelgienZürich, Bronze
Kint, Marcel1946 (2.plads)BelgienZürich: Sølv
Knecht, Hans1946 (1.plads)SchweizZürich: Guld
Ingen løb under 2. verdenskrig1939-45  
Amberg, Leo1938 (3.plads)SchweizValkenburg: Bronze
Egli, Paul1938 (2.plads)SchweizValkenburg: Sølv
Kint, Marcel1938 (1.plads)BelgienValkenburg: Guld
Egli, Paul1937 (3.plads)SchweizKøbenhavn: Bronze
Kijewski, Emil1937 (2.plads)TysklandKøbenhavn: Sølv
Meulenberg, Eloi1937 (1.plads)BelgienKøbenhavn: Guld
Middelkamp, Theo1936 (3.plads)HollandBern: Bronze
Bini, Aldo1936 (2.plads)ItalienBern: Sølv
Magne, Antonin1936 (1.plads)FrankrigBern: Guld
Danneels, Gustaaf1935 (3.plads)BelgienFloreffe: Bronze
Montero Hernandez, Luciano1935 (2.plads)SpanienFloreffe: Sølv
Aerts, Jean1935 (1.plads)BelgienFloreffe: Guld
Danneels, Gustaaf1934 (3.plads)BelgienLeipzig: Bronze
Guerra, Learco1934 (2.plads)ItalienLeipzig: Sølv
Kaers, Karel1934 (1.plads)BelgienLeipzig: Guld
Valentijn, Marinus1933 (3.plads)HollandParis: Bronze
Magne, Antonin1933 (2.plads)FrankrigParis: Sølv
Speicher, Georges1933 (1.plads)FrankrigParis: Guld
Frantz, Nicolas1932 (3.plads)LuxembourgRom: Bronze
Bertoni, Remo1932 (2.plads)ItalienRom: Sølv
Binda, Alfredo1932 (1.plads)ItalienRom: Guld
Büchi, Albert1931 (3.plads)SchweizKøbenhavn: Bronze
Le Drogo, Ferdinand1931 (2.plads)FrankrigKøbenhavn: Sølv
Guerra, Learco1931 (1.plads)ItalienKøbenhavn: Guld
Ronsse, Georges1930 (3.plads)BelgienLiege: Bronze
Guerra, Learco1930 (2.plads)ItalienLiege: Sølv
Binda, Alfredo1930 (1.plads)ItalienLiege: Guld
Binda, Alfredo1929 (3.plads)ItalienZürich: Bronze
Frantz, Nicolas1929 (2.plads)LuxembourgZürich: Sølv
Ronsse, Georges1929 (1.plads)BelgienZürich: Guld
Wolke, Bruno1928 (3.plads)TysklandBudapest: Bronze
Nebe, Herbert1928 (2.plads)TysklandBudapest: Sølv
Ronsse, Georges1928 (1.plads)BelgienBudapest: Guld
Piemontesi, Domenico1927 (3.plads)TysklandKøln: Bronze
Girardengo, Costante1927 (2.plads)ItalienKøln: Sølv
Binda, Alfredo1927 (1.plads)ItalienKøln: Guld